Pierwotnie zakaz lotów i połączeń promowych wprowadzony w związku z pojawieniem się bardzo zakaźnego wariantu koronawirusa Omikron 29 listopada 2021 roku miał obowiązywać do końca roku, a potem do 31 stycznia 2022 roku, ale rząd przedłużył go o kolejny tydzień.

Czytaj więcej

Niebo nad Marokiem zamknięte do końca stycznia

Przedsiębiorstwo zarządzające lotniskami w Maroku, Onda, ogłosiło już zasady sanitarne funkcjonowania portów. Zakładają one regularne czyszczenie obiektów w hali przylotów i odlotów, montaż dozowników z płynem odkażającym w różnych punktach, umieszczenie oznakowania przypominającego o konieczności zachowania dystansu społecznego i zarządzanie kolejkami, by uniknąć gromadzenia się zbyt wielu osób w jednym miejscu.

Na terenie portów zarówno pasażerowie, jak i pracownicy, będą musieli nosić maseczki, a kamery termowizyjne będą mierzyć podróżnym temperaturę ciała.

Pasażerowie mają też wypełniać formularze zdrowotne. Informacje o konieczności przestrzegania zasad pojawią się nie tylko na tablicach, lotniska będą o nich mówić także w swoich mediach społecznościowych, a pracownicy przypominać w regularnych komunikatach.

Dzięki tym działaniom 16 międzynarodowych marokańskich lotnisk otrzymało już certyfikat Airport Health Accreditation (AHA) wydany przez Międzynarodową Radę Lotnisk.

Rząd przez cały czas zachęca mieszkańców do szczepienia się. Do 30 stycznia pierwszą dawkę otrzymało 24,6 miliona osób, drugą 23,1 miliona, a trzecią 4,4 miliona osób. W niedzielę, 30 stycznia, zanotowano 46,6 tysiąca zakażeń.