Co brexit oznacza dla podróżujących do Wielkiej Brytanii? 10 pytań i odpowiedzi

AFP

Wielka Brytania opuściła Unię Europejską. Na jakie zmiany muszą się nastawić turyści?

Ten, kto w najbliższym czasie wybiera się do Wielkiej Brytanii, nie musi się martwić. Na razie niewiele się zmieni. Do końca 2020 roku stosunki między Unią Europejską a Wielką Brytanią będą w okresie przejściowym, podczas którego ma nastąpić ostateczne uregulowanie wspólnej przyszłości. Najwięcej pytań dotyczy granic. Przede wszystkim między brytyjską Irlandią Północną a Irlandią, która w dalszym ciągu jest członkiem Unii Europejskiej.

27 milionów obywateli Unii Europejskiej podróżuje co roku do Wielkiej Brytanii. To prawie dwie trzecie wszystkich turystów, którzy odwiedzają Wyspy. Turyści europejscy są zatem bardzo ważni dla Wielkiej Brytanii i jej mieszkańcy dobrze o tym wiedzą. Podczas gdy wpływ brexitu na politykę i gospodarkę stawia jeszcze wiele znaków zapytania, kwestia turystyczna jest w miarę jasna. – Europa była i pozostanie dla nas ważnym rynkiem – powiedział Deutsche Welle Tracey Edginton z VisitBritain, instytucji odpowiedzialnej za promowanie turystyki na Wyspach.

Co oznacza okres przejściowy?

W następnych jedenastu miesiącach nic się tak naprawdę nie zmieni. Zarówno dla 3,6 mln obywateli Europejskiej, mieszkających na Wyspach, jak i dla 27 mln turystów, którzy co roku je odwiedzają. W dalszym ciągu do Wielkiej Brytanii można będzie podróżować z dowodem osobistym i bez wizy. Nie będzie obowiązku meldowania się na miejscu. Nagłe wizyty lekarskie do 2020 roku nie powinny przysparzać problemów.

Czy brexit ma wpływ na podróżowanie pociągiem, samolotem i promem?

Nie, przynajmniej w okresie przejściowym. Pasażerowie nie powinni odczuć żadnych skutków. Sprawa za kulisami wygląda jednak nieco inaczej. Na nowo trzeba ustalić prawa startu, lądowania i kwestie bezpieczeństwa, również dostęp brytyjskich linii lotniczych do rynku europejskiego.

Jeśli chodzi o pociągi, autobusy wycieczkowe i promy, wszystko będzie odbywać się jak dotychczas. Jedynie tunel pod kanałem La Manche, przez wzmożone kontrole celne, może być zakorkowany.

Czy obywatele UE będą potrzebować wiz?

Nie. Ważny dokument tożsamości lub paszport w zupełności wystarczą na pobyt do trzech miesięcy. „Do końca 2020 w sprawie dokumentów nic się nie zmieni” – czytamy na stronie internetowej „Visiting the UK after Brexit”.

Co z granicą między Irlandią a Irlandią Północą?

– Wszystko pozostanie jak dotychczas – zapewnia Tracey Edginton z VisitBritain. Granica pozostanie otwarta.

Czy w dalszym ciągu będzie można poruszać się samochodem bez brytyjskiego prawa jazdy?

Tak, obywatele Unii Europejskiej nie potrzebują międzynarodowego prawa jazdy.

Czy urlop w Wielkiej Brytanii będzie teraz droższy?

Nie. Przeciwnie, z powodu osłabienia funta będzie początkowo nawet nieco tańszy. Od czasu referendum w czerwcu 2016 roku wartość funta w porównaniu do euro spadła o dziesięć procent. Ale Londyn pozostanie jednym z droższych miast w Europie.

Czy usługi roamingowe będą teraz droższe?

Odkąd zniesiono opłaty za roaming, korzystanie z telefonu i internetu kosztuje w Wielkiej Brytanii tyle samo, ile w pozostałych krajach Wspólnoty. Teoretycznie dodatkowe opłaty mogą być ponownie wprowadzone, ale na pewno nie przed końcem 2020 roku.

Co brexit oznacza dla samych Brytyjczyków?

W okresie przejściowym nic się nie zmieni.

Czy brexit będzie miał wpływ na Europejczyków spoza Wspólnoty?

Nie. Od maja 2019 roku na lotniskach w Wielkiej Brytanii postawiono bramki dla Europejczyków, ale tylko po to, żeby usprawnić odprawy lotniskowe turystów z Australii, Kanady, Nowej Zelandii, Singapuru, Korei Południowej i USA. Rok 2020 ma być rekordowy pod względem odwiedzających kraj. – Szacujemy, że Wielką Brytanię odwiedzi w tym roku 40 milionów ludzi. To byłby wzrost o 2,9 procent w porównaniu z rokiem 2019 – mówi Edginton.

A co po okresie przejściowym?

Wiele pytań pozostaje jeszcze bez odpowiedzi. Ale nawet po okresie przejściowym krótkie pobyty na Wyspach będą bezwizowe. Szczególne regulację będą dotyczyły uczących się i naukowców oraz przyjeżdżających na Wyspy w ramach podróży służbowych.

Programy wymiany młodzieży między Wielką Brytanią a krajami UE będą także podlegały szczególnym rozporządzeniom. Rząd brytyjski zdążył już jednak poinformować, że od 2021 roku trzeba będzie posiadać ważny paszport. Nie wystarczy już dowód osobisty.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: Visiting the UK after Brexit

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

O’Leary straszy niepokornych pilotów Polską

– Na wielu z 37 rynków, na których działamy brakuje nam samolotów i ludzi. ...

Rośnie liczba turystów w Tunezji

Ponad 2 miliony gości odwiedziły Tunezję w pierwszych czterech miesiącach tego roku, to o ...

Andrzej Gut-Mostowy ponownie wiceministrem od turystyki

Andrzej Gut-Mostowy odebrał dzisiaj z rąk wicepremiera i ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosława ...

Trafiony piorunem samolot wylądował w Warszawie

Samolot linii Wizz Air, w który uderzył piorun, bezpiecznie wylądował wieczorem na warszawskim Lotnisku ...

Rząd Tajlandii chce dać pieniądze na podróże

Tajlandzkie Ministerstwo Turystyki i Sportu chce rozdać obywatelom prawie 160 milionów dolarów. Ma to ...

MSiT: Polska coraz popularniejsza wśród turystów

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2017 roku Polskę odwiedziło ponad 8,3 miliona turystów. To ...