Izrael odwiedziły cztery miliony turystów

30 grudnia do Izraela przyleciał czteromilionowy turysta, co było miłym akcentem kończącym rok ze wzrostem 14 procent w stosunku do roku 2017

Publikacja: 07.01.2019 16:23

Izrael odwiedziły cztery miliony turystów

Foto: Filip Frydrykiewicz

Przyjazd 4,12 miliona turystów w zeszłym roku do Izraela stanowi kolejny nowy rekord. Całkowite przychody wynikające z ich odwiedzin to 24 miliardy szekli (ponad 24 miliardy złotych) – podaje Izraelskie Rządowe Centrum Turystyki.

– Osiągnięcie liczby 4 milionów turystów w 2018 roku jest realizacją długoletnich marzeń wielu osób zaangażowanych w izraelską turystykę – komentuje cytowany w komunikacie minister turystyki Izraela Yariv Levin. – W ciągu dwóch lat zwiększyliśmy turystykę przyjazdową o 1,1 miliona, co stanowi wzrost o 38 proecnt. To wynik zmiany strategii marketingowej, otwarcia nowych połączeń lotniczych przy wsparciu Ministerstwa Turystyki i stworzenia bezprecedensowej współpracy z największymi biurami podróży na świecie.

Ministerstwo Turystyki zainwestowało 350 milionów szekli (ponad 350 milionów złotych) w marketing i promocję Izraela w świecie jako miejsca atrakcyjnego turystycznie, w tym m.in. w Polsce, USA, Niemczech, Rosji, Włoszech, Anglii, Chinach, na Ukrainie, w Brazylii, na Filipinach.

W ostatnich latach Ministerstwo Turystyki Izraela starało się przedstawić kraj jako m.in. wymarzone miejsce na wypoczynek, z dobrą pogodą przez cały rok. Promocja obejmowała rozwój turystyki na południu Izraela i rozbudowę infrastruktury turystycznej na pustyni; współpracę z wiodącymi na świecie biurami podróży online, dopłacanie do lotów do Izraela i wykorzystanie wielkich imprez, jak Giro d’Italia i Eurowizja. Ta ostatnia impreza odbędzie się w maju 2019 w Tel Awiwie.

– To drugi z rzędu rekordowy rok w turystyce przyjazdowej do Izraela – ocenia dyrektor generalny Ministerstwa Turystyki Amir Halevi. – Optymistycznie patrzymy na rok 2019, który rozpoczyna się od otwarcia nowego międzynarodowego lotniska w Timna, umożliwi nam to uruchomienie nowych lotów do Ejlatu.

„Podobnie jak w latach ubiegłych, przyznano przedsiębiorcom dotacje na zakładanie i rozbudowę hoteli w różnych miastach. W tym roku była to kwota 145 mln szekli, które mają pomóc w budowie 3829 nowych pokojów, co stanowi wzrost o ok. 49 procent w stosunku do roku ubiegłego” – czytamy w komunikacie.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro