Wzrosło zagrożenie lawinowe na Babiej Górze

Pixabay

Do trzeciego stopnia podnieśli zagrożenie lawinowe na północnych stokach Babiej Góry w Beskidach ratownicy grupy beskidzkiej GOPR. W ostatnim czasie przybyło tam około 25 centymetrów śniegu

Przy schronisku na Markowych Szczawinach w masywie Babiej Góry leży już około metr śniegu. Duże zagrożenie lawinowe występuje przede wszystkim na stokach zawietrznych, szczególnie w zagłębieniach terenowych, żlebach, kotłach i przy górnej granicy lasu. Dotychczas na Babiej Górze obowiązywał niższy, drugi stopień zagrożenia.

Jak podkreślają goprowcy, beskidzkie szlaki turystyczne są zasypane, warunki na nich są bardzo trudne. W górach daje się we znaki wiatr, jest zimno. Rano mróz sięgnął -10 st. Celsjusza. W masywie Babiej Góry zamknięto szlak żółty zwany Percią Akademicką, który biegnie z Markowych Szczawin na Diablak.

Zagrożenie lawinowe określane jest w pięciostopniowej, rosnącej skali. Trzeci stopień jest wprowadzany, gdy pokrywa śniegu na stromych stokach jest słabo związana. Zejście lawiny może spowodować skok narciarza lub pieszy turysta. Przy tym poziomie zagrożenia uprawianie turystyki pieszej wymaga dużego doświadczenia. Należy omijać niektóre miejsca – przede wszystkim strome stoki zawietrzne – a także zachować szczególną ostrożność na stokach z nawianym śniegiem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szczyrk na progu sezonu narciarskiego

Trzy nowe wyciągi i nowa trasa narciarska w tym roku, a czwarty wyciąg w ...

Cook dokłada leżaków do wynajęcia

Z 30 do 50 rośnie liczba hoteli, w których klienci Thomasa Cooka mogą zarezerwować ...

Hotelarze: Gmino odpuść nam podatek

Z inicjatywy Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego ruszyła akcja #GminaPrzyjaznaTurystyce. Hotelarze namawiają swoje samorządy, by ...

Światowa Rada Podróży i Turystyki: Turyści, śnijcie o podróżach

Choć podróżowanie jest teraz niemożliwe, to nadal można marzyć i snuć plany – przekonuje ...

Thomas Cook: Agencie, sprzedawaj u nas jak u siebie

Thomas Cook zachęca agentów turystycznych, by wyjaśniali klientom szczegóły oferty znajdującej się na stronie ...

Condor w Locie? Niemiecka branża turystyczna odetchnęła z ulgą

Niemieccy touroperatorzy są zadowoleni z przejęcia Condora przez LOT, bo dzięki temu na rynku ...