Brytyjczycy zapłacą za wjazd do Unii Europejskiej

AFP

7 euro zapłacą Brytyjczycy za wjazd do Unii Europejskiej po Brexicie. Opłata będzie ważna 3 lata

Komisja Europejska potwierdza, że obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli płacić 7 euro co trzy lata za prawo do wjazdu na teren krajów Unii Europejskiej. Nie oznacza to konieczności posiadania wizy, podróżni będą jednak musieli uzyskać inny dokument, potwierdzający uiszczenie opłaty w ramach Europejskiego Turystycznego Systemu Informacji i Autoryzacji (European Travel Information and Authorisation System). Rejestrować się w nim będą nie tylko Brytyjczycy, ale obywatele wielu krajów spoza Unii Europejskiej. Co prawda rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone, ale szacuje się, że zacznie działać w 2021 roku.

ETIAS będzie platformą internetową, w której mają rejestrować się podróżni z krajów objętych tym obowiązkiem. Procedura zgłoszenia się ma być prosta i zajmować nie więcej niż 10 minut. Za prawo do wjazdu płacić będą wszyscy w wieku od 18 do 70 roku życia.

Podać trzeba będzie nie tylko informacje o paszporcie, ale też o przeszłość kryminalną i stan zdrowia. Ponad 95 procent wniosków ma być, według UE, potwierdzanych automatycznie, należy liczyć się jednak z tym, że w niektórych wypadkach procedura potrwa do czterech tygodni, a część występujących o prawo wjazdu dostanie odmowę. Powstanie systemu związane jest z kryzysem migracyjnym i obawami o bezpieczeństwo wywołane atakami terrorystycznymi. Podobny system obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, tam za rejestrację płaci się 14 dolarów.

W ramach umowy wyjścia z Unii Europejskiej obywatele krajów członkowskich i Wielkiej Brytanii będą mogli swobodnie podróżować na podstawie dokumentu tożsamości do końca okresu przejściowego, czyli do 2020 roku. Po tym czasie mieszkańcy Wysp wyjeżdżający do krajów EU będą zwolnieni z obowiązku wizowego tak długo, jak rząd Zjednoczonego Królestwa zaoferuje to samo obywatelom państw unijnych, którzy będą chcieli pojechać do Wielkiej Brytanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow: Archipelag Beztroski i znowu masz 20 lat

Biuro podróży Rainbow wystartowało na przełomie roku z kampanią wizerunkową pod tytułem „Archipelag Beztroski”. ...

Pickalbatros zmieni właściciela

Hiszpański Iberostar ma przejąć 13 hoteli popularnej egipskiej sieci Pickalbatros. To pierwsza inwestycja tej ...

POT szuka chętnych na „Weekend za pół ceny”

Rozpoczęły się zapisy do akcji „Polska zobacz więcej – weekend za pół ceny” organizowanej ...

Cristescu na czele hoteli należących do wojska

Rada nadzorcza AMW Hotele wybrała na prezesa tej spółki prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego Gheorghe ...

Szybkość gwarancją sukcesu w internecie

Ponad jedna trzecia internautów porzuca stronę, jeśli musi czekać dłużej niż sekundę na jej ...

Włosi: Turyści nie przyjeżdżają, bo się boją

Po seriach wstrząsów sejsmicznych w środkowych Włoszech znacznie spadła liczba turystów w tej części ...