Traveldata: Wrześniowe wakacje o 180 złotych droższe niż przed rokiem

Wraz z pierwszym tygodniem sierpnia minął szczyt sezonu letniego. Traveldata śledzi teraz ceny na pierwszy tydzień września. Już pierwsze notowanie pokazuje dużą różnicę w średniej cenie imprez turystycznych – 30 złotych tydzień do tygodnia i 177 złotych, licząc rok do roku.

Publikacja: 10.08.2021 02:50

Traveldata: Wrześniowe wakacje o 180 złotych droższe niż przed rokiem

Foto: Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 30 złotych – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w swoim cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

Najwięcej, bo aż o 203 złote, wzrosła średnia cena wakacji na Teneryfie. Nieco mniej zdrożały wyjazdy na Kos i na Zakintos – o 174 i 106 złotych.

Największy spadek cen objął z kolei Tunezję kontynentalną i wyniósł średnio 151 złotych, a znacząco mniejsze zniżki Traveldata zanotowała w wypadku wypoczynku na Sardynii (poprzednio był tam duży wzrost cen) i w regionie Dalaman – o 89 i 87 złotych.

Zmiany średnich cen wycieczek w ostatnim tygodniu w poszczególnych kierunkach obrazuje mapa.

""

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu dla wylotów między 30 sierpnia a 5 września 2021 roku, miały miejsce jedynie wzrosty cen. Zdecydowanie najmniejszy z nich objął Turcję – wyniósł jedynie 3 złote. Większy dotyczył wypoczynku w Egipcie i wyniósł 32 złote. Jeszcze bardziej ceny urosły w wypadku Wysp Kanaryjskich i Grecji – o 59 i 71 złotych. Największy odnotowano tym razem w Bułgarii – o 91 złotych.

Niższa cena paliwa ulży organizatorom

Badanie cen imprez wobec cen sprzed roku z wylotem w pierwszym tygodniu września 2021 roku pokazało, że średnia cena była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 177 złotych.

Największe wzrosty cen wyjazdów wystąpiły na Gran Canarii, o 634 złote, w Albanii, o 482 złote, i na Fuerteventurze – o 477 złotych.

Największy roczny spadek cen Traveldata zanotowała odnośnie do Maroka – o 541 złotych. Wyraźnie mniejsze były roczne spadki cen wakacji w Marsa Alam i na Synaju, które wyniosły 282 i 202 złote.

W zakresie cen paliwa lotniczego i kursu dolara i euro sytuacja organizatorów turystyki była mniej korzystna niż w tym samym okresie ubiegłego sezonu.

Cena paliwa lotniczego wyniosła 2,75 złotego za litr wobec 1,77 złotego za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 55,4 procent. Jeśli chodzi zaś o kurs złotego, to był on słabszy niż przed rokiem o 3,1 procent.

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom. Tym razem zawierał się on w nowym, rekordowym w tym sezonie przedziale 200 – 210 złotych.

„Znaczny spadek cen ropy naftowej jaki wystąpił w ostatnich dniach na rynkach światowych daje nadzieję na adekwatną zniżkę cen paliwa lotniczego, co powinno przełożyć się na niższe koszty organizacji wycieczek” – komentują autorzy.

""

turystyka.rp.pl

Wśród najważniejszych kierunków wyjazdów Polaków jedyne spadki cen wycieczek miały miejsce w wypadku Egiptu, gdzie średnie ceny były niższe o 182 złote wobec cen sprzed roku. Na pozostałych kierunkach ceny rosły, w tym w umiarkowanym i dość podobnym stopniu w Grecji i Bułgarii – o 157 i 161 złotych, w większym w Turcji – o 214 złotych, a w zdecydowanie największym na Wyspach Kanaryjskich – o 500 złotych.
Na mniej uczęszczanych kierunkach zdecydowanie największy roczny spadek cen wycieczek miał miejsce w Maroku – o 541 złotych, a znacznie już mniejszy w Hiszpanii kontynentalnej – o 65 złotych.

