Na Capri schody nie dla turystów

Filip Frydrykiewicz

Władze Capri, wzorem tych z Florencji, polewają schody wodą, by zniechęcić turystów do siadania na nich z prowiantem. – Próbowaliśmy już wszystkiego, ale nie udało nam się uniknąć zajmowania publicznej przestrzeni- tłumaczy burmistrz

W maju szeroko komentowano decyzję burmistrza Florencji, który polecił służbom komunalnym polewać schody przed kościołami i zabytkami w historycznym centrum zawsze w porze obiadowej, kiedy siadają tam tysiące turystów z jedzeniem. Inicjatywa ta wywołała mieszane reakcje, także niekiedy protesty Włochów i cudzoziemców zwiedzających miasto. Ale władze są zadowolone, bo na mokrych kamieniach ludzie nie siadają.

Tę samą metodę postanowił zastosować burmistrz wyspy Capri, obleganej przez turystów z całego świata. Tłumy gromadzą się tam zawsze na słynnych schodach koło placu, uważanym za jeden z najpiękniejszych salonów świata pod gołym niebem. Często odpoczynek zamienia się w piknik czy drzemkę, czego zabrania rozporządzenie z lat 90. Nikt jednak go nie przestrzega; schody są ubrudzone resztkami jedzenia i zablokowane przez biwakujących ludzi. Nie pomogło ustawianie tam donic ani tablic z zakazem siadania.

Poskutkowała natomiast pokaźna konewka – informują włoskie media. To z niej polewane są schody, łączące plac z centrum historycznym. Na widok pracownika polewającego schody ludzie wstają natychmiast, choć – jak zauważa prasa – niechętnie.

To kolejny krok lokalnych władz włoskich w ramach walki z zachowaniem, które według nich jest wyrazem braku kultury i szacunku dla zabytków. W poniedziałek burmistrz Rzymu Virginia Raggi wydała rozporządzenie zabraniające jedzenia i picia koło historycznych fontann, siadania na ich marmurowych brzegach, moczenia nóg, kąpieli oraz mycia i pojenia zwierząt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wyspy Kanaryjskie tracą turystów

O ponad 80 tysięcy spadła liczba gości wypoczywających na Wyspach Kanaryjskich w pierwszym półroczu ...

Upadek Air Berlina niegroźny dla agentów

Skoro nawet niemiecki rząd nie spodziewał się upadku Air Berlina, także zwykły agent turystyczny ...

„Fakt”: Dreamliner o krok od katastrofy. LOT: To zwykła awaria

Dreamliner LOT-u w marcu tego roku leciał na jednym silniku. Był o krok od ...

Rainbow: Wrzesień miesiącem wzrostu

O 20 procent wzrosły przychody biura podróży Rainbow ze sprzedaży wyjazdów we wrześniu, w ...

LOT poleci z Rzeszowa do Newark i Tel Awiwu

Polskie Linie Lotnicze LOT od przyszłego roku uruchomią dwa bezpośrednie połączenia z rzeszowskiego lotniska ...

Oszust internetowy ukradł pieniądze klientom Travelplanet.pl

Wysyłając fałszywe ponaglenia w sprawie zapłaty za wakacje, oszust wyłudził pieniądze od klientów sieci ...