Kiedy najlepiej zaplanować urlop, żeby był tani i słoneczny? Algorytm podpowie

Kiedy jest najlepszy moment na wyjazd, jeśli uwzględnić kierunek, cenę biletu i pogodę? Jeśli nie wie tego turysta, odpowiednią datę podsunie mu internetowa porównywarka cen ofert turystycznych Kayak.

Publikacja: 15.06.2023 02:22

Jadąc do Kenii warto dobrać miejsce i czas, by nie trafić na porę deszczową

Jadąc do Kenii warto dobrać miejsce i czas, by nie trafić na porę deszczową

Foto: Aleksander Kramarz

Wprowadziła ona właśnie nowy sposób przesiewania ofert nazwany „Best time to travel” (ang. najlepszy czas na wyjazd). Biorąc pod uwagę miejsce wylotu, kierunek i długość pobytu podpowie on, kiedy klient powinien wyjechać, i kiedy najbardziej opłaca mu się podróż zarezerwować.

Jak wyjaśnia firma, rekomendacje jest tworzona na podstawie średniej ceny biletów lotniczych, popularności kierunku, średnich temperatur i opadów. W wypadku trzech pierwszych wskaźników im mniejsza ich wartość, tym lepiej. W wypadku średniej temperatury algorytmy biorą pod uwagę medianę dla danego kierunku, w odniesieniu do każdego miesiąca obliczana jest różnica wobec tego punktu odniesienia - im mniejsza, tym wyżej dany miesiąc pojawi się na liście rekomendacji.

Czytaj więcej

Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać

Ceny biletów lotniczych i temperatura mają wagę dwukrotnie większą niż popularność i wilgotność. Program nie bierze jednak pod uwagę grudnia, ponieważ w związku z Bożym Narodzeniem ceny w tym czasie są wysokie, podobnie jak zainteresowanie. Jeśli zaś dla jakiegoś kierunku brakuje jednej z informacji, uwzględnia tylko pozostałe.

Kayak wyjaśnia też, jak liczy ceny biletów lotniczych i noclegów w hotelach. Przy tych pierwszych analizuje bieżące i historycznie najniższe ceny podróży w dwie strony dla jednej osoby. Na podstawie danych firma stara się też przewidzieć trendy spadkowe. W wypadku hoteli bierze pod uwagę własne dane z ostatnich 3-4 dni, dlatego mogą się one często zmieniać. Żeby określić koszt noclegu w standardowym pokoju dla dwóch osób w hotelu 3-gwiazdkowym, Kayak pokazuje zakres cenowy odcinając 10 procent najdroższych i najtańszych ofert.

Przewidując pogodę z kolei Kayak posiłkuje się danymi z serwisu Weatherbase. Wprawdzie nie weryfikuje tych informacji, ale podkreśla, że firma dysponuje informacjami z ostatnich 102 lat, w dodatku na bieżąco je aktualizuje.

Zmienna „najlepszy moment na rezerwację” jest szacowany na podstawie własnych danych historycznych Kayaka. Informacje z ostatniego roku agreguje on dla każdego dnia, jako różnicę między dniem wylotu i wyszukiwania w zakresie do 183 dni (około 6 miesięcy naprzód) z wyłączeniem 10 procent najniższych cen biletów lotniczych i stawek za nocleg w hotelu. Najniższe ceny i różnica w liczbie dni między zakupem a rozpoczęciem podróży są brane pod uwagę przy określaniu dnia rezerwacji dla konkretnej trasy i miejsca docelowego.

Czytaj więcej

Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"

Kiedy zatem najlepiej podróżować według Kayaka na przykład z Warszawy do Nowego Jorku na tydzień? Odpowiedź pojawia się w ciągu paru sekund – we wrześniu.

Wyszukiwarkę można poprosić o bardziej konkretne wskazanie daty – tu też na informację nie trzeba długo czekać – okazuje się, że najtaniej i najlepiej będzie spędzić urlop w Wielkim Jabłku od 22 do 29 września. A kiedy kupować bilety? – Teraz, mówi wyszukiwarka.

Zanim Wyjedziesz
„Gladiatorzy” w Rzymie, żebracy w Berlinie - uwaga, to mogą być oszuści
Zanim Wyjedziesz
Niemiecka Centrala Turystyki: Euro 2024 wzmocni wizerunek Niemiec
Zanim Wyjedziesz
Małopolska gościnna i smakowita
Zanim Wyjedziesz
Ranking miejsc na miesiąc miodowy. Najlepiej wypada egzotyczna wyspa
Zanim Wyjedziesz
Zwiedzanie Barcelony zdrożało. Miasto zarobi na turystach 100 milionów euro