Traveldata: Spadki cen w biurach podróży przeważyły nad wzrostami

W minionym tygodniu podrożała jedynie Turcja. Pozostałe kierunki z pierwszej piątki najważniejszych, czyli Bułgaria, Wyspy Kanaryjskie, Grecja i Egipt taniały - wynika z badania cen w biurach podróży przez Traveldatę.

Publikacja: 14.09.2021 11:22

Traveldata: Spadki cen w biurach podróży przeważyły nad wzrostami

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 i 10 października 2021 spadła o 21 złotych – pokazuje najnowszy, sporządzany co tydzień raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Największa przecena objęła wybrzeże Costa del Sol (ponownie) i było to 268 złotych. Niewiele mniej organizatorzy przecenili Bułgarię i Zakintos - o 226 i 212 złotych.

Czytaj więcej

Betlej: Polska liderem niskich zakażeń, ale czwarta fala wciąż groźna

Największy wzrost cen wyjazdów Traveldata zanotowała w Maroku, gdzie średnia podniosła się o 189 złotych. Podrożały też Dalaman i Portugalia (poprzednio ceny tam najbardziej spadły) - o 159 i 91 złotych.

W takim samym okresie przed rokiem i dwoma laty bieżące ceny wycieczek odpowiednio spadły o 33 i wzrosły o 57 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Traveldata

W minionym tygodniu cena wycieczek na pierwszy pełny tydzień października wzrosła, podobnie jak przed tygodniem, jedynie w wypadku Turcji – o 42 złote.

Pozostałe kierunki taniały, a najbardziej Bułgaria - średnio o 226 złotych. Znacznie mniejsza przecena objęła Wyspy Kanaryjskie, o 40 złotych, Grecję, o 32 złote, i Egipt – o 25 złote.

Szarm el-Szejk traci na cenie

Badanie cen wyjazdów z biurami podróży w pierwszym tygodniu października i porównanie ich ze średnią ceną sprzed roku pokazało, że w tym roku cena była wyższa o 105 złotych.

Największe spadki cen, liczone rok do roku, w minionym tygodniu dotyczyły Szarm el-Szejk i było to średnio 440 złote. Tańsze o 200 złotych okazały się podróże październikowe na Korfu, a o 54 złote na Riwierze Tureckiej.

Jak wyliczają w raporcie jego autorzy z Traveldaty wyższe ceny paliwa (o 54,6 procent) i słabszy niż przed rokiem złoty (o 1,9 procent) powodowały, że koszty organizatorów wyjazdów wzrosły rok do roku o 175 - 185 złotych.

Traveldata

W wypadku trzech (Wyspy Kanaryjskie, Grecja, Turcja) z pięciu głównych kierunków ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a w jednym niższe (Egipt). Porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował – wyjaśnia Traveldata.

Rok do roku wzrosły ceny podróży na Wyspy Kanaryjskie, do Grecji i Turcji, gdzie średnie ceny przewyższały zeszłoroczne odpowiednio o 188, 135 i 125 złotych, natomiast w wypadku Egiptu cena były niższa niż przed rokiem o 134 złote.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków najbardziej wzrost cen widoczny był w wypadku Cypru – o 364 złote. Wyższe ceny widać było też na wyjazdy do Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii, na Majorkę i Maltę - odpowiednio o 193, 180, 172 i 128 złotych.

Jedynym kierunkiem, na którym ceny w ujęciu rocznym spadły była Tunezja, gdzie obniżyły się one wobec poziomu z października 2020 roku o 22 złote – notuje Traveldata.

Exim Tours najtańszym biurem tygodnia

W porównaniu cen wycieczek w sezonie lato 2021 według klucza biur podróży okazało się, że licząc rok do roku najbardziej obniżyły ceny Sun & Fun, o 125 złotych, a także Prima Holiday i ETI – po 10 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie ceny były na poziomie zeszłorocznym (Coral Travel) lub wzrosły w granicach od 10 (Exim Tours) do 470 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunów sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli pierwszy był Exim Tours z liczbą 33 ofert. Organizator ten wyprzedzał TUI Poland z liczbą 30 ofert i Coral Travel z liczbą 15 ofert.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najniższych cen październikowego wypoczynku w Egipcie miały Rainbow, Coral Travel i TUI Poland (wszystkie po 4 oferty), w wypadku Grecji przodowały Exim Tours (8), TUI Poland (6), Neckera i Ecco Holiday (po 5), wśród ofert podróży na Wyspy Kanaryjskie wyróżniły się oferty TUI Poland (8) i Itaki (4), jeśli chodzi o Turcję to z kolei Coral Travel (9) i TUI Poland (6), a Tunezji - Exim Tours i Sun & Fun (po 6 ofert).

Wobec okresu sprzed roku Exim Tours umocniło pozycję w Egipcie, Grecji i Tunezji, TUI Poland w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Turcji.

Raport zamyka tabela biur podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

Tym razem skład pierwszej piątki organizatorów pozostał bez zmian, ale nastąpiły przesunięcia na zajmowanych przez nich pozycjach – miejscami zamieniły się Sun & Fun (dotychczas 4) i TUI Poland (dotychczas 5). Tym samym sytuacja wróciła do tej sprzed dwóch tygodni.

Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z wylotem od 4 do 10 października 2021 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 9 września 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 2 września 2021, a przy porównaniach rok do roku z cenami zebranymi 10 września 2020 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 i 10 października 2021 spadła o 21 złotych – pokazuje najnowszy, sporządzany co tydzień raport Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Największa przecena objęła wybrzeże Costa del Sol (ponownie) i było to 268 złotych. Niewiele mniej organizatorzy przecenili Bułgarię i Zakintos - o 226 i 212 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Anex dziękuje agentom turystycznym i mobilizuje ich do dalszej współpracy
Biura Podróży
Ceny wakacji w biurach podróży w lekkim odwrocie. Najmocniej zanurkował Egipt
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał