W Małopolsce ruszy budowa nowych szlaków turystycznych dla wszystkich, którzy lubią aktywnie spędzać czas. Powstaną trasy dla miłośników narciarstwa, jazdy na „dwóch kółkach” oraz biegania. Ponad 37,6 mln zł z RPO pozwoli na realizację 14 projektów, z których będą korzystać zarówno mieszkańcy jak i przyjezdni – podaje portal malopolska.pl.

– Od lat udowadniamy, że Małopolska jest doskonałym miejscem do spędzania wolnego czasu w sposób aktywny. Dlatego inwestujemy w budowę tras rowerowych i szlaków w – mówi odpowiedzialny w zarządzie województwa za sprawy związane z turystyką Leszek Zegzda.

– Dzięki unijnemu dofinansowaniu, w miejscach tych powstaje też niezbędna infrastruktura, w skutek której można złapać nieco oddechu – dodaje Zegzda.

Dotacjom z RPO umożliwią powstanie między innymi nowych tras dla pieszych i dla rowerzystów, na przykład w Dolinie Raby, wzdłuż szlaku wód mineralnych w Muszynie, Tarnowie i okolicznych miejscowościach. Powstaną także parkingi, dzięki którym będzie można bez problemu zamienić samochód na rower i pojechać w dalszą drogę „na dwóch kółkach”. Zaplanowana jest także budowa w pobliżu ścieżek nowych wiat, które uchronią przed deszczem, a także ławek i stolików, przy których będzie można posilić się w trakcie wycieczki.

Dla osób, które preferują aktywny wypoczynek zimą, nowe możliwości pojawią się w Gorcach. Za półtora roku będzie można korzystać z nowej trasy narciarstwa biegowego, a latem skorzystają z niej miłośnicy nartorolek.