Publikujemy tekst nadesłany do redakcji przez doświadczoną przedsiębiorczynię turystyczną, współwłaścicielkę gdańskiej firmy Czerwiński Travel, specjalizującej się w organizowaniu wypoczynku dzieci i młodzieży. Czerwińska angażuje się w prace na rzecz środowiska przedsiębiorców, jest członkiem Polskiej Izby Turystyki, inicjatorem powołania Oddziału Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej i pierwszym (2022-2024) jego prezesem.
Czytaj więcej
Członkowie oddziału turystyki dziecięcej i młodzieżowej w Polskiej Izbie Turystyki wybrali dzisiaj nowy zarząd swojego oddziału. Na jego czele stanęła Anna Ptak. Dotychczasowa prezeska, Barbara Czerwińska-Albin, nie kandydowała na nową kadencję.
Organizowanie imprez turystycznych to z pewnością bardzo odpowiedzialne zajęcie. Organizatorzy dbają przecież nie tylko o cudowny wypoczynek klientów, wysoki poziom jakości usług, ale przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Dlatego też wydawać by się mogło, że realizacja wypoczynku dla dzieci i młodzieży powinna spełniać najwyższe standardy. Kolonia, obóz czy wycieczka szkolna to przecież nic innego, jak impreza turystyczna, regulowana ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych.
Niestety, przedstawiciele branży turystycznej, działający w sektorze turystyki dziecięcej, nie mają powodów do zadowolenia, jeśli chodzi o adekwatne do ich roli i wysiłku, wsparcie Ministerstwa Sportu i Turystyki. Ostatnie miesiące przyniosły wręcz przykłady nieliczenia się z nimi.
Ignorowanie ustawy o imprezach turystycznych
Od lat w licznych wystąpieniach na konferencjach branżowych i w mediach, przedstawiciele takich organizacji jak Polska Izba Turystyki i Turystyczna Organizacja Otwarta zwracają uwagę na istotny problem związany z brakiem dostosowania rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 30 marca 2016 roku do ustawy z 24 listopada 2017 r. o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Wycieczki szkolne i wypoczynek organizowany dla dzieci nie są traktowane jak imprezy turystyczne, co rodzi liczne trudności prawne i organizacyjne. Ta niespójność legislacyjna powoduje, że obowiązki organizatorów nie są jasno określone, a standardy bezpieczeństwa i ochrony uczestników mogą być niewystarczające.