Jakub Kumoch jest ekspertem od stosunków zewnętrznych Unii Europejskiej. Od 2015 r. zasiada w Sekcji Spraw Zagranicznych Narodowej Rady Rozwoju przy prezydencie.

Jest absolwentem Instytutu Stosunków Międzynarodowych i Instytutu Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego, w 2015 r. uzyskał tytuł doktora nauk społecznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował m.in. jako analityk w Ośrodku Studiów Wschodnich i Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych, był też współpracownikiem Instytutu Sobieskiego.

Kumoch był również korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Rosji, a później m.in. zastępcą szefa działu zagranicznego i szefem działu krajowego gazety „Dziennik”. Należy do grupy ekspertów Komisji Europejskiej zajmujących się analizowaniem procesów wyborczych, brał w związku z tym udział w kilkunastu Misjach Obserwacji Wyborów UE i OBWE.

Od października 2016 r. pełni funkcję ambasadora w Szwajcarii i Liechtensteinie, gdzie przyczynił się do odkrycia faktu masowego ratowania przez polską dyplomację Żydów z Zagłady.

Mówi biegle po turecku, angielsku, francusku, chorwacku, hiszpańsku, rosyjsku, niemiecku i włosku. W mniejszym stopniu posługuje się również m.in. ukraińskim i arabskim.