Dotychczas w kraju turystyką zajmowało się ministerstwo handlu, przemysłu i turystyki, pod które podlega Cypryjska Organizacja Turystyczna (CTO). Od 2 stycznia 2019 roku zacznie działać resort turystyki (junior ministry), ustawa przewiduje też powołanie podsekretarza stanu, który będzie odpowiedzialny za sektor. Zastępca rzecznika rządu Klelia Vasiliou poinformowała w oświadczeniu, że decyzja to kamień milowy w rozwoju gałęzi będącej ważnym filarem gospodarki kraju.

Utworzenie ministerstwa to jeden z elementów narodowej strategii dla turystyki, która jest kształtowana od ponad pięciu lat w ramach konsultacji ze wszystkimi uczestnikami rynku. Zadaniem nowego ministerstwa będzie wykorzystanie rozpędu, jakiego nabrała turystyka na Cyprze w perspektywie średnio- i długoterminowej. Główne cele to zwiększenie liczby przyjazdów, ale też o zapewnienie usług w wysokim standardzie i rozwiązanie problemu sezonowości.

Na razie nie wiadomo do końca, jaką rolę w nowym podziale kompetencji będzie pełnić CTO. Media podkreślają, że związki zawodowe reprezentujące pracowników organizacji przyjęły informację o stworzeniu ministerstwa z zadowoleniem, co może sugerować, że CTO zostanie wchłonięte przez nowy resort. Mówi się, że intencją rządu jest przeniesienie wszystkich obecnych pracowników CTO do ministerstwa.