Europa otwarta na nowo – jak się poruszać?

Czy wjadę bez przeszkód do tego kraju? Czy będę tam musiał nosić maseczkę? Jakie usługi są już otwarte i czy działają muzea? Na te i inne pytania odpowiada uruchomiona dzisiaj przez Komisję Europejską platforma internetowa.

Publikacja: 15.06.2020 14:19

Europa otwarta na nowo – jak się poruszać?

Foto: Fot. AFP

Platforma o nazwie Re-open EU ma pomóc we wznowieniu podróży w całej Europie. Turysta znajdzie tam aktualizowane non stop informacje na temat granic, transportu i usług turystycznych.

Na stronie https://reopen.europa.eu/pl znajdują się praktyczne informacje dostarczane przez państwa członkowskie o ewentualnych ograniczeniach w podróżowaniu, dotyczące zdrowia publicznego i środków bezpieczeństwa oraz inne przydatne informacje dotyczące unijnych i krajowych ofert turystycznych. „Dzięki temu Europejczycy będą mogli odpowiedzialnie i świadomie zarządzać nadal istniejącym ryzykiem związanym z pandemią koronawirusa przy planowaniu wakacji i podróży w miesiącach letnich i w późniejszym okresie” – czytamy w komunikacie Komisji Europejskiej.

""

turystyka.rp.pl

CZYTAJ TEŻ: Bruksela zachęca: Otwórzmy unijne granice 1 lipca

Platforma Re-open EU jest częścią pakietu Komisji dotyczącego turystyki i transportu z 13 maja 2020 r., uruchomionego, żeby odbudować zaufanie osób podróżujących po Unii Europejskiej i wsparcia europejskiej branży turystycznej w czasie wznowienia działalności przy zachowaniu koniecznych środków ostrożności. Platforma ma również wersję na telefony komórkowe w formie aplikacji w 24 językach urzędowych Unii.

Zawiera ponadto informacje o bonach, które pozwalają klientom wesprzeć swoje ulubione hotele i restauracje w okresie znoszenia restrykcji i otwierania granic. „Bony patronackie” pomagają firmom zachować płynność finansową przez pobieranie należności za usługi odłożone w czasie. Kwota wpłacona przez klienta trafia bezpośrednio do dostawcy usługi.

""

turystyka.rp.pl

– Po tygodniach izolacji otwierają się granice wewnętrzne Unii Europejskiej – mówi cytowany w komunikacie komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton. – Strona Re-open EU, którą dzisiaj uruchamiamy, zapewni podróżującym łatwy dostęp do informacji, które pomogą im bez ułożyć plany podróży i zachować bezpieczeństwo podczas wyjazdu. Pomoże to również właścicielom małych restauracji i hoteli, a także miastom w całej Europie, czerpać inspiracje z innowacyjnych rozwiązań wymyślonych przez innych.

– Bogate dziedzictwo kulturowe Europy jest jednym z naszych największych atutów – dodaje komisarz ds. do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, odpowiedzialna także za Wspólne Centrum Badawcze (JRC), Mariya Gabriel. – Ale kultura i turystyka bardzo ucierpiały w ostatnich miesiącach z powodu zakazu podróżowania i zamknięcia większości obiektów. Platforma Re-open EU zapewnia aktualne i istotne informacje, które pozwolą nam znowu bezpiecznie eksplorować Europę.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro