Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uaktualniło ostrzeżenie przed wyjazdami do Maroka. „Marokańskie władze ostrzegają o podwyższonym zagrożeniu terrorystycznym, co związane jest z liczbą mieszkańców sympatyzujących lub należących do organizacji Daesh (wcześniej ISIS) i innych grup ekstremistycznych, regularnie informuje też o rozbiciu kolejnych komórek terrorystycznych na terenie kraju. Niektóre z nich planowały przeprowadzenie ataków na instytucje rządowe, w miejscach publicznych i tych odwiedzanych chętnie przez turystów” – czytamy w komunikacie.

MSZ podkreśla, że potencjalne zamachy mogą uderzać w turystów zagranicznych, choć nie muszą celować w konkretne grupy. Podróżni powinni przez cały czas zachować ostrożność. W zeszłym roku w grudniu w czasie wycieczki górskiej w pobliżu najwyższego szczytu w górach Atlas, Toubkal, zamordowane zostały dwie turystki. W kwietniu 2011 roku 17 osób zginęło, a 25 zostało rannych w wyniku eksplozji bomby w restauracji Argana w Marrakeszu.

W popularnych miejscach, także w hotelach, może pojawić się więcej pracowników ochrony, mogą być też wdrażane inne środki zapobiegawcze – pisze MSZ. Przypomina on także, że w innych krajach istnieje podwyższone ryzyko ataków terrorystycznych na obywateli Wielkiej Brytanii z powodu konfliktów w Iraku i Syrii.