Urlopowicze nie chcą już tylko nieskończenie długiego basenu czy dużego łóżka w pokoju hotelowym. Chcą doświadczeń, w których mogą się zanurzyć i o których będą opowiadać bez końca w mediach społecznościowych – powiedział prezes serwisu rezerwacyjnego Hotels.com Johan Svanstrom. Takich doświadczeń z pewnością dostarczają hotele działające w odrestaurowanych zamkach i dworach.
Turystyczny hit
– Zainteresowanie turystów pałacami i zamkami jako obiektami turystycznymi rośnie – zgadza się wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej Agnieszka Jędrzejczyk. – Świadczą o tym chociażby wyniki organizowanego przez nas od 16 już lat konkursu na najlepszy produkt turystyczny. Wśród zdobywców certyfikatów w 2017 roku znalazły się Pałac i Folwark Galiny, a także dwa zamki – w Chęcinach i Niemodlinie. Ten drugi zdobył certyfikat w wyniku głosowania internautów. Polacy chcą nie tylko zwiedzać zamki, lecz także poznawać lokalne społeczności i uczyć się o rycerskich zwyczajach. W niektórych takich obiektach znajdują się restauracje, w których można spróbować tradycyjnych potraw danego regionu. To tylko potwierdza, że kulturowa oferta turystyczna naszego kraju jest coraz bardziej atrakcyjna - opowiada Jędrzejczyk.
Podkreśla, że promocja zamków, pałaców i dworków została zawarta w planie działań Polskiej Organizacji Turystycznej na bieżący rok. – Tego typu obiekty są drugi rok z rzędu tematem wiodącym turystyki kulturowej. W tym roku POT stawia m.in. na promocję Europejskiego Szlaku Zamków i Pałaców, Szlaku Orlich Gniazd, Zamków Krzyżackich i Szlaku Książąt Mazowieckich. Są one eksponowane na większości imprez targowych, na których obecne jest polskie stoisko narodowe – mówi Jędrzejczyk.
Ekspertka dodaje, że modę na zamki zauważyli także inwestorzy. – Coraz więcej obiektów, chociażby na Dolnym Śląsku, jest wykupowanych, odrestaurowywanych i adaptowanych tak, by służyły turystom jako hotele czy restauracje – wyjaśnia Jędrzejczyk.
Wartość dodana
Ryn, Gniew, Książ, Moszna – to przykłady najbardziej rozpoznawalnych potężnych zamków będących jednocześnie hotelami. Ale historycznych obiektów, o różnej skali, rozsianych po Polsce jest więcej: Galiny, Jełmuń, Pacółtowo, Sople, Dawidy, Jędrychowo.