Niemiecka branża turystyczna straci 80 procent przychodów

Fot. AFP

W tym roku niemieccy touroperatorzy i agenci zanotują spadek przychodów w wysokości ponad 28 miliardów euro – wynika z szacunków organizacji branży turystycznej DRV.

DRV (Deutscher Reiseverband – niemiecki odpowiednik Polskiej Izby Turystyki) szacuje, że w tym roku touroperatorzy i agenci stracą ponad 28 miliardów euro przychodów. To oznacza spadek o 80 procent rok do roku. Co prawda w wakacje letnie popyt na wycieczki nieco się poprawił, ale już jesienią spadki sprzedaży doszły do poziomów z wiosny, kiedy rząd ogłosił pierwszy lockdown.

Teraz branża musi poradzić sobie z ograniczeniami podróży i obowiązkową kwarantanną dla osób powracających z regionów i krajów uznanych za ryzykowne. To praktycznie równa się drugiemu lockdownowi. Z każdym miesiącem straty przedsiębiorców są coraz większe, co zagraża setkom tysięcy miejsc pracy. W sektorze turystycznym w Niemczech pracują około 3 miliony osób, na rynku działa 2,3 tysiąca touroperatorów i 11 tysięcy agentów.

CZYTAJ TEŻ: Rząd Niemiec: Turystyka może stracić dwa lata

Przedsiębiorcy turystyczni wyszli 28 października na ulice Berlina, by zaprotestować przeciwko decyzjom niemieckiego rządu. W czasie demonstracji pod hasłem „Pięć po dwunastej” zwracali uwagę na dramatyczną sytuację organizatorów turystycznych, pośredników i innych usługodawców, takich jak wypożyczalnie samochodów, dostawcy systemów rezerwacyjnych i lotniska.

– Jako przedsiębiorcy podchodzimy bardzo odpowiedzialnie do kwestii ochrony zdrowia i ograniczania ryzyka zakażeń i stosujemy na szeroką skalę protokoły sanitarne i bezpieczeństwa przy podróżach wypoczynkowych i służbowych – mówi prezes DRV Norbert Fiebig. – To także jeden z powodów, dla których wycieczki zorganizowane są stosunkowo bezpieczne i w żadnym momencie nie spowodowały wzrostu liczby zakażeń w Niemczech. Kiedy rząd wprowadza branżę w lockdown i wywołuje chaos poprzez ciągłe zmiany przepisów dotyczących testów i kwarantanny czy zakaz kwaterowania gości w hotelach, musi zapewnić jej odpowiednie wsparcie – dodaje.

ZOBACZ TAKŻE: Niemcy planują przedłużenie pakietów pomocowych

DRV podkreśla, że w najbliższym czasie wyjazdy będą możliwe tylko w bardzo ograniczonym zakresie lub nie będą się w ogóle odbywać, a to równa się praktycznie zakazowi wykonywania zawodu. By branża mogła przetrwać ten trudny czas i utrzymać miejsca pracy, niezbędne jest dalsze wsparcie ze strony rządu. DRV wymienia w tym kontekście wypłatę pensji przedsiębiorcom i krytykuje ograniczenie maksymalnej kwoty wsparcia pomostowego do 50 tysięcy euro – dla większych i średnich firm to za mało.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKP Intercity: 18 pociągów stop

18 pociągów PKP Intercity, które będą w trasie w trakcie zmiany czasu z godziny ...

Rego Bis ma trzech nowych przedstawicieli regionalnych

Tomasz Przygocki z Net Holiday, Mirosław Berek z Euro Pol Tour i Maciej Sokalski ...

Rainbow: Zimę mieliśmy gorącą

Mimo mroźnej pogody, sezon zimowy był w Rainbow bardzo gorący – pisze w raporcie ...

Związkowcy z Lufthansy mogą strajkować

Sąd pracy we Frankfurcie nad Menem oddalił wniosek kierownictwa Lufthansy o zakazanie strajku w ...

LOT proponuje pracę pilotom ze Small Planet

Pilotów, stewardów i stewardesy, którzy stracili pracę w wyniku kłopotów finansowych linii czarterowej Small ...

Ognisko na plaży? Napisz podanie

Palenie ogniska na nadmorskiej plaży będzie możliwe za zgodą dyrektora urzędu morskiego. Procedura uzyskania ...