Borys: Bezzwrotna dotacja dla organizatorów odwołujących wycieczki z powodu powodzi

Wiceminister sportu i turystyki Piotr Borys ujawnił w programie telewizyjnym, na czym ma polegać pomoc jego resortu dla branży turystycznej, która ucierpiała w powodzi.

Publikacja: 27.09.2024 13:37

Piotr Borys wystąpił w porannym programie telewizyjnym, gdzie tłumaczył jaką pomoc MSiT przygotował

Piotr Borys wystąpił w porannym programie telewizyjnym, gdzie tłumaczył jaką pomoc MSiT przygotował dla branży turystycznej w związku z powodzią

Foto: Filip Frydrykiewicz

Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiedzialny za turystykę wystąpił dzisiaj w porannym programie Polsat News. Był tam pytany o plany resortu wobec poszkodowanych w powodzi.

Powtórzył, co wcześniej mówił na ten temat minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, ale rozszerzył nieco te informacje.

Trzy sumy na pomoc dla turystyki z powodu powodzi

MSiT planuje przeznaczyć na odbudowę infrastruktury turystycznej - parki, szlaki, punkty informacji turystycznej - 80 milionów złotych. Jak zaznaczył wiceminister w tym wypadku chodzi o "infrastrukturę głównie publiczną". Wymienił przykłady: punkty informacji turystycznej w Stroniu Śląskim i Bystrzycy.

50 milionów złotych ministerstwo zarezerwowało w budżecie "dla organizatorów turystyki na tak zwane zwroty". Jak wyjaśnił, chodzi o firmy, które z powodu powodzi musiały odwoływać wycieczki. - Organizator turystyki będzie miał szanse otrzymać dotację bezzwrotną"

Ostania suma - 2 miliony złotych - to pieniądze na promocję, "głównie dolnośląskiej, ale także i opolskiej, i lubuskiej turystyki".

Czytaj więcej

Apele odniosły skutek - masowe odwoływanie pobytów na południu Polski ustało

- Obok miejscowości, które ucierpiały w powodzi są miejscowości, które zupełnie nie ucierpiały i są gotowe, przyjmują [cały czas] turystów. Duszniki, Polanica, Kudowa - piękne miejscowości, które mają ogromny problem, bo wycieczki odwołują przyjazdy. Ta promocja ma wesprzeć, zachęcić Polki i Polaków do przyjazdu na Dolny Śląsk, do Opolskiego czy Lubuskiego, bo to są piękne miejsca - mówił Borys.

Dodał, że na sto najważniejszych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku tylko dwie są wyłączone ze względu na powódź.

Turyści powinni jechać i odpoczywać na Dolnym Śląsku

W dalszej części wypowiedzi Borys zwrócił uwagę, że dzięki przygotowanej przez rząd nowelizacji budżetu i przeznaczeniu miliarda złotych na bezpośrednią pomoc mieszkańcom zalanych terenów przedsiębiorcy, na przykład hotelarze, dostaną "świadczenia interwencyjne". Będzie też "specjalna kwota, kilkanaście tysięcy złotych, na każdego zatrudnionego".

- Przedsiębiorca będzie mógł pójść do ZUS-u i otrzymać szybkie pieniądze na odbudowę do wartości pokrycia szkody lub do pewnej wartości procentowej wartości miesięcznego przychodu - tłumaczył Borys. - Zakładamy, że specustawa przejdzie przez Sejm i Senat i podpis prezydenta w przyszłym tygodniu. Wtedy od kolejnego tygodnia pieniądze dla przedsiębiorców będą w ZUS-ie. Przedsiębiorca będzie o nie występować tylko na podstawie oświadczenia.

Piotr Borys tłumaczył, że turyści mogą już jechać na Dolny Śląsk, Opolszczyznę i do województwa lubu

Piotr Borys tłumaczył, że turyści mogą już jechać na Dolny Śląsk, Opolszczyznę i do województwa lubuskiego

Filip Frydrykiewicz

Na koniec Borys zaapelował "w imieniu całej branży turystycznej Dolnego Śląska, Opolszczyzny i województwa Lubuskiego 'bądźmy solidarni'. - Dolina Jeleniogórska, Karpacz, Szklarska Poręba, Świeradów, Karkonoski Park Narodowy, Duszniki, Polanica, Kudowa, Park Narodowy Gór Stołowych, Twierdza w Srebrnej Górze, a od poniedziałku także Twierdza Kłodzka czekają na turystów. Pamiętajmy o nich, planując krótkie i długie pobyty. Tam naprawdę nie ma zniszczeń, te tereny są bezpieczne, ale dostały rykoszetem w tej sytuacji - mówił Borys.

Piotr Borys, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki odpowiedzialny za turystykę wystąpił dzisiaj w porannym programie Polsat News. Był tam pytany o plany resortu wobec poszkodowanych w powodzi.

Powtórzył, co wcześniej mówił na ten temat minister sportu i turystyki Sławomir Nitras, ale rozszerzył nieco te informacje.

Pozostało 92% artykułu
Nowe Trendy
Barcelona ma nowy plan, jak zarządzać turystyką. Budżet: ćwierć miliarda euro
Nowe Trendy
Jaki ślad węglowy zostawiają wycieczki zorganizowane? Pierwszy raz jest odpowiedź
Nowe Trendy
Krakowscy radni do premiera: Trzeba opodatkować turystów
Nowe Trendy
Na Synaj wraca kolej. Szansa na połączenie dwóch mórz i na turystów
Nowe Trendy
Holenderscy dziennikarze zachwalają uroki Pomorza, Warmii i Mazur