Za rok ponad milion Polaków w Egipcie. „Rozmawiamy o zniesieniu paszportów”

Z okazji targów turystycznych ITTF Warsaw, które odbywają się w Pałacu Kultury i Nauki, Polskę odwiedził prezes Egipskiej Organizacji Turystycznej Amr El Khady. Opowiedział między innymi o przygotowaniach do oficjalnego otwarcia Wielkiego Muzeum Egipskiego i możliwości wjazdu do Egiptu na podstawie dowodu osobistego dla Polaków.

Publikacja: 23.11.2024 11:35

Za rok ponad milion Polaków w Egipcie. „Rozmawiamy o zniesieniu paszportów”

Podczas targów turystycznych ITTF Warsaw prezes Egipskiej Organizacji Turystycznej Amr El Khady spotkał się z dziennikarzami

Foto: Nelly Kamińska

Prezes Egipskiej Organizacji Turystycznej (Egyptian Tourism Authority), odpowiedzialnej za promocję kraju, Amr El Khady, spotkał się pierwszego dnia targów turystycznych ITTF Warsaw (21 października) z dziennikarzami.

- Jestem w Polsce pierwszy raz - mówił Amr El Khady, który stanowisko szefa ETA objął w październiku 2021 roku. - Pomimo zimnej pogody, zostałem niezwykle ciepło przyjęty - dodał.

- Powodem, dla którego przyjechałem do Polski, jest jej wejście do „top 5” największych rynków źródłowych Egiptu. W 2023 roku gościliśmy 485 tysięcy turystów z Polski, do końca tego roku ich liczba sięgnie 850 tysięcy, co da Polsce piąte miejsce w rankingu - wyliczał prezes.

Jak podaje Polska Izba Turystyki w raporcie „Zagraniczne wakacje Polaków 2024”, podsumowującym sezon letni w turystyce zorganizowanej, Egipt był trzecim najchętniej wybieranym przez klientów biur podróży kierunkiem, po Turcji i Grecji. Jego udział w rynku wzrósł z 11,2 procent w ubiegłym roku (i 8,7 procent w 2019) do 13,7 procent w sezonie letnim 2024. W zestawieniu 10 najpopularniejszych regionów znalazły się dwa kierunki egipskie - Hurghada z udziałem w rynku na poziomie 7,1 procent i Marsa Alam - 3,9 procent.

Czytaj więcej

Ruszyły drugie Międzynarodowe Targi Turystyczne ITTF Warsaw - 200 wystawców z 29 krajów

- W 2023 roku do Egiptu przyjechało prawie 15 milionów turystów zagranicznych z ponad 150 krajów - był to najlepszy rok w historii egipskiej turystyki - kontynuował Amr El Khady.

- Rok 2024 mamy nadzieję zakończyć wynikiem 15,5 miliona turystów i 5-procentowym wzrostem względem poprzedniego roku. Nasz plan zakładał osiągnięcie 20-procentowego wzrostu, jednak z powodu wojny na Bliskim Wschodzie i innych czynników nie udało się go zrealizować. Na niektórych rynkach zanotowaliśmy spadki, ale na innych wzrosty, jak w Polsce - o imponujące 40 procent. Dziękujmy, Polsko, za zaufanie - mówił Amr El Khady.

Polacy, zauważył prezes, najchętniej podróżują nad Morze Czerwone - do Szarm el-Szejk, Hurghady i Marsa Alam.

- Mamy do zaoferowania o wiele więcej niż tylko te kierunki. Strategia turystyczna Egiptu na najbliższe lata skupia się na różnorodności - tłumaczył Amr El Khady.

- Nasza historia liczy 7 tysięcy lat i różni się od historii innych krajów, w przeciwieństwie do nich ma wiele twarzy: staroegipską, grecką, rzymską, żydowską, chrześcijańską, arabską, turecką i nowoczesną - dodawał.

Wśród miejsc, które Egipt chce popularyzować wśród turystów, prezes wymienił między innymi pustynie z oazami i słonymi jeziorami („dobrymi dla ciała”), dolinę Nilu czy klasztor świętej Katarzyny - najstarszy z działających klasztorów chrześcijańskich.

W tym roku liczba turystów w Egipcie przekroczy 15 milionów

W tym roku liczba turystów w Egipcie przekroczy 15 milionów

Foto: Nelly Kamińska

Wybrzeże Morza Śródziemnego nowym centrum turystycznym Egiptu

Nowością na polskim i wielu innych rynkach jest wybrzeże Morza Śródziemnego o długości około 250 kilometrów.

- Jest tam wszystko, czego turysta potrzebuje: białe, piaszczyste plaże i turkusowa woda, prawie jak na Malediwach, światowej klasy ośrodki wypoczynkowe, restauracje, centra handlowe i intensywne życie nocne. Latem temperatura w dzień wynosi 28-29 stopni, a lot jest krótszy o 20-30 minut niż w wypadku Morza Czerwonego - zachwalał Amr El Khady.

