Traveldata: Wakacyjne kierunki tanieją, ale jest wyjątek

Wyjazdy wakacyjne generalnie taniały w ostatnim tygodniu. Ale jest kierunek, który nie poddał się ogólnemu trendowi i osiągnął rekordową cenę. To Bułgaria – czytamy w raporcie Traveldaty.

Publikacja: 29.06.2020 02:01

Traveldata: Wakacyjne kierunki tanieją, ale jest wyjątek

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia spadła o 28 złotych. Tydzień wcześniej też była niższa, licząc tydzień do tygodnia, ale o 56 złotych. A w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych rosła o 42 i 7 złotych – pisuje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny wakacji robią krok w tył

Największe zniżki średnich cen wycieczek Traveldata odnotowała w ubiegłym tygodniu w wypadku Malty – o 483 złote (poprzednio ceny na tym kierunku znacznie wzrosły), Gran Canarii (ponownie) i Fuerteventury – o średnio 165 i 143 złote.

Najwięcej wzrosła cena wyjazdu na Zakintos, Kretę i Rodos (na tej ostatniej ponownie) – odpowiednio o 115, 86 i 72 złote – podają autorzy raportu.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na wykresie poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W czwartym tygodniu czerwca – czytamy w raporcie – najbardziej biura podrózy opuściły ceny wycieczek na Wyspy Kanaryjskie, średnio o 143 złote. Osiągając tym samym najniższy poziom w tym sezonie, co widać na wykresie. Mniej potaniały wakacje w Grecji i Egipcie – średnio o 45 i 29 złotych.

Nieduży wzrost cen Traveldata dostrzegła w wypadku podróży do Turcji, o 19 złotych, a dość znaczący w wypadku wyjazdów do Bułgarii – o 47 złotych. Ten ostatni kierunek podrożał najbardziej w tym sezonie turystycznym.

Tak tanio było tylko raz

Porównanie średniej ceny wakacji z biurem z ceną sprzed roku (wylot w pierwszym tygodniu sierpnia) przywiodło Traveldatę do wniosku, że w minionym tygodniu była ona niższa o 69 złotych. Przed tygodniem różnica na minus wyniosła 37 złotych, a przed dwoma tygodniami roczna zmiana cen wyniosła plus 51 złotych – wyjaśnia raport.

WARTO TEŻ: Betlej: Wycieczki i loty już są, o klientów na nie trudniej

Była to druga największa roczna zniżka średnich cen wycieczek w tym sezonie. Dotychczasowy największy ich wzrost wystąpił przed 28 tygodniami i wyniósł 224 złote, a największy spadek miał miejsce przed pięcioma tygodniami i osiągnął 74 złote.

W minionym tygodniu największe roczne spadki cen trzeci raz z rzędu odnotowano w wypadku wycieczki na Cypr – o 546 złotych. Znaczne potaniał też wypoczynek na Malcie i Korfu (ponownie) – o 511 i 293 złote.

Największy roczny wzrost cen po raz trzeci z rzędu miał miejsce w wypadku wakacji w kurortach na Synaju, średnio o 314 złotych, w Marsa Alam, o 243 złote, i w Portugalii – o 196 złotych.

„W wielu ostatnich zestawieniach Synaj, Marsa Alam i Półwysep Chalcydycki znajdują miejsce w pierwszej trójce najbardziej drożejących kierunków, Cypr zaś i Korfu wśród najmocniej przecenianych” – komentują autorzy raportu.

I od razu też podają informacje, jak kształtowały się ceny dwóch składników, od których mocno zależą koszty wycieczek. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,77 złotych za litr, była więc niższa niż rok wcześniej o 30,9 procent. Jednocześnie w porównaniu z euro i amerykańskim dolarem złoty w ostatnim tygodniu pozostawał słabszy o 5 procent.

W sumie miało to wpływ na średnią zmianę kosztów cen wycieczek o minus 5, minus 15 złotych.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu jednym z wiodących kierunków, który był droższy niż przed rokiem ponownie był Egipt ze średnią różnicą 221 złotych.

W wypadku pozostałych kierunków ceny, liczone rok do roku, spadły. Najmniej na wycieczki do Turcji i Bułgarii, średnio o 13 i 14 złotych. Umiarkowanie zmiana cen wystąpiła w wypadku Wysp Kanaryjskich – o 77 złotych.. Największą roczną przecenę ponownie Traveldata znalazła na kierunkach greckich – średnio o 161 złotych.

