Stawka podatku wynosi 25 pesos za pokój za noc, czyli nieco ponad dolara. Opłata jest pobierana przez obiekty noclegowe - zarówno hotele, jak i pensjonaty, hostele, motele i kwatery prywatne przy meldowaniu lub wymeldowaniu gościa.

Władze Półwyspu Jukatan zadecydowały też o niemal dwukrotnym podniesieniu ceny biletów wstępu do kompleksu archeologicznego Chichen Itzá. Obecnie zwiedzanie będzie kosztować 480 pesos (ok. 25 dolarów), a nie jak dotychczas 242 pesos.

Prezes Rady Przedsiębiorców Turystycznych Jukatanu Jaime Solis Garza napisał w oświadczeniu, że zmiana ta spowoduje, że zabytek nie będzie odwiedzany tak licznie jak dotychczas, a dla touroperatorów, którzy już zamówili bilety dla swoich klientów oznacza to wyższe koszty.

Chichen Itzá była centrum kulturalnym i miejskim Majów i jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Obiekt znajduje się o 2,5 godziny drogi od kurortów na Riwierze Meksykańskiej. Prezes dodaje, że jeśli opłata nie zostanie zrewidowana, turyści zostaną przekierowani przez biura podróży do ruin w Tulum, które są położone o pół godziny drogi bliżej z Cancun, a bilet wstępu kosztuje tam 75 pesos, czyli około 4 dolarów.