Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała Egipt za kraj wolny od malarii. W oświadczeniu pochwaliła „rząd i naród egipski” za wysiłki na rzecz „wyeliminowania choroby, która była obecna w kraju od czasów starożytnych”. Uznała to za historyczne osiągnięcie.
- Malaria jest tak stara jak sama cywilizacja egipska, ale choroba, która nękała faraonów, należy już do historii - powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, cytowany w oświadczeniu.
Badania genetyczne wykazały obecność zarodźców malarii w mumiach, na tę chorobę cierpiał między innymi król Tutanchamon (ok. 1333-1323 p.n.e.).
Egipskie władze rozpoczęły pierwsze próby walki z malarią sto lat temu, w latach 20. XX w. Aby ograniczyć kontakt ludzi z komarami, zakazały uprawy ryżu i innych upraw rolnych w pobliżu domów. Od 1930 roku każdy przypadek malarii musiał być obowiązkowo zgłaszany.
Czytaj więcej
Pierwsze szybkie pociągi pojadą przez Egipt już w 2025 roku. Docelowo sieć szyn ma liczyć dwa tysiące kilometrów i łączyć ze sobą 60 miast. To największy projekt kolejowy w historii Egiptu.