- To nowe miejsce, które chcemy zaproponować Polsce i światu, a także przyszłość egipskiej turystyki. To, co robiliśmy nad Morzem Czerwonym przez ostatnie 30 lat, będziemy robić nad Morzem Śródziemnym - dodał.

Za miliardy dolarów Egipt buduje na swoim północnym wybrzeżu nowoczesne kurorty, które „konkurować będą z najlepszymi kurortami w Turcji, Grecji i na Cyprze”.

Czytaj więcej

Kto ma najładniejsze stoiska na targach turystycznych ITTF Warsaw? Rozdano siedem nagród

Wielkie projekty infrastrukturalne są znakiem rozpoznawczym 10-letnich rządów prezydenta Abdela Fattaha al-Sisiego. Od 2018 roku, około 100 kilometrów na zachód od Aleksandrii, buduje się New Alamein - centrum turystyki, rozrywki, biznesu i edukacji.

Na początku tego roku Egipt podpisał ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi umowę na zagospodarowanie przylądka Ras el-Hekma, około 200 kilometrów na zachód od Aleksandrii. Na mocy umowy ZEA zbudują na przylądku ośrodek biznesowo-turystyczny „nowej generacji”, w którym znajdą się dzielnice mieszkaniowa, biznesowa i turystyczna z hotelami światowych marek, duża przystań dla jachtów turystycznych i międzynarodowe lotnisko.

- Budujemy i usprawniamy infrastrukturę - miasta, hotele, autostrady, lotniska. To jest wielki projekt modernizacji Egiptu - roztaczał wizję nowego Egiptu Amr El Khady.

Egipt ma też specjalne plany względem swojej stolicy - Kairu.

- Kair był stolicą Egiptu przez ponad tysiąc lat. Nazywamy go tyglem Egiptu, czasem nawet po prostu Egiptem. Kair to Egipt w pigułce - mówił Amr El Khady.

25-milionowa metropolia ma swoje problemy, takie jak zatłoczenie i „chaotyczny ruch uliczny”, które, z drugiej strony, mogą być dla turysty źródłem niezapomnianych doświadczeń, zauważył Amr El Khady.

Czytaj więcej

Nowe oblicze Kairu. Stolica Egiptu chce na dłużej zatrzymać turystów

Od 2016 roku, 45 kilometrów na wschód od Kairu, Egipt buduje nową stolicę administracyjną do której przeniosły się już rząd i najważniejsze instytucje kraju. Władze liczą, że przeprowadzi się tam również część mieszkańców - docelowo w nowej stolicy ma zamieszkać 7 milionów ludzi.

- Dzięki temu Kair zacznie oddychać, stanie się bardziej dostępny, a poruszanie się po nim będzie łatwiejsze - mówi Amr El Khady i dodaje, że zabytkowe pałace, zajmowane dotąd przez rząd, po jego wyprowadzce do nowej stolicy zostaną przekształcone w hotele historyczne, których Kair bardzo potrzebuje.

Obecnie kosztem „miliardów dolarów” rewitalizowany jest Stary Kair, czyli najstarsza część miasta, w której znajdują się między innymi zabytki koptyjskie.

- Kair, który będzie wkrótce znacznie przyjemniejszym miastem, jest kolejnym nowym produktem, który oferujemy światu - mówił Amr El Khady.

Wielkie Muzeum Egipskie coraz bliżej wielkiego otwarcia

Nieodłączną częścią city breaku w Kairze, ciągnął prezes, ma być Wielkie Muzeum Egipskie (Grand Egyptian Museum, GEM), zbudowane koło piramid w Gizie. Jest to największa na świecie placówka muzealna poświęcona jednej cywilizacji.

Po trwającej ponad 20 lat budowie GEM jest już częściowo otwarte - można zwiedzać między innymi Wielkie Schody, Wiszący Obelisk, Szklaną Salę, Atrium i ogrody. Największą atrakcją będzie jednak kolekcja artefaktów z grobowca Tutenchamona. Jego odkrycie w 1922 roku było sensacją, bowiem w przeciwieństwie do innych królewskich grobów, które zostały ograbione, ten przetrwał nietknięty. Wydobycie z niego i skatalogowanie kilku tysięcy przedmiotów zajęło 10 lat.

- Pierwszy raz w historii cała kolekcja pokazana zostanie w jednym miejscu, we właściwy sposób - zapowiada Amr El Khady. Zostanie udostępniona do zwiedzania podczas tak zwanego wielkiego otwarcia, już kilka razy przekładanego.

- Nie możemy się go doczekać - mówił prezes. Dodał, że nie zna daty wielkiego otwarcia, jednak dopytywany przez dziennikarzy przyznał, że być może nastąpi ono w drugim kwartale 2025 roku, w maju lub czerwcu, nie jest to jednak nic pewnego.

