Branża turystyczna przeciw opodatkowaniu turystów. Domaga się wyjaśnień od ministra

Planowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki opłata turystyczna spowoduje spadek konkurencyjności polskich hoteli i ośrodków wczasowych. Polacy zamiast odpoczywać w kraju będą wyjeżdżać na wakacje za granicę - obawia się branża turystyczna. I apeluje do ministra o wysłuchanie jej argumentów.

Publikacja: 18.10.2024 02:45

Przedsiębiorcy turystyczni boją się, że przez doliczenie opłaty turystycznej zniechęcą polskich tury

Przedsiębiorcy turystyczni boją się, że przez doliczenie opłaty turystycznej zniechęcą polskich turystów do wypoczywania w Polsce

Foto: Filip Frydrykiewicz

Kilkanaście organizacji i firm polskiej branży turystycznej, głównie związanej z hotelarstwem, wysłało do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa i jego zastępcy odpowiedzialnego z turystykę, Piotra Borysa, list z apelem "o włączenie [ich] do dyskusji" o opłacie turystycznej, czyli o planowanym przez ministrów opodatkowaniu wszystkich turystów korzystających z noclegów w kraju.

Branża turystyczna - w sprawie opłaty turystycznej nic o nas bez nas

Z listu wysłanego do ministrów przebija obawa przedsiębiorców o wpływ opłaty na ich sytuację. Wskazują, że spowoduje ona podniesienie kosztów noclegów, a co za tym idzie, wypoczynek w ich obiektach stanie się mniej atrakcyjny, a w porównaniu z cenami wycieczek zagranicznych – wręcz niekonkurencyjny ("opłata turystyczna nie będzie symboliczna i obciąży niewspółmiernie Gości polskich obiektów, prowadząc do dalszego wzrostu cen i obniżenia się konkurencyjności naszej branży").

Czytaj więcej

Pierwsze spotkanie branży turystycznej z nowym wiceministrem sportu i turystyki. „Merytoryczna rozmowa”

"Polska powinna skuteczniej konkurować z zagranicznymi destynacjami jeżeli chodzi o polskich turystów, promując bogatą ofertę kraju wśród naszych rodaków. Po latach bardzo wysokiej inflacji polscy Goście mają prawo do wypoczynku w przystępnych cenach, także dlatego, by nie byli zmuszeni do szukania alternatywy w postaci wyjazdów zagranicznych" - czytamy.

Jak piszą, obawiają się też, że opłatą obciążeni będą goście hoteli, a klienci wynajmujący mieszkania wakacyjne, już nie.

Zwracają uwagę, że obłożenie ich obiektów jeszcze nie wróciło do stanu sprzed pandemii.

Dlatego domagają się odpowiedzi na szereg pytań - chcieliby między innymi wiedzieć, czy ministerstwo analizowało, jak wprowadzenie opłaty wpłynie na ruch turystyczny, według jakich kryteriów opłata będzie ściągana, kto ma to robić i kto ma na tym zarobić.

Na koniec proponują włączenie ich środowiska do konsultowania powstającego projektu przez powołanie zespołu roboczego z przedstawicielami branży.

List podpisali prezesi największych organizacji samorządu gospodarczego działających w turystyce, Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego i Polskiej Izby Turystyki, oraz poszczególni przedsiębiorcy i menedżerowie, reprezentujący największe (choć nie wszystkie) w kraju firmy hotelarskie.

Krótki najem i opłata turystyczna na sztandarze ministra Nitrasa

W ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad projektem ustawy regulującej między innymi zasady wynajmowania mieszkań turystów (tak zwanego krótkiego najmu) oraz wprowadzającej obowiązkową opłatę turystyczną.

Obie kwestie są flagowymi problemami, których rozwiązanie już na początku swojego urzędowania zapowiedział Sławomir Nitras. W styczniu podczas spotkania z samorządowcami z gmin nadmorskich ogłosił, że planuje wziąć w karby krótki najem, choćby z tego względu, że widzi ogromny problem wchodzenia w kolizję interesów wynajmujących z interesem zwykłych mieszkańców, którym często sąsiedztwo turystów nie pozwala spokojnie żyć.

