Brytyjczycy zapłacą za wjazd do Unii Europejskiej

AFP

7 euro zapłacą Brytyjczycy za wjazd do Unii Europejskiej po Brexicie. Opłata będzie ważna 3 lata

Komisja Europejska potwierdza, że obywatele Wielkiej Brytanii będą musieli płacić 7 euro co trzy lata za prawo do wjazdu na teren krajów Unii Europejskiej. Nie oznacza to konieczności posiadania wizy, podróżni będą jednak musieli uzyskać inny dokument, potwierdzający uiszczenie opłaty w ramach Europejskiego Turystycznego Systemu Informacji i Autoryzacji (European Travel Information and Authorisation System). Rejestrować się w nim będą nie tylko Brytyjczycy, ale obywatele wielu krajów spoza Unii Europejskiej. Co prawda rozwiązanie nie zostało jeszcze wprowadzone, ale szacuje się, że zacznie działać w 2021 roku.

ETIAS będzie platformą internetową, w której mają rejestrować się podróżni z krajów objętych tym obowiązkiem. Procedura zgłoszenia się ma być prosta i zajmować nie więcej niż 10 minut. Za prawo do wjazdu płacić będą wszyscy w wieku od 18 do 70 roku życia.

Podać trzeba będzie nie tylko informacje o paszporcie, ale też o przeszłość kryminalną i stan zdrowia. Ponad 95 procent wniosków ma być, według UE, potwierdzanych automatycznie, należy liczyć się jednak z tym, że w niektórych wypadkach procedura potrwa do czterech tygodni, a część występujących o prawo wjazdu dostanie odmowę. Powstanie systemu związane jest z kryzysem migracyjnym i obawami o bezpieczeństwo wywołane atakami terrorystycznymi. Podobny system obowiązuje w Stanach Zjednoczonych, tam za rejestrację płaci się 14 dolarów.

W ramach umowy wyjścia z Unii Europejskiej obywatele krajów członkowskich i Wielkiej Brytanii będą mogli swobodnie podróżować na podstawie dokumentu tożsamości do końca okresu przejściowego, czyli do 2020 roku. Po tym czasie mieszkańcy Wysp wyjeżdżający do krajów EU będą zwolnieni z obowiązku wizowego tak długo, jak rząd Zjednoczonego Królestwa zaoferuje to samo obywatelom państw unijnych, którzy będą chcieli pojechać do Wielkiej Brytanii.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI planuje podnieść kapitał

Grupa TUI chce pozyskać od akcjonariuszy od 700 milionów do 1 miliarda euro. W ...

Ryanair: Nowa trasa Katowice – Hamburg

Trzy razy w tygodniu samoloty Ryanaira będą latać z Katowic do Hamburga – ogłosił ...

Traveldata: Może po wyborach ludzie pomyślą o wakacjach?

Obawy o zdrowie i portfele powodują, że trudno o popyt na wycieczki zagraniczne. W ...

Japonia lepiej sprawdzi, kto wyjeżdża z kraju

Cudzoziemcy wyjeżdżający z Japonii będą dokładniej sprawdzani w portach i na lotniskach. Zaostrzenie kontroli ...

Egzotyczny trening kusi młodych turystów

Pochwalenie się zdjęciami z treningu w egzotycznych warunkach jest dla młodego pokolenia turystów ważniejsze ...

Hiszpańskie lotniska obniżą opłaty

W przyszłym roku w Hiszpanii opłaty lotniskowe pobierane od przewoźników będą mniejsze o 1,44 ...