Grecja aktualizuje zasady wjazdu. Zmiana wieku testowania dzieci

Fot. Filip Frydrykiewicz

Obowiązek testowania dzieci od 6, a nie jak dotąd, od 5 roku życia, to jedna ze zmian w przepisach wjazdowych do Grecji. Kolejna zakłada, że granicę przekraczać można na podstawie unijnego paszportu covidowego, trzecia dotyczy zasad kwarantanny.

Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego ogłosił nowe zasady wjazdu do kraju, które obowiązują od 7 czerwca. Zgodnie z nimi, granicę można przekroczyć na podstawie unijnego certyfikatu covidowego, który potwierdza, że podróżny został zaszczepiony na koronawirusa, uzyskał negatywny wynik testu PCR na covid-19 lub jest ozdrowieńcem. Zaświadczenie należy przedstawić albo w formie cyfrowej, albo papierowej.

Jeśli jednak ktoś nie ma „paszportu covidowego”, nie musi się niczego obawiać. Nadal bowiem ważność zachowują dokumenty, które były wymagane do tej pory – certyfikaty szczepień wystawione przez władze krajowe, negatywny wynik badania PCR na koronawirusa lub zaświadczenie potwierdzające przebycie covidu-19.

Kolejna zmiana dotyczy dzieci – od dziś ujemny wynik testu PCR muszą okazywać podróżni powyżej 6 roku życia (dotychczas od 5 roku życia), co jest zgodne z rekomendacjami Unii Europejskiej i IATA.

W dalszym ciągu na lotniskach po przylocie prowadzone będą wyrywkowe badania na koronawirusa. Jeśli wynik okaże się dodatni, turysta będzie musiał odbyć kwarantannę. Tu także zasady zostały zmienione – wcześniej izolacja trwała 14 dni, teraz zaszczepieni będą ją odbywać przez 7 dni, pozostali przez 10 dni.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Dokąd i z kim na wakacje? Zwyczaje wyjazdowe Polaków

Grecja, Turcja, Egipt, Hiszpania i Bułgaria – te kierunki wybierali polscy turyści najchętniej w ...

Polonus z rekordową liczbą pasażerów

Przewoźnik autokarowy Polonus podsumował ubiegły rok. Na pokładach jego autobusów podróżowało 4,5 miliona pasażerów, ...

Lotniska wciąż bez pieniędzy z tarczy

Jesienią i zimą lotniska spodziewają się o połowę mniejszego ruchu niż przed rokiem. Liczą, ...

Andryszak chce więcej sprzedawać przez internet

Prezes TUI Deutschland Marek Andryszak zapowiada położenie większego nacisku na sprzedaż wycieczek w internecie. ...

Boeing: Przylecą nowe samoloty dla LOT-u

LOT postawił na Boeinga jeszcze w latach 80. Jest pierwszą linią europejską, która zamówiła ...

Polonus uruchomi sześć tras nad morze

Kołobrzeg, Krynica Morska, Władysławowo, Mielno, Łeba i Jastrzębia Góra to cel sześciu wakacyjnych połączeń ...