Czytaj więcej

Sławomir Nitras: Mój cel - zwiększyć trzykrotnie wydatki państwa na turystykę

Później Nitras ujawnił też, że w tej samej ustawie zamierza opodatkować turystów. Miałoby się to odbywać poprzez doliczanie im opłaty za nocleg - czy to w hotelu, ośrodku wczasowym, pensjonacie, kempingu, w kwaterze prywatnej, czy w apartamencie lub wynajmowanym na krótko mieszkaniu. Jak mówił podczas obchodów światowego Dnia Turystyki w Toruniu pod koniec września, chodzi o "złotówkę od gwiazdki". Prawdopodobnie miał na myśli, że klient nocujący w jednogwiazdkowym obiekcie zapłaci za każdą noc złotówkę, a w pięciogwiazdkowym – pięć złotych. Z tym nierozłącznie wiąże się jego idea obowiązkowego objęcia wszystkich tych miejsc tak zwaną kategoryzacją - każde musiałoby zyskać ocenę standardu (gwiazdki).

Nitras nie ukrywa, że zebrane w ten sposób pieniądze, a chodzi o sumę szacowaną na 500-600 milionów złotych rocznie, najchętniej podzieliłby na trzy równe części. Jedną dostałyby samorządy lokalne, drugą regionalne i lokalne organizacje turystyczne, zajmujące się promowaniem swoich miast i regionów, a trzecią Polska Organizacja Turystyczna, agenda rządowa do promowania polskiej turystyki w kraju i za granicą.

Jak podkreśla minister, szczególnie zależy mu na dofinansowaniu POT-u. Dzisiaj jest to bowiem instytucja z budżetem mniejszym niż te, którymi dysponują podobne organizacje w innych krajach europejskich, konkurujących o turystów z Polską. Mniejszym nawet niż w Czechach i na Węgrzech.

POT miałby też za dodatkowe pieniądze rozwinąć badania i analizy rynku turystycznego w Polsce, które dzisiaj, mimo rosnącego znaczenia turystyki dla gospodarki, są w powijakach.

Opłata turystyczna - jak pogodzić interesy przedsiębiorców, polityków i samorządowców

Opłata turystyczna jest przedmiotem debaty, konsultacji i analiz - zarówno w gronie ekspertów, przedsiębiorców turystycznych, jak i samorządów - od wielu lat. Od początku budzi kontrowersje. Za jej uchwaleniem są samorządy, przeciw - branża turystyczna. Poprzedni rząd też nad nią pracował, przygotował nawet zręby projektu ustawy w tej sprawie. Ostatecznie jednak nie zdecydował się skierować ich na ścieżkę legislacyjną. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że nie chciał narażać się na krytykę, że wprowadza nowy podatek, nie chciał też rozstrzygać problemu - kto i w jakiej części (podział przychodów) ma być beneficjantem opłaty.

Organizacje reprezentujące branżę turystyczną, ani żadne inne środowiska (na przykład samorządy) nie są wtajemniczone w obecne prace ministerstwa. Czują się zaniepokojone, ponieważ nie tylko nie konsultuje się z nimi planowanych rozwiązań, ale nawet nie informuje, na jakim etapie są prace nad nimi. Zręby projektu są trzymane w ścisłej tajemnicy, nikt z branży turystycznej ich nie miał okazji zobaczyć.

Czytaj więcej

Piotr Borys: Dofinansujemy i sprofesjonalizujemy polską turystykę. To będzie przełom

Jednocześnie samorządy, z krakowskim na czele, naciskają na rząd, aby jak najszybciej uchwalił opłatę turystyczną. Jedne upatrują w niej przyszłego źródła dochodu na promocję, inne chciałyby dysponować dodatkowymi funduszami na łagodzenie skutków nadmiernego ruchu turystycznego.

