Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

W basenie Morza Śródziemnego wakacje muszą kosztować ponad 3 tysiące złotych. Ale tańszy wypoczynek można znaleźć w Bułgarii i Albanii – pokazuje najnowszy raport z badania cen w biurach podróży Instytutu Badania Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 10.06.2020 09:10

Traveldata: Wakacje nie chcą być tańsze

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 7 złotych. W poprzednich dwóch tygodniach średnia cena spadała o 7 i 39 złotych, a w trzech wcześniejszych rosła o 35, 10 i 21 złotych – czytamy w cotygodniowej analizie Traveldaty.

PORÓWNAJ: Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Największe zwyżki średnich cen wycieczek w minionym tygodniu Traveldata odnotowała w wypadku wyjazdów na Majorkę – średnio o 146 złotych. Mniej zmieniły się ceny wakacji na Lanzarote i Kos – średnio podniosły się o 80 i 74 złote.

Największe zniżki cen wycieczek, bo o 208 złotych, w minionym tygodniu objęły wczasy w Albanii. Mniej spadły w wypadku Gran Canarii i ponownie Tureckiej Riwiery – o 115 i 79 złotych.

Znaczny spadek średniej ceny wyjazdów do Albanii miał związek z przywróceniem ofert wakacji w tym kraju przez TUI Poland. Albania jest tam, tradycyjnie wyceniana bardzo nisko – komentuje Traveldata.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Pierwszy tydzień czerwca przyniósł w wypadku wylotów od 3 do 9 sierpnia przewagę wzrostu cen wycieczek. Wyraźnie największe z nich miały miejsce w wypadku Grecji, w której przekrojowe średnie ceny podniosły się o 60 złotych (przed tygodniem notowano tam spadek o 37 złotych). Nieco mniej znaczący wzrost Traveldata zauważyła w wypadku Bułgarii i Egiptu – o 33 i 20 złotych.

Jak czytamy w raporcie, spadek w podobnej skali odnotowały imprezy turystyczne w Turcji – o 26 złotych. Jedynie kosmetyczna zniżka wystąpiła w wypadku Wysp Kanaryjskich – średnio o 3 złote.

Roczne spadki wyhamowują

To samo badanie średniej ceny wyjazdów, ale tym razem z porównaniem do średniej sprzed roku pokazało, że w minionym tygodniu cena była niższa o 18 złotych. To mniej niż w poprzednim tygodniu, gdy różnica wyniosła o 56 złotych, i przed dwoma tygodniami, kiedy spadek rok do roku był największy w tym sezonie i wyniósł 74 złote. Z kolei największy dotychczasowy wzrost miał miejsce 25 tygodni temu i wyniósł 224 złote – czytamy w raporcie.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Kampania wyborcza nie sprzyja odmrażaniu turystyki

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen kolejny raz z rzędu Traveldata odnotowała w wypadku wycieczek na Korfu, 0 422 złote, na Cypr, o 412 złotych i na Rodos, o 244 złote.

Największy natomiast roczny wzrost średniej ceny, o 415 złotych, kolejny raz dotyczył Szarm el-Szejk. Wyraźnie mniejszy był w wypadku Marsa Alam i półwyspu Chalcydyckiego – o 221 i 169 złotych.

Raport podaje zarazem, jak zmieniła się w skali roku cena paliwa lotniczego. W zeszłym tygodniu kosztowało ono 1,60 złotych za litr, czyli o 39,6 procent mniej niż rok wcześniej. Jednocześnie w relacji z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu pozostawał słabszy o około 4 procent. Dlatego wspólny wpływ tych czynników na zmianę kosztów cen wycieczek zdecydowanie sprzyjał organizatorom i zawierał się w przybliżeniu w przedziale od minus 60 do minus 70 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu ponownie mieliśmy do czynienia z sytuacją, gdy zdecydowanie największy roczny wzrost cen spośród głównych kierunków wystąpił w Egipcie – o 242 złote. Znacznie mniejsze były roczne zwyżki cen na Wyspach Kanaryjskich i w Turcji – o średnio 46 i 6 złotych. Niewielki spadek odnotowano w Bułgarii – o średnio 7 złotych, a zdecydowanie najbardziej w porównaniu z ubiegłym sezonem obniżyły się ceny wyjazdów do Grecji – średnio 145 złotych – opisuje sytuację raport.

