Europa otwarta na nowo – jak się poruszać?

Fot. AFP

Czy wjadę bez przeszkód do tego kraju? Czy będę tam musiał nosić maseczkę? Jakie usługi są już otwarte i czy działają muzea? Na te i inne pytania odpowiada uruchomiona dzisiaj przez Komisję Europejską platforma internetowa.

Platforma o nazwie Re-open EU ma pomóc we wznowieniu podróży w całej Europie. Turysta znajdzie tam aktualizowane non stop informacje na temat granic, transportu i usług turystycznych.

Na stronie https://reopen.europa.eu/pl znajdują się praktyczne informacje dostarczane przez państwa członkowskie o ewentualnych ograniczeniach w podróżowaniu, dotyczące zdrowia publicznego i środków bezpieczeństwa oraz inne przydatne informacje dotyczące unijnych i krajowych ofert turystycznych. „Dzięki temu Europejczycy będą mogli odpowiedzialnie i świadomie zarządzać nadal istniejącym ryzykiem związanym z pandemią koronawirusa przy planowaniu wakacji i podróży w miesiącach letnich i w późniejszym okresie” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

CZYTAJ TEŻ: Bruksela zachęca: Otwórzmy unijne granice 1 lipca

Platforma Re-open EU jest częścią pakietu Komisji dotyczącego turystyki i transportu z 13 maja 2020 r., uruchomionego, żeby odbudować zaufanie osób podróżujących po Unii Europejskiej i wsparcia europejskiej branży turystycznej w czasie wznowienia działalności przy zachowaniu koniecznych środków ostrożności. Platforma ma również wersję na telefony komórkowe w formie aplikacji w 24 językach urzędowych Unii.

Zawiera ponadto informacje o bonach, które pozwalają klientom wesprzeć swoje ulubione hotele i restauracje w okresie znoszenia restrykcji i otwierania granic. „Bony patronackie” pomagają firmom zachować płynność finansową przez pobieranie należności za usługi odłożone w czasie. Kwota wpłacona przez klienta trafia bezpośrednio do dostawcy usługi.

– Po tygodniach izolacji otwierają się granice wewnętrzne Unii Europejskiej – mówi cytowany w komunikacie komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. – Strona Re-open EU, którą dzisiaj uruchamiamy, zapewni podróżującym łatwy dostęp do informacji, które pomogą im bez ułożyć plany podróży i zachować bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Pomoże to również właścicielom małych restauracji i hoteli, a także miastom w całej Europie, czerpać inspiracje z innowacyjnych rozwiązań wymyślonych przez innych.

– Bogate dziedzictwo kulturowe Europy jest jednym z naszych największych atutów – dodaje komisarz ds. do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, odpowiedzialna także za Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Mariya Gabriel. – Ale kultura i turystyka bardzo ucierpiały w ostatnich miesiącach z powodu zakazu podróżowania i zamknięcia większości obiektów. Platforma Re-open EU zapewnia aktualne i istotne informacje, które pozwolą nam znowu bezpiecznie eksplorować Europę.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rozmowa z ekspertami: Jak lotniska przygotowane są do sezonu letniego?

Dokąd w tym roku będzie można polecieć z lotnisk regionalnych? Jak pandemia wpłynęła na ...

Mniej chętnych na nocleg w trzech gwiazdkach

W lutym najmocniej podrożały noclegi w obiektach niekategoryzowanych i hotelach o standardzie jednej gwiazdki. ...

Kraków – listopad miesiącem wzrostu

W listopadzie z usług krakowskiego lotniska skorzystało 551 tysięcy pasażerów, o 16 procent więcej ...

TUI Cruises musi odwołać rejs na Karaiby

Co prawda TUI zapowiadał, że jeśli nie zbierze się grupa co najmniej tysiąca osób, ...

Cypr i Grecja wśród krajów z najczystszą wodą do kąpieli w Europie

Cypr, Malta, Austria i Grecja to kraje, w których woda w naturalnych kąpieliskach jest ...

Lotnisko Chopina – dzisiaj rekord, a jutro?

Warszawskie Lotnisko Chopina ma za sobą rekordowy sezon letni. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy ...