Niemiecki rząd nie pomaga turystyce. DRV protestuje

Fot. AFP

Agenci, touroperatorzy i inni usługodawcy turystyczni nie zostali uwzględnieni w pakiecie pomocowym, który niemiecki rząd przygotował na listopad. DRV krytykuje tę decyzję i zapowiada, że ją zaskarży.

Pakiet pomocowy na listopad przygotowany przez niemiecki rząd obejmuje zwrot utraconych przychodów dla wybranych branż. Wśród firm, które mogą z niego skorzystać, nie znalazły się jednak przedsiębiorstwa turystyczne. „Jeśli minister finansów Scholz i gospodarki Altmaier wspierają salony gier, loterie i domy publiczne i jednocześnie pomijają sektor turystyki, to znaczy, że chyba ich wiedza finansowa i polityczno-gospodarcza zawiodła. Tę decyzję trzeba skorygować” – czytamy w informacji prasowej DRV (odpowiednik Polskiej Izby Turystyki).

To zadanie dla Thomasa  Bareißa, sekretarza stanu odpowiedzialnego za turystykę w niemieckim rządzie. „Oczekujemy, że będzie w tej sprawie interweniował u swojego ministra i kanclerz Niemiec” – pisze DRV.

CZYTAJ TEŻ: Niemiecka branża turystyczna straci 80 procent przychodów

Organizacja przypomina, że z powodu ostrzeżeń przed podróżami, obowiązkowych kwarantann i innych zaleceń w praktyce nie można wyjeżdżać do 193 krajów świata lub podróże te są związane z dużymi utrudnieniami. Rząd Niemiec wezwał też mieszkańców, by zrezygnowali z podróży krajowych. W praktyce jest to równoznaczne z nałożeniem lockdownu przez państwo na biura agencyjne, touroperatorów i innych usługodawców związanych z turystyką.

DRV przypomina, że podczas pierwszego lockdownu branża pomagała rządowi przy sprowadzaniu do kraju ponad 160 tysięcy podróżnych. Z dużą odpowiedzialnością podeszła do ochrony zdrowia, w konsekwencji poniesie straty sięgające tylko w tym roku 28 miliardów euro. Dotychczasowe wsparcie rekompensuje je tylko w niewielkim stopniu.

ZOBACZ TAKŻE: Czerwony protest branży turystycznej w Berlinie

Branża oczekuje traktowania na równi z innymi sektorami gospodarki dotkniętymi przez lockdown. Jednocześnie DRV informuje, że przygotowuje się do zaskarżenia tej decyzji, którą określa jako policzek wymierzony 11 tysiącom agentów, ponad 2,3 tysiąca touroperatorów i wielu tysiącom pozostałych usługodawców. „Nie pozwolimy się pomijać” – konkluduje DRV.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zakazy lotów – rząd przygląda się Francji, Malcie, Albanii, Chorwacji

Francja, Malta, Albania, Rumunia i Chorwacja – to kraje, które mogą znaleźć się w ...

Turyści molestują Myszkę Miki i Kaczora Donalda

Pracownicy parku rozrywki Walt Disney World mają dość. Myszka Miki, Minnie i Kaczor Donald ...

Dobre ubezpieczenie turystyczne – jakie cechy powinno mieć?

Wyjazd na wakacje wymaga odpowiednich przygotowań. Wielu podróżników korzysta z list kontrolnych, które pomagają ...

Polacy na statku niewpuszczanym do portów

Wycieczkowiec Costa Fortuna z około 100 Polakami na pokładzie nie został wpuszczony do portów ...

Etna wybuchała, ale niegroźnie

Słynny sycylijski wulkan Etna uaktywnił się po raz pierwszy od ośmiu miesięcy. Erupcja, której ...

Bieszczadzka ciuchcia częściej wyjedzie na tory

Dwa razy w tygodniu, w każda środę i sobotę, podczas tegorocznych ferii kursować będzie ...