Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Pixabay

Do trzeciego stopnia podnieśli zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. W ostatnim czasie przybyło tam około 25 centymetrów śniegu

Przy schronisku na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry leży już około metr śniegu. Duże zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na stokach zawietrznych, szczególnie w zagłębieniach terenowych, żlebach, kotłach i przy górnej granicy lasu. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał niższy, drugi stopień zagrożenia.

Jak podkreślają goprowcy, beskidzkie szlaki turystyczne są zasypane, warunki na nich są bardzo trudne. W górach daje się we znaki wiatr, jest zimno. Rano mróz sięgnął -10 st. Celsjusza. W masywie Babiej Góry zamknięto szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Trzeci stopień jest wprowadzany, gdy pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Przy tym poziomie zagrożenia uprawianie turystyki pieszej wymaga dużego doświadczenia. Należy omijać niektóre miejsca – przede wszystkim strome stoki zawietrzne – a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rada Etyki Mediów w obronie właścicielki Litwora

Naruszenie podstawowych zasady etyki dziennikarskiej i obiektywizmu zarzuciła Rada Etyki Mediów telewizji Polsat, Polsat ...

Polska otwiera się na podróże lotnicze spoza Unii Europejskiej

Albania, Czarnogóra, Gruzja, Japonia, Kanada, Korea Południowa i Ukraina – to kraje spoza Unii ...

Czesi od dzisiaj mogą podróżować na Węgry. Do Polski nie

Czechy zniosły od 5 czerwca wszelkie ograniczenia dotyczące podróży do Austrii, Niemiec i Węgier ...

Wrocławskie lotnisko – 83 połączenia w letnim rozkładzie lotów

Nowy przewoźnik, KLM, zaoferuje loty do Amsterdamu – to nowość w letniej siatce połączeń ...

Znów będzie można pojechać pociągiem za granicę

PKP Intercity wznawia kursowanie pociągów międzynarodowych od 22 czerwca. Najpierw będzie można pojechać do ...

Mazury łączą się ze Lwowem

27 marca odbędzie się pierwszy lot na trasie Lwów – Szymany – Lwów. Rejsy ...