Apel branży turystycznej do ministra sportu i turystyki

Publikujemy list branży turystycznej w całości. Zachowaliśmy pisownię oryginalną, jedynie dla większej przejrzystości wytłuściliśmy nazwy firm i instytucji podpisanych pod apelem.

"Szanowni Panowie Ministrowie

W związku z zapowiedziami Ministerstwa Sportu i Turystyki co do wprowadzenia tzw. opłaty turystycznej, która według opublikowanych w mediach informacji miałaby już w 2026 roku być pobierana w szczególności przez obiekty hotelarskie w Polsce, jako branża hotelarska reprezentowana przez niżej podpisanych jej przedstawicieli, zwracamy się z apelem o włączenie nas do dyskusji w sprawie wprowadzenia nowych źródeł finansowania promocji kraju, jak również wynikających z tego negatywnych konsekwencji dla naszej branży. Pragniemy jednocześnie wyrazić nasze ogromne zaniepokojenie planem wprowadzenia nowej opłaty, która miałaby obciążyć przede wszystkim Gości skategoryzowanych obiektów hotelarskich.

W konkurencyjnym otoczeniu międzynarodowej turystyki nasz kraj ma szansę i powinien stać się stałym punktem na mapie podróży dla gości z całego świata. Co równie ważne, Polska powinna skuteczniej konkurować z zagranicznymi destynacjami jeżeli chodzi o polskich turystów, promując bogatą ofertę kraju wśród naszych rodaków.

Czytaj więcej

Polscy hotelarze: Mamy siedem problemów do rozwiązania

Po latach bardzo wysokiej inflacji polscy Goście mają prawo do wypoczynku w przystępnych cenach, także dlatego, by nie byli zmuszeni do szukania alternatywy w postaci wyjazdów zagranicznych. Przedsiębiorcy prowadzący polskie obiekty – głównie z sektora MŚP - borykają się nadal ze skutkami pandemii COVID-19 i dumpingiem cenowym hoteli za granicą. Mimo wysokiej inflacji, która zmusza ich do podnoszenia cen podejmują walkę o

przetrwanie, starając się by nie wpłynęło to negatywnie na Gości.

W naszej ocenie planowana opłata turystyczna nie będzie symboliczna i obciąży niewspółmiernie Gości polskich obiektów, prowadząc do dalszego wzrostu cen i obniżenia się konkurencyjności naszej branży. Będzie to szczególnie odczuwalne w mniejszych miejscowościach i na obszarach wykluczonych gospodarczo.

Niepokój budzi również fakt, że dodatkowa danina miałaby obciążyć przede wszystkim Gości skategoryzowanych obiektów hotelarskich i to pomimo, że beneficjentem promocji Polski będzie cały sektor turystyki, a także branże z nim związane na przykład: operatorzy turystyki, apartamenty na wynajem, firmy eventowe, zagraniczne portale pośredniczące w rezerwacjach, restauracje, parki rozrywki i in. Goście hotelowi nie powinni

być jedynymi, którzy pokryją opłatę w łącznej wysokości 500 do 600 mln złotych rocznie (a tak, wg. doniesień medialnych, wpływy z niej szacuje Ministerstwo).

Czytaj więcej

TOO: Rząd tylko udaje, że spieszy z pomocą po powodzi branży turystycznej

W związku z powyższym apelujemy o rozpoczęcie konsultacji społecznych dotyczących proponowanej opłaty i możliwie jak najszybsze opublikowanie szczegółowych założeń projektu. Jesteśmy jako branża zawsze gotowi do współpracy z Ministerstwem, do dyskusji i szukania rozwiązań.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze pytania, które powinny zostać omówione w ramach konsultacji:

1. Czy Ministerstwo posiada analizy, które wskazują, że opłata turystyczna obciążająca Gości, nie doprowadzi do spadku konkurencyjności obiektów w Polsce i zwiększenia odsetka wyjazdów zagranicznych?

2. Według jakich kryteriów będzie ona ustalana?

3. Czy opłata turystyczna będzie dodatkowym obciążeniem niezależnie od opłaty miejscowej?

4. W jaki sposób Ministerstwo zamierza włączyć do grona płatników obiekty nieskategoryzowane, w tym tzw. krótkoterminowy najem i ich operatorów?

