Wystawa powstaje w sześciu salach Franciszkańskiego Ośrodka Informacyjnego w centrum Jerozolimy. Autorzy pokażą drogę krzyżową, historię i teraźniejszość najważniejszych miejsc dla chrześcijan w Jerozolimie oraz replikę grobu Chrystusa. Będzie ona wykonana na wzór zachowanych do dzisiaj starożytnych grobów.

Jak mówi odpowiedzialny za wystawę polski franciszkanin ojciec Tomasz Dubiel, wszystko po to, by lepiej zrozumieć wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat. – Musimy pokazać pielgrzymom, jak ta historia wyglądała. Jest wiele rozbieżności, w opowiadaniach, wśród przewodników, w różnych książkach. Stwierdziliśmy, że musimy przybliżyć pielgrzymom jak najdokładniej historię tego miejsca – podkreśla franciszkanin.

Zarówno za projekt jak i za wykonanie odpowiadają polscy specjaliści. Wystawa nazwana „Doświadczenie zmartwychwstania” zostanie wykonana najnowszymi technikami. Widzowie będą mieli do dyspozycji m.in mapping czy okulary 3D.

– Chcemy w każdej sali użyć różnej technologii, żeby wykorzystać jak najlepiej współczesne środki i w ten sposób jak najefektowniej dotrzeć do widza – dodaje ojciec Tomasz Dubiel.

Pierwsze dwie sale franciszkanie chcą otworzyć w maju, a całość za rok na święta wielkanocne. Koszt stworzenia wystawy szacuje się na co najmniej milion złotych. Pieniądze pochodzą z funduszy kościelnych i od darczyńców, także internetowych.