MSZ zaleca „szczególną ostrożność” podróżującym do Chorwacji

Fot. AFP

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pisze w sekcji „Informacje dla podróżnych”, by z uwagi na dużą liczbę zakażeń koronawirusem zachować szczególną ostrożność w Chorwacji.

MSZ nie ostrzega co prawda przed podróżowaniem do tego kraju, ale zaleca zachowanie szczególnej ostrożności. W Chorwacji liczba zakażeń w stosunku do liczby ludności i osób przebywających tymczasowo (turystycznie) jest duża. „W całym kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w obiektach handlowych, instytucjach medycznych, środkach transportu publicznego (w tym promach i taksówkach), instytucjach prowadzących bezpośrednią obsługę klienta (np. pocztach, bankach, kantorach, dworcach), punktach usługowych (np. fryzjer, kosmetyczka itp.) oraz obiektach gastronomicznych (dot. personelu)” – czytamy w komunikacie.

CZYTAJ TEŻ: Ambasador Chorwacji: Turyści są u nas bezpieczni

Resort przypomina też, że obowiązują ograniczenia godzin pracy lokali gastronomicznych i rozrywkowych – wszystkie mogą działać najpóźniej do północy. Władze apelują o zachowanie półtorametrowego dystansu. W rejonach, gdzie natężenie zarażeń jest największe, możliwe jest wprowadzanie czasowych obostrzeń.

Z kolei Niemiecka Agencja Prasowa (dpa), na którą powołuje się niemiecki portal branży turystycznej FVW, podała w środę, 19 sierpnia, że w ciągu ostatnich 24 godzin w Chorwacji zanotowano 219 przypadków zakażeń, co jest rekordową liczbą od wybuchu pandemii. Dotychczas maksymalnie było to 208 osób (14 sierpnia). W Chorwacji mieszka 4,2 miliona osób, obecnie jest tam 1520 aktywnych przypadków zakażeń.

ZOBACZ TAKŻE: Chorwacja zadowolona z wyników turystyki u progu lata

Austria już wprowadziła ostrzeżenie przed wyjazdami do Chorwacji, a Włosi obowiązek poddania się testom na covid-19 dla osób wjeżdżających z tego kraju. Z doniesień prasowych wynika, że ostrzeżenie przed podróżami rozważa również Słowenia.

Niemiecki Instytut Roberta Kocha wpisał dziś, 20 sierpnia, dwa regiony Chorwacji – żupanie szybenicko-knińską i splicko-dalmatyńską – na listę miejsc podwyższonego ryzyka zakażeniem koronawirusem. Decyzję o zakwalifikowaniu kraju lub jego części do grupy takich miejsc podejmują wspólnie MSZ, MSW i Ministerstwo Zdrowia. Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w którymś z regionów z listy, muszą liczyć się z obowiązkiem odbycia kwarantanny zgodnie z przepisami poszczególnych landów niemieckich.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Powiedz smartfonowi, jakiego lotu szukasz

KLM wprowadza nową usługę dostępną przez Google Assistant – głosowe wyszukiwanie lotów Klienci linii, ...

Vienna House Mokotow Warsaw wita pierwszych gości

Nowy biznesowy hotel w Warszawie, Vienna House Mokotow Warsaw, ma wyróżniać surowy wystrój, atmosfera ...

Porty Lotnicze szykują Radom na 3 miliony pasażerów

30 stanowisk check-in, dziewięć punktów kontroli bezpieczeństwa, dziewięć gate’ów i tyle samo poczekalni dla ...

Niemieckie biura podróży odwołują wyjazdy i proszą o wsparcie

11 niemieckich biur podróży poinformowało o wstrzymaniu programów na najbliższe tygodnie. Dwa z nich ...

Hiszpania bije rekord popularności wśród turystów

W pierwszej połowie roku do Hiszpanii przyjechało z zagranicy o 12 procent więcej turystów ...

Włochy dają zielone światło rejsom wycieczkowym

Włoski rząd wydał zgodę na organizowanie rejsów wycieczkowych. To oznacza, że pływające pod tamtejszą ...