Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił, że kraj ten uznaje Jerozolimę za stolicę Izraela i przenosi tam swoją ambasadę. Decyzja wywołała falę krytyki na świecie, a przez tereny wzdłuż Zachodniego Brzegu Jordanu, w tym Ramallah, Betlejem i jerozolimską starówkę, przetoczyły się duże demonstracje. To właśnie one są powodem zmiany treści komunikatu zagranicznych MSZ-ów dotyczących podróży w te regiony świata.

Brytyjski resort spraw zagranicznych zaleca zachowanie ostrożności, unikanie wszelkich demonstracji i protestów oraz stosowanie się do zaleceń lokalnych władz. Dodatkowo Brytyjczycy ostrzegają przed wszelkimi podróżami do Jerozolimy od godziny 18 dnia 7 grudnia do godziny 6 rano 9 grudnia.

Także niemiecki MSZ zaleca unikanie jerozolimskiej starówki w tym mieście do godzin przedpołudniowych w sobotę i informuje, że może wtedy dojść do czasowego zamknięcia punktów kontrolnych na Zachodnim Brzegu Jordanu. Resort spraw zagranicznych Berlina przypomina też, że w ostatnich tygodniach dochodziło do ataków na samochody na izraelskich numerach rejestracyjnych w Tuqu, palestyńskim mieście położonym na południe od Betlejem. Obecnie nie da się też wykluczyć, że w regionie dojdzie do ataków terrorystycznych. Nadal obowiązuje też ostrzeżenie przed podróżami do Strefy Gazy.