Grecki Urząd Lotnictwa Cywilnego ogłosił nowe zasady wjazdu do kraju, które obowiązują od 7 czerwca. Zgodnie z nimi, granicę można przekroczyć na podstawie unijnego certyfikatu covidowego, który potwierdza, że podróżny został zaszczepiony na koronawirusa, uzyskał negatywny wynik testu PCR na covid-19 lub jest ozdrowieńcem. Zaświadczenie należy przedstawić albo w formie cyfrowej, albo papierowej.

Jeśli jednak ktoś nie ma „paszportu covidowego”, nie musi się niczego obawiać. Nadal bowiem ważność zachowują dokumenty, które były wymagane do tej pory – certyfikaty szczepień wystawione przez władze krajowe, negatywny wynik badania PCR na koronawirusa lub zaświadczenie potwierdzające przebycie covidu-19.

Kolejna zmiana dotyczy dzieci – od dziś ujemny wynik testu PCR muszą okazywać podróżni powyżej 6 roku życia (dotychczas od 5 roku życia), co jest zgodne z rekomendacjami Unii Europejskiej i IATA.

W dalszym ciągu na lotniskach po przylocie prowadzone będą wyrywkowe badania na koronawirusa. Jeśli wynik okaże się dodatni, turysta będzie musiał odbyć kwarantannę. Tu także zasady zostały zmienione – wcześniej izolacja trwała 14 dni, teraz zaszczepieni będą ją odbywać przez 7 dni, pozostali przez 10 dni.