Premier Giuseppe Conte w wystąpieniu telewizyjnym poinformował, że w ciągu kilku godzin wejdzie w życie dekret rozszerzający surowe zasady kwarantanny na cały kraj. Podróżowanie po kraju będzie możliwe wyłącznie z uzasadnionych powodów zawodowych, zdrowotnych lub rodzinnych. Odwołane zostają wszystkie wydarzenia sportowe, w tym mecze Serie A, zakazane są wszelkie zgromadzenia publiczne.

W sobotę wprowadzono je w Lombardii i przylegających do niej 11 prowincjach.

Premier argumentował, że obostrzenia, które wejdą w życie jutro rano, mają na celu ochronę najbardziej narażonych obywateli.

Conte mówił w wystąpieniu telewizyjnym, że obecnie najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w domach. – Zdajemy sobie sprawę, że trudno zmienić wszystkie nasze nawyki – mówił Conte. – Są to nawyki, które z czasem będą mogły być dostosowane do nowych potrzeb, ale teraz muszą ulec zmianie. Liczba zakażonych rośnie, umierają ludzie.

Premierowi wtórował minister spraw zagranicznych Luigi Di Maio. – Musimy chwilowo zmienić nasze przyzwyczajenia. Zatrzymajmy się na chwile i zastanówmy. Wszyscy poczujmy się odpowiedzialni. Tylko w ten sposób będziemy w stanie powstrzymać Covid-19. Przestrzegajmy zasad, a pokonamy wirusa – przekonywał minister.

Do tej chwili we Włoszech potwierdzono 9172 zarażenia, zmarły 463 osoby.