5. Czy opłatę pobierać będą także inne podmioty z branży turystycznej (np. operatorzy turystyki, parki rozrywki lub portale rezerwacyjne, które już teraz pobierają od hoteli wysokie prowizje za pośrednictwo w sprzedaży)?

6. W jaki sposób będzie administrowana, pobierana i dokumentowana ta opłata?

7. W jaki sposób podzielone będą wpływy z opłaty i jakie instytucje i podmioty będą dysponentami tych środków – czy interesariusze (płatnicy lub pobierający opłatę) z różnych obszarów sektora hotelarskiego i turystycznego (jako podmioty najlepiej znające oczekiwania gości i turystów) będą mieli wpływ na wydatkowanie zebranych środków?

8. W jaki sposób opłata turystyczna służyć będzie promocji zrównoważonej turystyki?

Mając na uwadze, jak ważne dla Ministerstwa oraz naszej branży są to zagadnienia oferujemy swoje doświadczenie i pełną współpracę. Proponujemy stworzenie zespołu roboczego przedstawicieli naszej branży celem prowadzenia bieżącej współpracy z Ministerstwem w zakresie planowanych regulacji.

Czytaj więcej

PIT: Turystyczny Fundusz Pomocowy zamiast pożyczać pieniądze będzie je wypłacać

Z poważaniem,

Przedstawiciele branży hotelarskiej wymienieni niżej

B&B HOTELS Polska Sp. z o.o. Jakub Bilik Prezes Zarządu

Dobry Hotel, marka Destigo Hotels Leszek Mięczkowski Prezes Zarządu

Grupa Anders Andrzej Dowgiałło Założyciel

Grupa ARCHE Władysław Grochowski Właściciel, Prezes Zarządu

Grupa EUROPLAN marka Lake Hill Artur Kozieja Właściciel

Grupa HOTELE NADMORSKIE Janusz Szymański Właściciel

Grupa Hotelowa PI

Apartamenty&Hotele Agnieszka Dąbrowska Prezes Zarządu

Izba Gospodarcza Gremium Jacek Legendziewicz Prezes Zarządu

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego Ireneusz Węgłowski Prezes Zarządu

Nosalowy Dwór Sp. z o.o Wiktor Wróbel Prezes Zarządu

Polskie Hotele Niezależne Elżbieta Lendo Prezes Zarządu

Polska Izba Turystyki Paweł Niewiadomski Prezes Zarządu

Puro Hotel Development sp. z o.o. Przemysław Wieczorek President of the Management Board

Satoria Group SA Andrzej Wójcik Prezes Zarządu

Q Hotel Sp. z o.o. Sp. K Radosław Altheim Managing Director

Zdrojowa Hotels Jan Wróblewski Współzałożyciel".

Czytaj więcej

Czerwińska: Turystyka dziecięca, czyli bicie głową w mur obojętności urzędniczej

Kilkanaście organizacji i firm polskiej branży turystycznej, głównie związanej z hotelarstwem, wysłało do ministra sportu i turystyki Sławomira Nitrasa i jego zastępcy odpowiedzialnego z turystykę, Piotra Borysa, list z apelem "o włączenie [ich] do dyskusji" o opłacie turystycznej, czyli o planowanym przez ministrów opodatkowaniu wszystkich turystów korzystających z noclegów w kraju.

Branża turystyczna - w sprawie opłaty turystycznej nic o nas bez nas

Pozostało 97% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Nowe Trendy
Morsowanie, biegówki, spa... - Sopot zachęca w reklamie do przyjazdu po sezonie
Nowe Trendy
Tunezja świętuje turystyczny rekord i nagradza polskie biura podróży
Nowe Trendy
Koszykarz i kolarka promują polskie atrakcje turystyczne. 200 milionów odsłon w Europie
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Nowe Trendy
Egipt chce dotrzeć do młodych turystów. Szuka pomocy w Google'u