W lipcu 2016 roku stan wyjątkowy wprowadzono na trzy miesiące. Później siedmiokrotnie go przedłużano o kolejne miesiące. Dzisiaj w nocy o godzinie pierwszej czasu miejscowego, czyli o północy czasu środkowoeuropejskiego, zakończono stan wyjątkowy.

Stan wyjątkowy w Turcji został wprowadzony po nieudanym zamachu stanu w nocy z 15 na 16 lipca 2016 roku, a próby puczu usiłowała dokonać grupa wojskowych. Wprowadzone nadzwyczajne regulacje nadały władzom większe uprawnienia do zatrzymania podejrzanych, co prezydent Erdogan wykorzystywał do rozprawy z politycznymi przeciwnikami. Ankara przypisała bowiem odpowiedzialność za organizację zamachu mieszkającemu w USA charyzmatycznemu duchownemu Fethullahowi Gulenowi. Choć Gulen wielokrotnie zaprzeczał, by miał jakiejkolwiek związek z puczem, tureckie władze represjonowały tysiące ludzi, oskarżając ich o bycie zwolennikami duchownego.

Na mocy nadzwyczajnych dekretów prawie 110 tysięcy pracowników sektora publicznego zostało wyrzuconych z pracy, a dziesiątki tysięcy innych zawieszono. Tysiące ludzi uwięziono.