Na pozostałych kierunkach ceny rosły – w najmniej w Tunezji i na Malcie, bo o 110 i 112 złotych. Więcej we Włoszech, na Majorce i w Portugalii – o 263, 319 i 323 złote. A najbardziej na Cyprze i w Albanii – o 435 i 482 złote – wyliczają autorzy raportu.

Na najważniejszych kierunkach z perspektywy dwóch sezonów liczonych łącznie (czyli wobec sezonu 2019 dla wylotów w pierwszym tygodniu sierpnia) ceny spadły jedynie w Egipcie i to o zaledwie 7 złotych, Na pozostałych kierunkach ceny w ujęciu dwuletnim rosły – stosunkowo niewiele w Bułgarii i na Wyspach Kanaryjskich – o średnio po 30 złotych, a znacząco więcej w Grecji i Turcji – o 133 i 143 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków jedyne spadki cen wycieczek w tym ujęciu wystąpiły w Maroku i na Malcie – o 11 i 431 złotych.

Na pozostałych kierunkach ceny wzrosły, przy czym w bardzo niewielkim stopniu w Albanii i na Cyprze – o 5 i 16 złotych, w nieco większym w Portugalii – o 36 złotych, a największym w Tunezji i na Majorce – o 143 i 176 złotych – czytamy w opracowaniu Traveldaty.

Podwyżki, podwyżki, podwyżki

W rocznych porównaniach cen wycieczek na pierwszy tydzień września wśród dużych i średnich organizatorów obniżyły się one jedynie w biurach Sun & Fun, Coral Travel i Rainbow – o około 100, 75 i 40 złotych, przy czym duży roczny spadek w pierwszym biurze wynikał z wystąpienia rocznych porównań jedynie dla Egiptu i Tunezji kontynentalnej, w której obniżający wpływ na ceny ma bardzo duże zainfekowanie tego kierunku. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny wzrosły w granicach od 30 (Exim Tours) do nawet 540 złotych – opisują autorzy.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce przypadło TUI Poland z liczbą 34 ofert, drugie Rainbow z liczbą 30 ofert, a trzecie Eximowi Tours z liczbą 23 ofert.

W zeszłym tygodniu najwięcej najniższych cen wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel (5) i Rainbow i Exim Tours (po 4), wakacje w Grecji najtańsze były w Rainbow (6), TUI Poland (5), Grecosie, Coralu Travel, Eximie Tours i Neckerze (po 4), na Wyspy Kanaryjskie można było tanio polecieć z Itaką i TUI Poland (po 7), a do Turcji z Coralem Travel (8) i TUI Poland (7). W wypadku Tunezji najwięcej najniższych cen miał Exim Tours (5) i Coral Ravel i Sun & Fun (po 3), a do Bułgarii  (po 2 oferty).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i w Turcji, biuro Rainbow w Egipcie i Turcji, a biuro Exim Tours w Egipcie, na wyspach Kanaryjskich, w Tunezji i Turcji.

Na zakończenie raportu Traveldata umieszcza tabelę z popularnymi biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

W tym tygodniu w składzie pierwszej piątki organizatorów nastąpiły znaczne zmiany. Na pozycję drugą i trzecią weszły do niej Grecos (z czternastej) i Exim Tours (z szóstej), a tabelę opuściły poprzedni lider Mouzenidis Travel i Neckera. Poza tym na pierwsze miejsce z drugiego awansował Coral Travel, a z trzeciej na piątą przesunęło się biuro Sun & Fun.

""

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w pierwszym tygodniu września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 5 sierpnia 2021 roku i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 29 lipca 2021 roku, a przy porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 6 sierpnia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 30 sierpnia i 5 września 2021 wzrosła o 30 złotych – wskazuje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w swoim cotygodniowym raporcie z badania cen w biurach podróży*.

Najwięcej, bo aż o 203 złote, wzrosła średnia cena wakacji na Teneryfie. Nieco mniej zdrożały wyjazdy na Kos i na Zakintos – o 174 i 106 złotych.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?