Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

W basenie Morza Śródziemnego wakacje muszą kosztować ponad 3 tysiące złotych. Ale tańszy wypoczynek można znaleźć w Bułgarii i Albanii – pokazuje najnowszy raport z badania cen w biurach podróży Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 10.06.2020 09:10

Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 7 złotych. W poprzednich dwóch tygodniach średnia cena spadała o 7 i 39 złotych, a w trzech wcześniejszych rosła o 35, 10 i 21 złotych – czytamy w cotygodniowej analizie Traveldaty.

PORÓWNAJ: Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Największe zwyżki średnich cen wycieczek w minionym tygodniu Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdów na Majorkę – średnio o 146 złotych. Mniej zmieniły się ceny wakacji na Lanzarote i Kos – średnio podniosły się o 80 i 74 złote.

Największe zniżki cen wycieczek, bo o 208 złotych, w minionym tygodniu objęły wczasy w Albanii. Mniej spadły w wypadku Gran Canarii i ponownie Tureckiej Riwiery – o 115 i 79 złotych.

Znaczny spadek średniej ceny wyjazdów do Albanii miał związek z przywróceniem ofert wakacji w tym kraju przez TUI Poland. Albania jest tam, tradycyjnie wyceniana bardzo nisko – komentuje Traveldata.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień czerwca przyniósł w wypadku wylotów od 3 do 9 sierpnia przewagę wzrostu cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich miały miejsce w wypadku Grecji, w której przekrojowe średnie ceny podniosły się o 60 złotych (przed tygodniem notowano tam spadek o 37 złotych). Nieco mniej znaczący wzrost Traveldata zauważyła w wypadku Bułgarii i Egiptu – o 33 i 20 złotych.

Jak czytamy w raporcie, spadek w podobnej skali odnotowały imprezy turystyczne w Turcji – o 26 złotych. Jedynie kosmetyczna zniżka wystąpiła w wypadku Wysp Kanaryjskich – średnio o 3 złote.

Roczne spadki wyhamowują

To samo badanie średniej ceny wyjazdów, ale tym razem z porównaniem do średniej sprzed roku pokazało, że w minionym tygodniu cena była niższa o 18 złotych. To mniej niż w poprzednim tygodniu, gdy różnica wyniosła o 56 złotych, i przed dwoma tygodniami, kiedy spadek rok do roku był największy w tym sezonie i wyniósł 74 złote. Z kolei największy dotychczasowy wzrost miał miejsce 25 tygodni temu i wyniósł 224 złote – czytamy w raporcie.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Kampania wyborcza nie sprzyja odmrażaniu turystyki

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen kolejny raz z rzędu Traveldata odnotowała w wypadku wycieczek na Korfu, 0 422 złote, na Cypr, o 412 złotych i na Rodos, o 244 złote.

Największy natomiast roczny wzrost średniej ceny, o 415 złotych, kolejny raz dotyczył Szarm el-Szejk. Wyraźnie mniejszy był w wypadku Marsa Alam i półwyspu Chalcydyckiego – o 221 i 169 złotych.

Raport podaje zarazem, jak zmieniła się w skali roku cena paliwa lotniczego. W zeszłym tygodniu kosztowało ono 1,60 złotych za litr, czyli o 39,6 procent mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu pozostawał słabszy o około 4 procent. Dlatego wspólny wpływ tych czynników na zmianę kosztów cen wycieczek zdecydowanie sprzyjał organizatorom i zawierał się w przybliżeniu w przedziale od minus 60 do minus 70 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zdecydowanie największy roczny wzrost cen spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie – o 242 złote. Znacznie mniejsze były roczne zwyżki cen na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o średnio 46 i 6 złotych. Niewielki spadek odnotowano w Bułgarii – o średnio 7 złotych, a zdecydowanie najbardziej w porównaniu z ubiegłym sezonem obniżyły się ceny wyjazdów do Grecji – średnio 145 złotych – opisuje sytuację raport.

Z kolei w wypadku mniej popularnych kierunków najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji – o 71 złotych. Mniej wzrosła cena wakacji w Maroku i w Portugalii – o 35 i 17 złotych. Ceny pozostałych były niższe, przy czym w mniejszym stopniu taniały Majorka i Malta – o 76 i 100 złotych, w znacznej skali obniżyły się roczne ceny wyjazdów do Albanii – o 206 złotych, zaś zdecydowanie największa zniżka miała miejsce w wypadku Cypru – o 412 złotych.

Najbardziej ceny spadły w Eximie i ETI

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek dużych i średnich organizatorów, widać że najbardziej obniżyły ceny Exim Tours i ETI – o około 305 i 280 złotych. Przy czym w tym drugim biurze znaczny spadek rocznej przeceny w porównaniu z tygodniami wcześniejszymi wynikał z istotnej zwyżki w ubiegłym tygodniu.

Znacząco tańsze niż przed rokiem były również wyjazdy z Grecosem, Itaką i TUI Poland – o odpowiednio około 175, 160 i 150 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 25 (biuro Coral Travel) do 440 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu pozycję lidera umocnił TUI Poland (32 oferty). Za nim ustawiły się Exim Tours (27 ofert) i Itak (25 ofert).

Najwięcej najniższych cen wakacji w Egipcie miały tym razem Coral Travel, TUI Poland (po 5) i Exim Tours (4), w wypadku Grecji były to Itaka (13), TUI Poland (7) i Grecos (6). Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, to przodowały TUI Poland (8) i Itaka (6), a do Turcji najtaniej można było kupić wyjazd w Coralu Travel i TUI Poland (po 5). Tunezja najniższe ceny miała w TUI Poland (5 ), Eximie Tours i Coralu Travel (po 3), z kolei Bułgaria w Eximie Tours (3) i TUI Poland (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, Turcji i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.

Przegląd cen kończy tabela, w której Traveldata przedstawia biura podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

Tym razem pierwszą piątkę opuściło ETI, a weszła do niej Itaka, która przesunęła się z pozycji szóstej na czwartą. Oba biura zmieniły ceny w ostatnim tygodniu. W Itace ceny nieco spadły, a w ETI znacząco wzrosły.

Z pozycji trzeciej na drugą, czyli przed biuro Coral Travel wysunęło się z kolei TUI Poland. To skutek umiarkowanego obniżenia przez to biuro cen, przy niezmienionych cenach wyjazdów u pierwszego organizatora.

Liderem nadal pozostaje Exim Tours, a kolejna obniżka cen w tym biurze jeszcze zwiększyła jego przewagę nad najbliższymi konkurentami.

""

turystyka.rp.pl

WARTO: Emilewicz: Bon turystyczny – tak. Inna pomoc dla turystyki – nie

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 7 złotych. W poprzednich dwóch tygodniach średnia cena spadała o 7 i 39 złotych, a w trzech wcześniejszych rosła o 35, 10 i 21 złotych – czytamy w cotygodniowej analizie Traveldaty.

PORÓWNAJ: Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Exim Tours świętował zakończenie udanego sezonu i 30 lat na polskim rynku
Biura Podróży
Sun & Fun: To był rekordowy rok. Na przyszły mamy dwie nowości
Biura Podróży
Itaka: To był najlepszy rok w historii biur podróży, ale liczymy na jeszcze lepszy
Biura Podróży
Rego-Bis zabierze czarterem klientów z Zielonej Góry do Albanii
Biura Podróży
Prezes TUI: Współpraca z agentami turystycznymi nam się opłaca, chcemy więcej
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości