Izrael wstrzymuje wycieczki do Auschwitz. Boi się wirusa

Fot. Piotr Guzik / Fotorzepa

Minister edukacji Izraela Rafi Peretz zapowiedział wstrzymanie wycieczek edukacyjnych uczniów szkół średnich do historycznych miejsc związanych z Holokaustem w Polsce z powodu rozprzestrzeniania się koronawirusa COVID-19 – podają izraelskie media.

O wstrzymaniu do odwołania wycieczek do Polski poinformowała izraelska stacja Channel 12, powołując się na słowa Rafi Peretza. Minister edukacji powiedział, że „robi to zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia”. Ale według serwisu internetowego Ynet, resort zdrowia był zaskoczony takim stanowiskiem i poinformował, że urzędnicy Ministerstwa Edukacji nie konsultowali się w sprawie takiej decyzji.

– Nie ma czegoś takiego jak nadmierne przygotowanie. Działamy odpowiedzialnie i nie podejmujemy ryzyka ani w odniesieniu do pojedynczych osób, ani uczniów w systemie edukacji – powiedział Peretz.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus panoszy się we Włoszech. Na czarnej liście dziewięć krajów

Każdego roku dziesiątki tysięcy izraelskich uczniów szkół średnich odwiedza Polskę, aby poznać historię Holokaustu. Studenci odwiedzają między innymi były obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau, a często towarzyszą im ocaleni opowiadający swoje historie.

Decyzja została podjęta po tym, jak Korea Południowa poinformowała Izrael, że u 18 członków grupy, która przez tydzień gościła w Izraelu i na Zachodnim Brzegu, stwierdzono obecność koronawirusa. Turystów zdiagnozowano po powrocie do domu i nie jest jasne, czy zarazili się wirusem COVID-19 podczas pobytu w Izraelu, czy też już w swojej ojczyźnie.

ZOBACZ TAKŻE: Koronawirus uderza w Europę

„Times of Israel”, piszący o zaskoczeniu decyzją ministra edukacji, zwraca uwagę, że w Polsce nie potwierdzono do tej pory ani jednego przypadku infekcji wirusem z Wuhan. Inne izraelskie media przywołują jednak w tym kontekście informację wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, który pod koniec stycznia informował, że w Polsce 500 osób jest monitorowanych na obecność koronawirusa, a hospitalizowanych z jego podejrzeniem jest kilkanaście osób.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ponad 100 nowych pociągów regio i interregio

Pojutrze, 9 grudnia, wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. W wielu regionach ...

Z Rosji do Turcji samolotem rejsowym

Ponad połowa ruchu lotniczego z Rosji do Turcji będzie w tym sezonie letnim obsługiwane ...

Mouzenidis w Niemczech do agentów turystycznych: Państwu już dziękujemy

Grecka grupa spółek turystycznych, obecna także w Polsce, Mouzenidis Travel zakończyła w Niemczech współpracę ...

Nowi dyrektorzy regionalni IGHP

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego ma dwóch nowych dyrektorów regionalnych. Na Dolnym Śląsku Macieja Knyrka, ...

Grecja dopłaci TUI do promocji

1,8 miliona euro dostanie Grupa TUI od Greckiej Organizacji Turystycznej na promowanie tego kierunku. ...

Hotel w Tunezji zaaresztował klientów Thomasa Cooka

Trwają rozmowy zarządu koncernu turystycznego Thomas Cook z bankami i ewentualnymi inwestorami w sprawie ...