Od 5 stycznia osoby podróżujące na Kubę muszą poza zaświadczeniem o pełnym szczepieniu okazać dodatkowo negatywny wynik testu PCR. Ten ostatni w momencie rozpoczęcia podróży nie może być starszy niż 72 godziny. Dokumenty mają być w formie papierowej. Nowe regulacje dotyczą osób, które ukończyły 12 lat.

Dodatkowo, na granicy podróżni mogą być poddawani wyrywkowo testom, dotyczy to również osób, które mają objawy infekcji albo przyjeżdżają z krajów o podwyższonym ryzyku w kontekście rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Do tej pory Kuba wpuszczała turystów zaszczepionych bez testów PCR i niezaszczepionych, którzy musieli mieć ten test.

Czytaj więcej

Przed wylotem na Cypr obowiązkowe testy PCR dla wszystkich

Ponadto wszyscy wjeżdżający są zobowiązani do wypełnienia (od 1 stycznia tylko przez internet) deklaracji zdrowia – w dokumencie zaznacza się również informacje celne.

Przyjezdni, którzy mają objawy chorobowe, będą kierowani do punktów medycznych, gdzie ponownie przeprowadzony zostanie test PCR. W hotelach mają być prowadzone kontrole sanitarne, a jeśli goście mieszkający w prywatnych obiektach noclegowych będą wykazywać symptomy zakażenia, właściciele obiektów muszą zgłosić ten fakt władzom.

Podróżni, których test PCR da wynik pozytywny, będą izolowani w specjalnie do tego celu przygotowanych miejscach. Także osoby, które miały kontakt z zakażonymi muszą liczyć się z koniecznością skierowania do takiego obiektu.