Traveldata: Grecja na wakacje tanieje, Egipt drożeje

Niska cena ropy i stabilny kurs złotego do dolara i euro powodują, że ceny wakacji w biurach podróży praktycznie nie rosną – ocenia prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej.

Publikacja: 22.04.2020 01:41

Traveldata: Grecja na wakacje tanieje, Egipt drożeje

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

Do takiego wniosku skłoniły go wyniki najnowszego badania cen w biurach podróży, jakie prowadzi jego firma.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 4 złote. W zestawieniu poprzednim jej spadek wyniósł 11 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych średnia cena wzrastała o 29 i 22 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wizz Air i Ryanair mogą wyjść z kryzysu wzmocnione

Podobnie jak przed tygodniem największe zniżki cen wycieczek w minionym tygodniu wystąpiły w wypadku wyjazdów na Maltę – średnio o 131 złotych. Ponownie przeceniona została Majorka, o 39 złotych (poprzednio o 36 złotych), a trzeci raz z rzędu Teneryfa – o 35 złotych (wcześniejsze zniżki wyniosły 96 i 48 złotych).

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie zamieszczonym niżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Trzeci tydzień kwietnia był kolejnym, który przyniósł jedynie niewielkie zmiany średnich cen wycieczek. Tym razem jedyny ich spadek wystąpił w wypadku Wysp Kanaryjskich – o 6 złotych. Ceny wakacji w pozostałych miejscach wzrastały. Najbardziej, bo o 19 złotych, w Egipcie. Nieznacznie w Bułgarii, Grecji i w Turcji – odpowiednio o 5, 3 i 2 złote.

Obserwowany spadek cen może mieć częściowy związek z korzystną sytuacją spowodowana przez mocno taniejące paliwo lotnicze przy względnej stabilizacji cen głównych walut obcych – zauważa autor opracowania.

Pierwsza przecena rok do roku

Porównanie średniej ceny imprez ze średnią sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia pokazało, że ta z tego roku była mniejsza o 30 złotych. Jak zaznacza raport, był to pierwszy spadek w tym sezonie. Dotychczas notowano jedynie wzrosty, przy czym najmniejszy z nich przypadł tydzień temu i wyniósł 9 złotych. Największy zaś odnotowano przed 18 tygodniami i miał wartość 224 złotych.

W minionym tygodniu największe średnie roczny wzrost cen odnosił się do wyjazdów do Egiptu – do Szarm el-Szejk o 225 złotych, do Hurghady o 170 złotych, a do Marsa Alam o 155 złotych.

Najbardziej spadła cena wycieczki – już trzynasty raz z rzędu – na Maltę, średnio o 307 złotych. Mniej taniały wakacje na Rodos i na Cyprze – odpowiednio o 287 i 285 złote.

Wyraźnie korzystniej dla organizatorów turystyki niż przed rokiem kształtowały się w ostatnim tygodniu ceny ropy i kursów głównych walut. Cena paliwa lotniczego wyniosła zaledwie 1,45 zł za litr wobec 2,72 zł za litr przed rokiem, była zatem niższa o 46,7 procent. Jednocześnie złoty pozostawał słabszy wobec dolara i euro o 6,7 procent. Sumaryczny wpływ obu czynników na średnią zmianę kosztów cen wycieczek zawarł się w przedziale od minus 35 do minus 45 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu najmocniej urosła średnia cena podróży do Egiptu, o 183 złote. A najbardziej spadła do Grecji – o 149 złotych. Grecja była kierunkiem już szósty raz z rzędu najbardziej taniejącym wśród najważniejszych kierunków dla polskich turystów.

Jeśli chodzi natomiast o kierunki mniej popularne, to najbardziej rosła, licząc rok do roku, średnia cena wyjazdu do Maroka – o 82 złote. Zniżkowały natomiast koszty wypoczynku w Albanii – o 170 złotych, na Cyprze – o 285 złotych i na Malcie – o 307 złotych.

Radykalna obniżka w Eximie

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek u dużych i średnich touroperatorów wyszło, że w największym stopniu obniżyły ceny Exim Tours, TUI Poland i Itaka – o około 225, 215 i 200 złotych. Ale jak zaznacza Betlej, w tym ostatnim biurze tak znaczna różnica wynika ze wzrostu bazy odniesienia, gdyż przed rokiem ceny wzrosły tam przejściowo o około 210 złotych. Bez tego skoku ceny wycieczek w Itace byłyby – podobnie jak w ubiegłym tygodniu – niewiele większe niż przed rokiem. Mniejsze niż w zeszłym sezonie ceny oferowały też Grecos i Prima Holiday, w których roczne spadki wyniosły około 95 i 20 złotych. Pozostali organizatorzy mieli wyższe średnie ceny niż przed rokiem w granicach od 40 złotych (Coral Travel) do prawie 500 złotych – opisuje prezes Traveldaty.

WARTO TEŻ: Betlej: Grecja, Egipt i Tunezja to pierwsze kierunki po pandemii

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland (45 ofert), a za nim Exim Tours (26) i Itaka (21).

U kogo można było najtaniej w zeszłym tygodniu kupić wakacje w poszczególnych krajach? W wypadku Egiptu były to TUI Poland (7 ofert) i Coral Travel (4). Jeśli chodzi o Grecję, to przodowały Itaka (10), Coral Travel i TUI Poland (po 8) oraz Grecos (6). Na Wyspy Kanaryjskie najtańsze wyjazdy miały TUI Poland (9), Itaka (5) i Rainbow (4). Wypoczynek w Turcji najmniej kosztował w Coralu Travel (5), Itace i TUI Poland (po 3 oferty), w Tunezji w Eximie Tours (5), Coralu Travel i TUI Poland (po 3), a w Bułgarii w TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją ofertę w Egipcie, Grecji, Tunezji i Bułgarii, Itaka w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji, Coral Travel w Grecji i Turcji, a Exim Tours w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji, Turcji i w Bułgarii.

W ostatniej części materiału Traveldata przedstawia tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach. W pierwszej piątce, a nawet w całej tabeli biur nastąpiła tylko jedna, ale za to dość spektakularna zmiana. Pierwszy raz w tym sezonie liderem zestawienia został Exim Tours, który awansował, przeskakują dotychczasowego przodownika, którym przez 20 zestawień był TUI Poland. Zmiana ta wynikała z kolejnej już znaczącej obniżki w Eximie.

""

turystyka.rp.pl

Do takiego wniosku skłoniły go wyniki najnowszego badania cen w biurach podróży, jakie prowadzi jego firma.

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia 2020 spadła o 4 złote. W zestawieniu poprzednim jej spadek wyniósł 11 złotych, a w zestawieniach wcześniejszych średnia cena wzrastała o 29 i 22 złote.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?