Traveldata: Z tygodnia na tydzień wrześniowe podróże tanieją

Jeśli chodzi o basen Morza Śródziemnego, to w zeszłym tygodniu najtaniej można było kupić wyjazd do Tunezji, średnio już za 2200 złotych, a najdrożej do Portugalii – za 4100 złotych – pokazują dane Traveldaty.

Publikacja: 01.09.2021 10:17

Traveldata: Z tygodnia na tydzień wrześniowe podróże tanieją

Foto: Fot. Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 30 sierpnia a 5 września spadła o 85 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen*.

To znacząca przecena, tydzień wcześniej bowiem cena spadła o 21 złotych, ale wcześniej Traveldata notowała wzrost średniej ceny o 41, 30, 359, 157 i 10 złotych.

W minionym tygodniu największa zniżka cen wycieczek objęła oferty podróży na Fuerteventurę – średnio o 421 złotych, na Sycylii – o 362 złote i na Costa del Sol – o 345 złotych.

Zdecydowanie największy wzrost cen wyjazdów Traveldata zauważyła w wypadku Lanzarote, gdzie średnia skoczyła o 350 złotych. Dużo mniejsze zwyżki miały miejsce w ofertach wrześniowych wyjazdów na Kretę i do Kalabrii – o 109 i 98 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

turystyka.rp.pl

W minionym tygodniu wszystkie wiodące kierunki wyjazdów wypoczynkowych Polaków taniały. Najbardziej Turcja, średnio o 122 złote. Ale wyraźnie mniejsze ceny miały też Grecja – o 57 złotych, Wyspy Kanaryjskie, Egipt i Bułgaria, odpowiednio o 31, 24 i 22 złotych – odnotowują autorzy raportu.

Porównanie średniej ceny imprez z tego roku ze średnią z poprzedniego sezonu (wylot w pierwszym tygodniu września) pokazało, że tegoroczna cena była wyższa od zeszłorocznej o 338 złotych. Był to w tym sezonie, od połowy listopada 2020 roku, już jedenasty kolejny przypadek wyższej ceny niż w sezonie ubiegłym, ale mniejszy niż poprzedni, który był rekordowy. W dziesięciu poprzednich zestawieniach średnie ceny wzrastały bowiem o 375, 350, 177, 949, 603, 335, 270, 164, 107 i 62 złote.

Największe różnice cen wycieczek, mierzone rok do roku, w minionym tygodniu Traveldata zanotowała w wypadku Dżerby, o 273 złote, półwyspu Chalcydyckiego, o187 złotych, i Tunezji kontynentalnej – o 65 złotych.

Jak wskazują autorzy opracowania, cena paliwa lotniczego była w zeszłym tygodniu o 48,6 procent wyższa niż rok wcześniej, a złoty był w rocznych uśrednionych rozliczeniach turystycznych słabszy wobec euro i dolara o 4,5 procent. W efekcie te dwa czynniki prowadziły do tego, że koszty organizatorów wyjazdów zagranicznych były szacunkowo wyższe o 230 – 240 złotych. Chociaż „należy pamiętać, że oddziaływanie zmian cen paliwa i walut na ceny wycieczek w zależności od touroperatora są mniej lub więcej opóźnione (m.in. przez kontrakty zabezpieczające i politykę marż), a ich skutki należy traktować w uśrednionych kategoriach docelowych (asymptotycznych)”.

""

turystyka.rp.pl

Pięć najważniejszych kierunków w turystyce wyjazdowejznacząco podrożało, licząc rok do roku – pisze Traveldata. Najmniejszy wzrost cen miał miejsce w wypadku wrześniowych wyjazdów do Grecji i Egiptu, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne o 207 i 226 złotych. W wypadku Turcji i Bułgarii ceny wrosły bardziej – o 311 i 355 złotych. A, podobnie jak przed tygodniem, w zdecydowanie największej skali podniosły się w odniesieniu do Wysp Kanaryjskich – o 815 złotych.

Drożały też w ostatnim tygodniu zorganizowane podróże do mniej uczęszczanych miejsc. Przy czym najbardziej ceny w ujęciu rok do roku wzrosły w wypadku ofert odpoczynku na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i w Portugalii – o 725, 594 i 486 złotych. Znacząco mniejsze różnice dotyczyły Majorki, Malty, Włoch i Albanii – odpowiednio 264, 159, 107 i 48 złotych.

Jedynym kierunkiem, na którym ceny w skali roku spadły była Tunezja, gdzie ceny były średnio o 169 złotych niższe od cen z września 2020 roku – podaje Traveldata.

Porównanie cen wycieczek rok do roku ujawniło, że obniżyły się one jedynie w biurze podróży Sun & Fun, o 220 złotych, i w Eximie Tours – o 15 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnio wzrosły od 100 (Prima Holiday) do nawet 735 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu kolejny raz z rzędu znalazł się TUI Poland z liczbą 35 ofert. A za nim Itaka z liczbą 31 ofert i Rainbow z liczbą 20 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najniższych cen wrześniowego wypoczynku w Egipcie miały biura TUI Poland (5 ofert) i Itaka (4), w Grecji przodowały Itaka (7), Exim Tours (6) i Neckera (5), jeśli chodzi o Wyspy Kanaryjskie to były to TUI Poland (10) i Itaka (5), a w wypadku Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland i Rainbow (po 3). Do Tunezji najwięcej najtańszych wyjazdów miały Sun & Fun (4), Itaka i Exim Tours (po 3), a do Bułgarii Coral Travel (2 oferty).

Wobec sytuacji sprzed roku TUI Poland umocnił swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie, Itaka w Egipcie, Grecji, Tunezji, Turcji i w Bułgarii, a Rainbow w Turcji – zaznaczają autorzy raportu.

Materiał Traveldata zamyka tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach. W porównaniach zachowano ścisłą porównywalność kierunków.

Skład pierwszej piątki organizatorów pozostał ten sam co tydzień wcześniej, ale nastąpiły dwa przesunięcia – z miejsca piątego na trzecie awansował Grecos (obniżka cen), a czwarte, o dwie pozycje w dół, przesunął się Sun & Fun.

turystyka.rp.pl

*Niniejsze zestawienie obejmuje porównanie cen dla wylotów w pierwszym tygodniu września, czyli od 30 sierpnia do 5 września 2021 roku. Ceny zebrano 26 sierpnia 2021 roku i porównano z cenami dla tego samego okresu wylotów z 19 sierpnia 2021 roku, a przy porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 27 sierpnia 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 30 sierpnia a 5 września spadła o 85 złotych – podaje Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym raporcie z badania cen*.

To znacząca przecena, tydzień wcześniej bowiem cena spadła o 21 złotych, ale wcześniej Traveldata notowała wzrost średniej ceny o 41, 30, 359, 157 i 10 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”