Premier Mateusz Morawiecki powierzył bezpośredni nadzór nad turystyką, jako szczególnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną gospodarki, ministrowi konstytucyjnemu Witoldowi Bańce – dowiadujemy się w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Dzisiaj rano premier odwołał ze stanowiska podsekretarza stanu w tym resorcie Dariusza Rogowskiego. Rogowski był tym z trzech wiceministrów, który odpowiadał za turystykę. Wcześniej kierował departamentem kontroli w MSiT.

Według naszych informacji, minister jest zadowolony z pracy Rogowskiego. Szczególnie ze sprawnego dokończenia przez podległy mu zespół procesu przygotowania projektu i doprowadzenia do uchwalenia przez parlament ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych, wdrażającej dyrektywę Unii Europejskiej. Dlatego postanowił, że Rogowski pozostanie w ministerstwie. Ale nie jest jeszcze jasne w jakim charakterze. Prawdopodobnie zajmie on stanowisko dyrektora departamentu turystyki (obecna dyrektor Ewa Pawlak-Lewandowska zajęła to miejsce w lutym tego roku, czytaj: „Bankowiec na czele departamentu turystyki”) lub zostanie doradcą ministra.

Jak mówi nam rzeczniczka ministerstwa Anna Ulamn, Rogowski będzie „aktywnie zaangażowany w prace z obszaru turystyki, ze szczególnym uwzględnieniem prac legislacyjnych”. Ministerstwo pracuje obecnie nad projektem nowej ustawy o Polskiej Organizacji Turystycznej, a także rozpoczęło wstępne konsultacje z branżą turystyczną w związku z koniecznością przygotowania ustawy regulującej zasady funkcjonowania hoteli, pilotów i przewodników turystycznych (więcej: „Ministerstwo: W 2018 roku trzy ustawy i marki turystyczne”).