Borys: Bezzwrotna dotacja dla organizatorów odwołujących wycieczki z powodu powodzi

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys ujawnił w programie telewizyjnym, na czym ma polegać pomoc jego resortu dla branży turystycznej, która ucierpiała w powodzi.

Publikacja: 27.09.2024 13:37

Piotr Borys wystąpił w porannym programie telewizyjnym, gdzie tłumaczył jaką pomoc MSiT przygotował

Piotr Borys wystąpił w porannym programie telewizyjnym, gdzie tłumaczył jaką pomoc MSiT przygotował dla branży turystycznej w związku z powodzią

Foto: Filip Frydrykiewicz

Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiedzialny za turystykę wystąpił dzisiaj w porannym programie Polsat News. Był tam pytany o plany resortu wobec poszkodowanych w powodzi.

Powtórzył, co wcześniej mówił na ten temat minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, ale rozszerzył nieco te informacje.

MSiT planuje przeznaczyć na odbudowę infrastruktury turystycznej - parki, szlaki, punkty informacji turystycznej - 80 milionów złotych. Jak zaznaczył wiceminister w tym wypadku chodzi o "infrastrukturę głównie publiczną". Wymienił przykłady: punkty informacji turystycznej w Stroniu Śląskim i Bystrzycy.

50 milionów złotych ministerstwo zarezerwowało w budżecie "dla organizatorów turystyki na tak zwane zwroty". Jak wyjaśnił, chodzi o firmy, które z powodu powodzi musiały odwoływać wycieczki. - Organizator turystyki będzie miał szanse otrzymać dotację bezzwrotną"

Ostania suma - 2 miliony złotych - to pieniądze na promocję, "głównie dolnośląskiej, ale także i opolskiej, i lubuskiej turystyki".

- Obok miejscowości, które ucierpiały w powodzi są miejscowości, które zupełnie nie ucierpiały i są gotowe, przyjmują [cały czas] turystów. Duszniki, Polanica, Kudowa - piękne miejscowości, które mają ogromny problem, bo wycieczki odwołują przyjazdy. Ta promocja ma wesprzeć, zachęcić Polki i Polaków do przyjazdu na Dolny Śląsk, do Opolskiego czy Lubuskiego, bo to są piękne miejsca - mówił Borys.

Dodał, że na sto najważniejszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku tylko dwie są wyłączone ze względu na powódź.

W dalszej części wypowiedzi Borys zwrócił uwagę, że dzięki przygotowanej przez rząd nowelizacji budżetu i przeznaczeniu miliarda złotych na bezpośrednią pomoc mieszkańcom zalanych terenów przedsiębiorcy, na przykład hotelarze, dostaną "świadczenia interwencyjne". Będzie też "specjalna kwota, kilkanaście tysięcy złotych, na każdego zatrudnionego".

- Przedsiębiorca będzie mógł pójść do ZUS-u i otrzymać szybkie pieniądze na odbudowę do wartości pokrycia szkody lub do pewnej wartości procentowej wartości miesięcznego przychodu - tłumaczył Borys. - Zakładamy, że specustawa przejdzie przez Sejm i Senat i podpis prezydenta w przyszłym tygodniu. Wtedy od kolejnego tygodnia pieniądze dla przedsiębiorców będą w ZUS-ie. Przedsiębiorca będzie o nie występować tylko na podstawie oświadczenia.

Na koniec Borys zaapelował "w imieniu całej branży turystycznej Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa Lubuskiego 'bądźmy solidarni'. - Dolina Jeleniogórska, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów, Karkonoski Park Narodowy, Duszniki, Polanica, Kudowa, Park Narodowy Gór Stołowych, Twierdza w Srebrnej Górza, a od poniedziałku także Twierdza w Kłodzku czekają na turystów. Pamiętajmy o nich planując krótkie i długie pobyty. Tam naprawdę nie ma zniszczeń, te tereny są bezpieczne, ale dostały rykoszetem w tej sytuacji - mówił Borys.

Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiedzialny za turystykę wystąpił dzisiaj w porannym programie Polsat News. Był tam pytany o plany resortu wobec poszkodowanych w powodzi.

Powtórzył, co wcześniej mówił na ten temat minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, ale rozszerzył nieco te informacje.

Pozostało 90% artykułu
Nowe Trendy
"Wybuchowa liczba" biletów lotniczych i noclegów w internecie. Turyści się gubią
Nowe Trendy
Nitras w Sejmie zapowiada wsparcie finansowe dla turystyki zniszczonej powodzią
Nowe Trendy
Nitras deklaruje dziesiątki milionów złotych na wsparcie branży turystycznej po powodzi
Nowe Trendy
Klęski żywiołowe, konflikty, cyberataki? Będzie ich więcej, turystyka musi być gotowa
Nowe Trendy
"Financial Times": Sposób na masową turystykę - opodatkowanie turystów