W centrum Paryża trudno o mieszkanie na dłuższy okres, co częściowo związane jest z rozwojem najmu krótkoterminowego zarządzanego przez profesjonalne firmy - pisze gazeta „Le Parisien” w swoim elektronicznym wydaniu. Władze zapowiadają więc, że zakażą tworzenia nowych lokali tego typu. To jeden z elementów nowego planu urbanistycznego, który ma być dyskutowany w czerwcu. - Całe dzielnice Paryża będą wyłączone z tworzenia nowych obiektów turystycznych, ponieważ naszym zdaniem ta oferta już dziś jest bardzo szeroka, a my chcemy zachować równowagę w śródmieściu – mówi pierwszy zastępca burmistrza Paryża Emmanuel Grégoire. Chodzi o takie dzielnice jak Sentier, Marais, Montmartre, Dzielnicę Łacińską, Pola Elizejskie i okolice wieży Eiffla.
Czytaj więcej
Włoski autonomiczny region Górna Adyga, znany również jako Bolzano-Południowy Tyrol, wprowadza limit gości, którzy mogą tam zarezerwować pobyt z noclegiem. Chodzi o to, by podróżnych nie było więcej niż w 2019 roku.
Nowe zasady nie będą odnosić się do osób, które wynajmują swoje lokale okazjonalnie, przez maksymalnie 120 dni w roku. Zakazy, o których mówił wiceburmistrz, dotkną tylko zawodowych inwestorów.
Oficjalnie w mieście zgłoszone są do wynajęcia przez turystów 43 tysiące w pełni wyposażone mieszkania, ale ratusz uważa, że w rzeczywistości jest ich o wiele więcej. Władze obawiają się, że inwestorzy będą teraz poszukiwać lokali, które jeszcze nie są objęte przepisami. Tak dzieje się na przykład w Marais, gdzie w latach 2020-2022 co ósmy sklep został przekształcony w lokum noclegowe. Paryż przygląda się też rozwiązaniom zastosowanym przez 24 gminy w Kraju Basków, zgodnie z którymi właściciel, żeby móc wynajmować lokal turystom musi udostępnić także inny o podobnej powierzchni na cele nieturystyczne.
Stolica Francji już od kilku lat próbuje zaprowadzić porządek na rynku wynajmu krótkoterminowego. Od początku tego roku każda zmiana lokalu w obiekt noclegowy musi być przeprowadzona za zgodą lokalnych władz. Co więcej, każde takie miejsce musi być dwu-, a nawet trzykrotnie skompensowane przez inne obiekty z przeznaczeniem innym niż turystyczne.