Jedna trzecia (32,9 procent) populacji Unii Europejskiej nie stać na tygodniowy urlop raz w roku z dala od domu. Najmniej problemów mają Szwedzi. W ubiegłym roku tylko 8 procent obywateli tego kraju nie wyjechało na wakacje poza miejsce zamieszkania. Na drugim końcu skali jest Rumunia i Chorwacja. Według europejskich statystyk, ponad 6 na 10 osób z tych krajów nie mogło sobie pozwolić na jednorazowe coroczne wakacje.

Eurostat podał, że w wypadku Polski prawie 60 procent obywateli stać na przynajmniej tygodniowy wypoczynek. Statystycy podkreślają, że w ciągu ostatnich pięciu lat odsetek osób, które nie mogły wyjechać na jednorazowe coroczne wakacje poza domem, spadł we wszystkich państwach członkowskich, z wyjątkiem Cypru, Danii i Grecji.

Największy spadek odnotowano na Łotwie – z ponad 63 procent 5 lat temu do 37 procent w roku ubiegłym. Na drugim miejscu jest pod tym względem Polska. Obecnie nad Wisłą o prawie 20 procent więcej obywateli niż w 2011 roku może sobie pozwolić na tygodniowy urlop poza domem.