We wrześniu goście podróżujący po Europie wykupili o 17,3 procent więcej noclegów w ramach najmu krótkoterminowego niż przed rokiem. Jednak wraz z rozpoczęciem roku szkolnego popyt zmalał – wobec sierpnia o 30 procent. W sumie w Europie zrealizowanych zostało 45 milionów noclegów.
Mimo spadku sprzedaży, który zawsze pojawia się wraz z zakończeniem lata, we wrześniu wiele ofert jest nadal dostępnych. W tym roku było ich w sumie 3,9 miliona, czyli zaledwie o 3 procent mniej niż w sierpniu, ale o 12,2 procent więcej niż w zeszłym roku.
Czytaj więcej
Planowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki opłata turystyczna spowoduje spadek konkurencyjności polskich hoteli i ośrodków wczasowych. Polacy zamiast odpoczywać w kraju będą wyjeżdżać na wakacje za granicę - obawia się branża turystyczna. I apeluje do ministra o wysłuchanie jej argumentów.
W dziewiątym miesiącu roku średnie obłożenie wyniosło 55 procent i było o 1,5 procent wyższe niż przed rokiem. Średnia cena za pokój ukształtowała się na poziomie 164 euro, co oznacza wzrost o 9 procent rok do roku. To przekładało się na średni zarobek dla gospodarza w wysokości 90 euro za noc – przed rokiem stawka ta była o 10,7 procent niższa.
Komu rosło, a komu spadało zainteresowanie?
AirDNA sprawdził, jak rozkładało się zainteresowanie apartamentami pod koniec lata.