Traveldata: Ciąg dalszy przecen w biurach podróży

Pierwszy raz od kilku sezonów wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stały się tańsze niż do Grecji. A ceny wakacji w Bułgarii są najniższe od początku roku – wskazuje w swoim raporcie Traveldata.

Publikacja: 20.07.2020 00:59

Traveldata: Ciąg dalszy przecen w biurach podróży

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia spadła o 84 złotych – ustalił w cotygodniowym badaniu Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Jak zastrzega, dane zebrał w czwartek, 16 lipca i są to już ceny last minute, gdyż do wylotu pozostało mniej więcej trzy tygodnie.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Może po wyborach ludzie pomyślą o wakacjach?

„Na niektórych kierunkach występują większe niż zwykle wahania cen, a liczba obiektów ulega pewnemu zmniejszeniu. Dodatkowo jeden z wiodących touroperatorów TUI Poland stosujący zazwyczaj niskie ceny wycofał się ze sprzedaży wycieczek do Turcji, Egiptu i na Dżerbę według zapowiedzi do końca września. Czynniki te powodują, że porównania cen mogą być w takim wypadku nieco mniej adekwatne niż w okresach poprzednich”.

Niemniej jest to kolejna, duża obniżka w ostatnich tygodniach, kiedy to średnia cena spadła o 59 złotych, wzrosła o 2 złote, a w dwóch tygodniach jeszcze wcześniejszych spadła o 28 i 56 złotych.

Największe zniżki średnich cen wycieczek odnotowano w ubiegłym tygodniu w wypadku podróży do Portugalii (poprzednio notowano tam duży spadek), o 432 złote, i na Lanzarote (ponownie), o 418 złotych, i Fuerteventurze – o 244 złote.

Najbardziej podniosły się natomiast średnie ceny wyjazdów na Chalkidiki i Majorkę – o 129 i 120 złotych, a także na Korfu – o 48 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony jest na zamieszczonym poniżej wykresie.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Trzeci tydzień lipca przyniósł na najważniejszych dla polskich turystów kierunkach wyłącznie spadki cen wycieczek oferowanych przez biura podroży.

Najmniej biuro podróży obniżyły ceny wyjazdów do Grecji – średnio o 5 złotych, nieco mocniej do Egiptu i Turcji – o 17 i 28 złotych, a jeszcze wyraźniej do Bułgarii – o 107 złotych. Ponownie największe obniżki Traveldata odnotowała w wypadku wakacji na Wyspach Kanaryjskich – o 218 złotych (poprzednio 205 złotych). Kluczowy wpływ na taką sytuację miały znaczne obniżki w Rainbow i TUI Poland – piszą autorzy raportu.

W wyniku ostatniej fali obniżek pierwszy raz od kliku sezonów wyjazdy na Wyspy Kanaryjskie stały się mniej kosztowne niż do Grecji i równocześnie zdecydowanie najtańsze w tym sezonie. Tanie stały się także wycieczki do Bułgarii, których ceny spadły do najniższych wartości od początku roku. Do znacznej skali przeceny przyczyniły się znaczne zniżki cen w Rainbow (ponownie), TUI Poland i Primie Holiday.

ZOBACZ TEŻ: Betlej: Nowe infekcje budzą niepokój turystów

Przecena, jakiej jeszcze nie było

Porównanie cen rok do roku pokazało, że w minionym tygodniu średnia była niższa od ceny z poprzedniego sezonu o 317 złotych. W tygodniach wcześniejszych też była spadała, ale wartości tygodniowych spadków były jednak mniejsze: 144, 74, 69 i 37 złotych. Obecna roczna przecena o 317 złotych to zdecydowanie największa zniżka średnich cen wycieczek w obecnym sezonie, a dotychczasowy największy roczny wzrost średnich cen wyjazdów wystąpił 31 tygodni temu i wyniósł 224 złote – podsumowuje Traveldata.

Co się stało? Tak znaczny wzrost przeceny wycieczek w porównaniu z poprzednim tygodniem miał swoje źródło nie tylko w dużej bieżącej zniżce cen, ale i we wzroście średniej ceny (o 77 złotych) w tym samym okresie ubiegłego sezonu – wyjaśniają autorzy.