Z kolei w wypadku mniej popularnych kierunków najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów do Tunezji – o 71 złotych. Mniej wzrosła cena wakacji w Maroku i w Portugalii – o 35 i 17 złotych. Ceny pozostałych były niższe, przy czym w mniejszym stopniu taniały Majorka i Malta – o 76 i 100 złotych, w znacznej skali obniżyły się roczne ceny wyjazdów do Albanii – o 206 złotych, zaś zdecydowanie największa zniżka miała miejsce w wypadku Cypru – o 412 złotych.

Najbardziej ceny spadły w Eximie i ETI

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek dużych i średnich organizatorów, widać że najbardziej obniżyły ceny Exim Tours i ETI – o około 305 i 280 złotych. Przy czym w tym drugim biurze znaczny spadek rocznej przeceny w porównaniu z tygodniami wcześniejszymi wynikał z istotnej zwyżki w ubiegłym tygodniu.

Znacząco tańsze niż przed rokiem były również wyjazdy z Grecosem, Itaką i TUI Poland – o odpowiednio około 175, 160 i 150 złotych. W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 25 (biuro Coral Travel) do 440 złotych.

W tym co dla turystów ma większe znaczenie, a zatem w liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu pozycję lidera umocnił TUI Poland (32 oferty). Za nim ustawiły się Exim Tours (27 ofert) i Itak (25 ofert).

Najwięcej najniższych cen wakacji w Egipcie miały tym razem Coral Travel, TUI Poland (po 5) i Exim Tours (4), w wypadku Grecji były to Itaka (13), TUI Poland (7) i Grecos (6). Jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie, to przodowały TUI Poland (8) i Itaka (6), a do Turcji najtaniej można było kupić wyjazd w Coralu Travel i TUI Poland (po 5). Tunezja najniższe ceny miała w TUI Poland (5 ), Eximie Tours i Coralu Travel (po 3), z kolei Bułgaria w Eximie Tours (3) i TUI Poland (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji, Turcji i w Bułgarii, biuro Exim Tours w Egipcie, w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich i w Bułgarii, a biuro Itaka w Grecji i na Wyspach Kanaryjskich.

Przegląd cen kończy tabela, w której Traveldata przedstawia biura podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

Tym razem pierwszą piątkę opuściło ETI, a weszła do niej Itaka, która przesunęła się z pozycji szóstej na czwartą. Oba biura zmieniły ceny w ostatnim tygodniu. W Itace ceny nieco spadły, a w ETI znacząco wzrosły.

Z pozycji trzeciej na drugą, czyli przed biuro Coral Travel wysunęło się z kolei TUI Poland. To skutek umiarkowanego obniżenia przez to biuro cen, przy niezmienionych cenach wyjazdów u pierwszego organizatora.

Liderem nadal pozostaje Exim Tours, a kolejna obniżka cen w tym biurze jeszcze zwiększyła jego przewagę nad najbliższymi konkurentami.

""

turystyka.rp.pl

WARTO: Emilewicz: Bon turystyczny – tak. Inna pomoc dla turystyki – nie

W minionym tygodniu średnia cena wycieczek w biurach podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia wzrosła o 7 złotych. W poprzednich dwóch tygodniach średnia cena spadała o 7 i 39 złotych, a w trzech wcześniejszych rosła o 35, 10 i 21 złotych – czytamy w cotygodniowej analizie Traveldaty.

PORÓWNAJ: Traveldata: W biurach podróży przewaga obniżek

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał