Oddział Turystyki Dziecięcej i Młodzieżowej Polskiej Izby Turystyki (OTDiM) przygotował na podstawie danych Ministerstwa Edukacji i Nauki raport o tym, kto jest organizatorem wypoczynku dzieci i młodzieży.
- Ostatnio miał miejsce w Chorwacji tragiczny wypadek drogowy, w którym zginęli polscy pielgrzymi – mówi Barbara Czerwińska, prezeska OTDiM. - Okazało się, że wyjazd organizowany był nielegalnie, przez podmiot działający w szarej strefie. Branża turystyczna zna ten problem od lat, ale opinia publiczna nie jest świadoma, że takich sytuacji jest wiele. Postanowiliśmy zbadać problem na przykładzie turystyki dziecięcej i młodzieżowej, bo są do niej szczegółowe dane.
Czytaj więcej
W Polsce działa masa firm, osób i fundacji, które nielegalnie organizują wyjazdy turystyczne, w tym pielgrzymki. Grozi za to do trzech lat więzienia – przypomina przy okazji wypadku autokaru w Chorwacji prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.
W 2022 roku zgłoszono w sumie wyjazd 1,611 miliona dzieci i młodzieży. Z tego 1,328 miliona latem, a 282,6 tysiąca zimą. To prawie identyczna liczba (tylko o 2,2 procent mniejsza) jak w najlepszym dotąd roku 2019. Wtedy na liście było 1,647 miliona uczestników wypoczynku, na lato zgłoszono 1,319 miliona osób, a na zimę 337,9 tysiąca.
Jeśli uszeregować organizatorów tych wyjazdów według kategorii prowadzonej działalności, to okaże się, że tylko 27 procent dzieci pojechało w 2019 roku z firmą zarejestrowaną w centralnej ewidencji organizatorów turystyki. Oznacza to, że pozostałych 73 procent wzięło udział w wyjeździe organizowanym przez inne podmioty, najczęściej osoby prawne (38 procent), szkoły lub placówki edukacyjne (15 procent), inne „jednostki organizacyjne” (11 procent) i osoby fizyczne (10 procent).