W ostatnim tygodniu zdecydowanie największy spadek cen wycieczek, liczony rok do roku, trzeci raz z rzędu odnotowano w wypadku wyjazdów na Maltę – średnio o 941 złotych. Duże obniżki objęły też wakacje na Lanzarote i w Portugalii – o 642 i 622 złote.

Największy roczny wzrost średnich cen (i jedyny, nie licząc Tunezji kontynentalnej i półwyspu Chalcydyckiego) Traveldata odkryła w wypadku ofert wyjazdów do Egiptu. Przy czym najmocniejszy z nich miał miejsce w odniesieniu do wycieczek na Synaj – o 196 złotych. Nieco mniejszy na wypoczynek w Marsa Alam i Hurghadzie – o 157 i 61 złotych.

Jak wylicza Traveldata, organizatorom sprzyjał w obniżaniu cen kolejny raz korzystny układ czynników mających duży wpły na koszt wycieczki. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ubiegłym tygodniu 1,83 złotych za litr , czyli była o 30,9 procent niższa niż rok temu. Jednocześnie złoty w stosunku do euro i dolara był słabszy o 4,9 procent. Sumaryczny wpływ tych elementów spowodował, że touroperatorzy mogli zaoszczędzić 15 – 25 złotych na jednej ofercie..

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu – podaje dalej raport – nadal jedynym z wiodących kierunków o wyższych cenach wycieczek niż przed rokiem był Egipt, droższy średnio o 138 złotych.

Wakacje w Turcji kosztowały średnio 61 złotych mniej, w Grecji 388 złotych, a w Bułgarii 448 złotych mniej. Najwięcej na cenie straciły Wyspy Kanaryjskie – 610 złotych.

W wypadku mniej popularnych kierunków w minionym tygodniu w skali roku zdecydowanie najbardziej obniżyły się średnie ceny wyjazdów na Maltę – o 941 złotych. Bardzo dużą roczną zniżkę cen widać też było w ofertach wypoczynku w Portugalii, o 622 złote, na Cyprze, o 528, na Majorce, o 523 złotych i w Albanii – o 469 złotych.

TUI i Exim opuszczają ceny najbardziej

W rocznych porównaniach średnich cen najbardziej opuścili je TUI Poland i Exim Tours – o około 685 i 620 złotych. „Wzrost skali przecen w tym pierwszym biurze wynikał z ostatniej głębokiej obniżki cen znacznie większej niż dokonana w tym samym czasie przed rokiem. W drugim sytuacja była odwrotna, czyli ostatnia średnia zwyżka cen wycieczek była mniejsza niż dokonana w tym samym okresie w ubiegłym sezonie” – wyjaśniają eksperci z Traveldaty.

Znaczną przecenę zauważyli oni też w ofercie biura ETI, o 550 złotych, i Grecosa – o 375 złotych, Wyraźnie mniejsza była roczna skala przecen w Itace i Primie Holiday – po około 90 złotych. A jeszcze mniejsza w Coralu Travel i Rainbow – o 60 i 40 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były wyższe niż przed rokiem w granicach od 230 do 320 złotych.

W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków sezonu letniego i trzech kategorii hoteli, w ostatnim tygodniu liderem pozostawał TUI Poland (33 oferty). Za nim podążały Exim Tours (27 ofert) i Itaka(17 ofert).

Znaczny spadek liczby tanich ofert (z 49 do 33) w TUI Poland w porównaniu z okresem sprzed dwóch tygodni wynika z braku wyjazdów do Egiptu, Tunezji i Turcji, które biuro odwołało do końca września.

Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu proponowały w ostatnim tygodniu Coral Travel (6) i Exim Tours (3), do Grecji TUI Poland (13) i Rainbow (5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (11), do Turcji Coral Travel (5) i Rainbow (3), do Tunezji Exim Tours (6), a do Bułgarii TUI Poland (3) i Best Reisen (2).

W porównaniu z tym samym okresem sprzed roku TUI Poland wzmocnił swoją pozycję ofertową w Grecji i w Bułgarii, Exim Tours w Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i w Turcji, a Rainbow w Tunezji i Turcji – wylicza raport.

Zamykając część dotyczącą biur podróży Traveldata publikuje tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały imprezy turystyczne.