Jeśli chodzi o mniej popularne kierunki, w minionym tygodniu w skali roku bardzo wyraźnie obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Cypr, Maltę i do Albanii – odpowiednio o 546, 511 i 327 złotych. W mniejszej skali taniały Maroko, o 133 złote, i Majorka – o 41 złotych.

Stosunkowo nieduży roczny wzrost cen widać było w wypadku podróży do Tunezji – o 27 złotych, a dużo większy w Portugalii – o 196 złotych.

ETI obniża ceny i zostaje liderem

Licząc rok do roku średnie ceny wycieczek u dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły ETI i Exim Tours – o około 480 i 320 złotych. „Pierwsze biuro powrót na pozycję lidera rocznych przecen zawdzięcza bardzo istotnej zniżce cen dokonanej w ostatnim tygodniu. Bardzo zbliżoną skalę rocznych spadków cen prezentują teraz oferty biur Itaka, Grecos i TUI Poland – odpowiednio o około 205, 205 i 200 złotych. Nieco atrakcyjniejsza niż przed rokiem była też oferta biura Coral Travel – o około 30 złotych, w pozostałych zaś biurach ceny były większe niż przed rokiem w granicach od 120 do 330 złotych.

ZOBACZ TEŻ: Itaka startuje od lipca z czarterami. „Potrzebuję wakacji”

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i w trzech kategoriach hoteli, w minionym tygodniu na czele organizatorów pozostawał TUI Poland z liczbą 49 ofert. Wyprzedziło ono Exim Tours z liczbą 24 ofert i Itaka z liczbą 19 ofert.

Traveldata zestawiła też ceny w biurach podróży według klucza kierunku. I tak okazało się, że najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały TUI Poland (7 ofert) i Coral Travel – (4 oferty). W wypadku Grecji były to TUI Poland (12) i Itaka (7). W najtańszych wakacjach na Wyspach Kanaryjskich przodowały TUI Poland (8) i Itaka (5 ofert), a w Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 6 ofert). Jeśli chodzi o Tunezję, to na czele listy znalazły się TUI Poland (6) i Exim Tours (3), w wypadku Bułgarii były to Exim Tours (3) i TUI Poland (2 oferty).

„W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję ofertową w Egipcie, Grecji i w Turcji, biuro Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Bułgarii, a biuro Itaka na Wyspach Kanaryjskich” – ocenia Traveldata.

Na zakończenie raportu przedstawia jeszcze jednio zestawienie, tym razem biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały wyjazdy „po przekrojowo najkorzystniejszych cenach”. Jak wyjaśnia, zachowuje przy tym ścisłą porównywalność oferowanych kierunków, a zatem biuro X, które sprzedaje jedynie konkretny zestaw kierunków „jest porównywane tylko z tymi właśnie kierunkami w pozostałych biurach”.

Pierwsza piątka biur podróży nieco różni się od tej z poprzedniego tygodnia. Z powodu bardzo istotnej obniżki cen do zestawienia powróciło ETI, wskakując od razu na pozycję trzecią, a w tej sytuacji wypadł z niej Grecos.

""

turystyka.rp.pl

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotami między 3 i 9 sierpnia spadła o 28 złotych. Tydzień wcześniej też była niższa, licząc tydzień do tygodnia, ale o 56 złotych. A w dwóch zestawieniach jeszcze wcześniejszych rosła o 42 i 7 złotych – pisuje w najnowszym, cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Ceny wakacji robią krok w tył

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Wakacje w Egipcie nie przestają tanieć. Czy to samo czeka Turcję?
Biura Podróży
Polak ponownie we władzach europejskiej organizacji branży turystycznej
Biura Podróży
Aleksandra Dmytrasz prezeską touroperatorów i agentów turystycznych w PIT
Biura Podróży
Więcej Niemców wyjedzie na wakacje – duży ruch w biurach podróży
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Biura Podróży
TUI wraca na giełdę do Frankfurtu. Upadek FTI poprawił notowania touroperatora
Biura Podróży
W biurach podróży mapa cen czerwona od podwyżek. Są tylko cztery wyjątki