Na Capri schody nie dla turystów

Filip Frydrykiewicz

Władze Capri, wzorem tych z Florencji, polewają schody wodą, by zniechęcić turystów do siadania na nich z prowiantem. – Próbowaliśmy już wszystkiego, ale nie udało nam się uniknąć zajmowania publicznej przestrzeni- tłumaczy burmistrz

W maju szeroko komentowano decyzję burmistrza Florencji, który polecił służbom komunalnym polewać schody przed kościołami i zabytkami w historycznym centrum zawsze w porze obiadowej, kiedy siadają tam tysiące turystów z jedzeniem. Inicjatywa ta wywołała mieszane reakcje, także niekiedy protesty Włochów i cudzoziemców zwiedzających miasto. Ale władze są zadowolone, bo na mokrych kamieniach ludzie nie siadają.

Tę samą metodę postanowił zastosować burmistrz wyspy Capri, obleganej przez turystów z całego świata. Tłumy gromadzą się tam zawsze na słynnych schodach koło placu, uważanym za jeden z najpiękniejszych salonów świata pod gołym niebem. Często odpoczynek zamienia się w piknik czy drzemkę, czego zabrania rozporządzenie z lat 90. Nikt jednak go nie przestrzega; schody są ubrudzone resztkami jedzenia i zablokowane przez biwakujących ludzi. Nie pomogło ustawianie tam donic ani tablic z zakazem siadania.

Poskutkowała natomiast pokaźna konewka – informują włoskie media. To z niej polewane są schody, łączące plac z centrum historycznym. Na widok pracownika polewającego schody ludzie wstają natychmiast, choć – jak zauważa prasa – niechętnie.

To kolejny krok lokalnych władz włoskich w ramach walki z zachowaniem, które według nich jest wyrazem braku kultury i szacunku dla zabytków. W poniedziałek burmistrz Rzymu Virginia Raggi wydała rozporządzenie zabraniające jedzenia i picia koło historycznych fontann, siadania na ich marmurowych brzegach, moczenia nóg, kąpieli oraz mycia i pojenia zwierząt.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemieccy politycy docenili znaczenie turystyki

„Wzmacnianie Niemiec przez realizację narodowej strategii rozwoju turystyki” – taki dokument przyjął Bundestag. Der ...

Upadło biuro podróży Mediterraneum

Poznańskie biuro podróży Mediterraneum zgłosiło dzisiaj marszałkowi województwa wielkopolskiego niewypłacalność Jak dowiedział się nieoficjalnie ...

Afganistan: Rozbity samolot szpiegowski czy pasażerski?

Samolot pasażerski rozbił się w dystrykcie Deh Yak w prowincji Ghazni – poinformowały lokalne ...

Z Ryanairem z Wrocławia do Brukseli i Gdańska

Ryanair ogłosił, że w zimowej siatce połączeń z lotniska we Wrocławiu umieścił dwie nowe ...

Branża konferencji i targów rośnie w siłę

Do 2022 roku w Polsce ma odbyć się co najmniej 145 międzynarodowych konferencji i ...

Obcokrajowcy na TT Warsaw: Będziemy wracać do Pałacu Kultury

Madagaskar cieszy się z czarterów Itaki. Na Krecie polscy turyści są już na piątym ...