W stosunku do sytuacji sprzed tygodnia na pozycji piątej Itakę zastąpił Grecos, z powodu nieco większej obniżki cen. Nastąpiła też zmiana na pozycjach 2 i 3. W rezultacie dość istotnej zwyżki średniej ceny w biurze Exim Tours przesunęło się ono za biuro ETI, w którym ceny w tym samym czasie nieznacznie spadły.

""

turystyka.rp.pl

W tanich liniach bilety nadal bardzo tanie

Jeśli chodzi o Ryanaira i jego trasy na Wyspy Kanaryjskie (Teneryfa z Warszawy i z Wrocławia) „ceny pozostają zdecydowanie poniżej poziomu ubiegłorocznego”. Pozostałych połączenia natomiast w ostatnim tygodniu nieco wzrosły, ale „skala spadku między cenami bieżącymi i sprzed roku uległa kolejnemu zwiększeniu”.

Trzeci raz z rzędu w najmniejszym stopniu przeceny objęły rejsy do popularnych miejsc w Grecji i Bułgarii – średnio o 390 i 483 złote. Ponownie bardziej dynamiczne były roczne spadki cen podróży do Hiszpanii i do Włoch, o 592 i 612 złotych, a największe zniżki, o 752 złote, stały się udziałem kierunków portugalskich.

""

turystyka.rp.pl

W Wizz Airze przeloty na Wyspy Kanaryjskie od drugiej dekady maja silnie rosną, co doprowadziło nawet do przekroczenia poziomu z ubiegłego sezonu. W ostatnich czterech tygodniach trend uległ jednak zmianie na spadkowy, a ceny przelotów na tym kierunku stały się niższe od tych sprzed roku.

Na pozostałych kierunkach turystycznych ostatnio ceny silnie spadają, do poziomu zdecydowanie niższego od notowanego w tym samym czasie rok wcześniej.

W relacji z poprzednim sezonem zdecydowanie najmocniej spadły średnie ceny przelotów do Portugalii, Włoch i Hiszpanii – odpowiednio o 672, 601 i 565 złotych. Podobnie jak w Ryanairze najmniejsze obniżki cen rejsów były udziałem Grecji i Bułgarii – o 478 i 340 złotych.

""

turystyka.rp.pl

Nadal bardzo niskie ceny przelotów na kierunkach turystycznych w tanich liniach mogą świadczyć o niewystarczającym popycie – komentują autorzy raportu. Wykorzystanie miejsc jest znacznie mniejsze niż przed pandemią i to nawet na połączeniach popularnych, jak Bułgaria, Alicante i Majorka. W obu tanich liniach w ostatnich dwóch tygodniach jednocześnie drożały połączenia jedynie właśnie do Bułgarii, na Sycylię i na Maltę.

Niejednoznaczna jest sytuacja rejsów na Teneryfę, Cypr, Sardynię, Majorkę i do Portugalii. W obu liniach spadki cen notowały rejsy do Barcelony, a współczynniki wypełnienia były tam stosunkowo niskie. W tym wypadku można to jednak łączyć z bardzo dużym wzrostem zachorowań w Katalonii i wprowadzanymi lub zapowiadanymi tam nowymi ograniczeniami.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z biurem podróży z wylotem między 3 i 9 sierpnia spadła o 84 złotych – ustalił w cotygodniowym badaniu Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata. Jak zastrzega, dane zebrał w czwartek, 16 lipca i są to już ceny last minute, gdyż do wylotu pozostało mniej więcej trzy tygodnie.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Może po wyborach ludzie pomyślą o wakacjach?

Pozostało 96% artykułu
Biura Podróży
Po pandemii ciągle mniej turystów w niemieckich biurach podróży
Biura Podróży
Traveldata: W biurach podróży ceny spadają piąty tydzień. Liderem przecen Egipt
Biura Podróży
Biuro podróży wszystkie zyski przeznaczy na pomoc dzieciom z biednych krajów
Biura Podróży
Exim Tours świętował zakończenie udanego sezonu i 30 lat na polskim rynku
Biura Podróży
Sun & Fun: To był rekordowy rok. Na przyszły mamy dwie nowości
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?