Polska Izba Turystyki wydała komunikat, w którym chwali działania Ministerstwa Sportu i Turystyki odnośnie do pomocy dla branży turystycznej po powodzi. Szczególnie chodzi o innowacyjne podejście do środków zgromadzonych na koncie Turystycznego Funduszu Pomocowego. TFP powstał w pandemii koronawirusa, kiedy ówczesne Ministerstwo Rozwoju postanowiło stworzyć mechanizm zabezpieczający branżę turystyczną, a konkretnie biura podróży, na podobne okoliczności. Chodziło o sytuacje nadzwyczajne, niezawinione przez przedsiębiorców, ale zmuszające ich do odwoływania imprez turystycznych i zwracania pieniędzy pobranych w formie zaliczek od klientów. Biura podróży płacą niewielkie składki na TFP, a w razie kryzysowych sytuacji mogą z niego pożyczyć pieniądze, by szybko zwrócić klientom. Później jednak pożyczone pieniądze muszą zwrócić do TFP.
Czytaj więcej
Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys ujawnił w programie telewizyjnym, na czym ma polegać pomoc jego resortu dla branży turystycznej, która ucierpiała w powodzi.
Do tej pory TFP był uruchamiany dwa razy – kiedy wybuchła wojna w Ukrainie i kiedy zaczął się konflikt Palestyńsko-Izraelski. Biura podróży, które musiały odwoływać wyjazdy do tych krajów, mogły sięgnąć po pożyczki z TFP.
Teraz jednak MSiT zmienił koncepcję - w specustawie, procedowanej właśnie w Sejmie, a będącej reakcją na potrzeby niesienia pomocy powodzianom i wszystkim instytucjom dotkniętym tym żywiołem w ostatnich tygodniach, zaproponował, by część środków (20 procent) zgromadzonych w TFP (jest tam już 260 milionów złotych) można było wypłacić organizatorom wycieczek jako dotację. Taka formuła jeszcze lepiej wspomoże poszkodowane firmy niż pożyczka.
Poniżej publikujemy w całości komentujący tę sytuację komunikat przygotowany przez Polską Izbę Turystyki.
"- Ministerstwo Sportu i Turystyki jest partnerem, z którym możemy skutecznie budować korzystne warunki prowadzenia działalności organizatorów turystyki – mówi z zadowoleniem Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. Prezes odnosi się do projektu ustawy, który zmieni zasady funkcjonowania Turystycznego Funduszu Pomocowego, a który, jego zdaniem, jest pierwszym krokiem ku wprowadzeniu do polskiego porządku prawnego rozwiązania proponowanego przez Izbę już w 2020 roku, zaraz po wybuchu pandemii wywołanej przez koronawirusa.