- Od oficjalnej zapowiedzi do otwarcia musi minąć sześć miesięcy, aby wszyscy zainteresowani - touroperatorzy, linie lotnicze itp. - mogli poczynić stosowne przygotowania. Chęć udziału w wielkim otwarciu zgłosiło wielu światowych przywódców, których kalendarze trzeba będzie zgrać - wyjaśnił Amr El Khady.

Wielkie Muzeum Egipskie może oficjalnie otworzyć się w maju lub czerwcu przyszłego roku

Wielkie Muzeum Egipskie może oficjalnie otworzyć się w maju lub czerwcu przyszłego roku

Foto: Nelly Kamińska

Strategia turystyczna Egiptu zakłada podwojenie do 2028 roku liczby turystów, czyli osiągnięcie wyniku 30 milionów. Jego warunkiem jest jednak rozbudowa bazy noclegowej.

- Mamy prawie 230 tysięcy pokojów hotelowych. Jeśli chcemy podwoić liczbę turystów, musimy otworzyć kolejne 200 tysięcy. To wymaga czasu, pracy i wielkich nakładów inwestycyjnych.

- Aby zachęcić prywatnych inwestorów, wprowadziliśmy zmiany w prawie. Jeśli inwestor wybuduje i otworzy hotel w ciągu dwóch-trzech lat, rząd zwróci mu część kosztów - mówił prezes.

- Pracujemy też nad przepisami regulującymi krótki wynajem. Chcemy mieć pewność, że wynajmujący turystom mieszkania czy domy świadczą usługi na takim samym poziomie jak hotele - dodał.

Według prezesa w tym roku w Egipcie otworzyło się około 15-20 tysięcy pokojów hotelowych (część z nich to pokoje w obiektach zamkniętych w czasie pandemii, a teraz ponownie otwartych), w przyszłym roku otworzy się mniej więcej tyle samo.

Projekty nad Morzem Śródziemnym mają przynieść około 80 tysięcy nowych pokojów.

Czytaj więcej

Egipt potrzebuje nowych hoteli. Rząd oferuje inwestorom miliard dolarów

W przyszłym roku w Egipcie wypoczywać będzie ponad milion Polaków

Pierwszego dnia targów, przed spotkaniem z dziennikarzami prezes Egipskiej Organizacji Turystycznej zdążył spotkać się z czterema polskimi touroperatorami - wszyscy planują wysłać w przyszłym roku do Egiptu o 20-25 procent więcej klientów.

- Wciąż rozmawiamy z touroperatorami i będziemy naciskać na więcej. Z prognoz wynika, że ogólnie polski rynek urośnie o 15-25 procent. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w przyszłym roku liczba polskich turystów w Egipcie przekroczy milion - prognozował Amr El Khady.

Prezes zapytany został również, czy Egipt, wzorem Turcji i Tunezji, pozwoli Polakom na wjazd bez paszportu, na podstawie dowodu osobistego.

- Rozmawialiśmy o tym dzisiaj. Takie rozwiązanie wprowadziliśmy już dla innych nacji, to tylko kwestia logistyki. Potrzebujemy czytnika, który będzie odczytywał polskie litery na dowodach osobistych. Wierzę, że uda się tę kwestię szybko rozwiązać - zakończył Amr El Khady.

Na takie ułatwienie czekają polscy touroperatorzy.

- Znacząco rozszerzyłoby ono grupę docelową osób wyjeżdżających do Egiptu, zwłaszcza gdy mowa o rodzinach z dziećmi. Niestety takie decyzje zapadają poza nami, my, touroperatorzy, możemy jedynie wywierać presję na decydentów, taka jest w tym nasza rola. Liczymy, że ktoś się tym wreszcie skutecznie zajmie, bo do tej pory dostawaliśmy same obietnice, z których nic nie wynikało - mówi dyrektor biura podróży ETI Grzegorz Karolewski.

I dodaje, że „nie do końca kupuje” tłumaczenie, że przeszkoda jest natury informatycznej.

- Oczywiście kompatybilność systemów jest konieczna, jednak stawiałbym raczej, że chodzi o problemy dużo głębsze, związane z uzgodnieniami na poziomie rządów obu krajów - choć to jedynie domysły, bo rozmowy na ten temat toczą się poza kręgiem touroperatorskim - zaznacza.

Prezes Egipskiej Organizacji Turystycznej (Egyptian Tourism Authority), odpowiedzialnej za promocję kraju, Amr El Khady, spotkał się pierwszego dnia targów turystycznych ITTF Warsaw (21 października) z dziennikarzami.

- Jestem w Polsce pierwszy raz - mówił Amr El Khady, który stanowisko szefa ETA objął w październiku 2021 roku. - Pomimo zimnej pogody, zostałem niezwykle ciepło przyjęty - dodał.

Pozostało 97% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Nowe Trendy
Piotr Borys: Nowa strategia rozwoju będzie dla polskiej turystyki przełomem
Nowe Trendy
Warszawa coraz więcej zarabia na turystyce. „Atrakcyjność miasta przekłada się na zyski”
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Materiał Promocyjny
Do 300 zł na święta dla rodziców i dzieci od Banku Pekao
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży