W piątek brytyjski rząd ogłosił zmiany w zasadach powrotu do kraju z zagranicy. Od 4 października znika podział państw na trzy grupy: zieloną, pomarańczową i czerwoną. Pozostanie tylko ta ostatnia.

Oznacza to, że wyjazdy, a właściwie powroty do Anglii nie będą wiązały się z koniecznością spełnienia szeregu obowiązków. Osoby w pełni zaszczepione nie będą musiały wykonywać testów PCR przed wylotem do Anglii, ani ósmego dnia po przylocie. W dalszym ciągu są zobowiązane przed przyjazdem zamówić i opłacić badanie, które trzeba zrobić najpóźniej drugiego dnia po przyjeździe – ale nie będzie to już musiał być drogi test PCR, wystarczy antygenowy. Wcześniej dla zaszczepionych zniesiona została także kwarantanna domowa.

Poluzowanie zasad już przełożyło się na wyższą sprzedaż wyjazdów. Porównywarka cenowa Skyscanner informuje, że ruch na jej stronie wzrósł o 133 procent w ciągu pierwszych 30 minut od ogłoszenia zmian.

Skok w sprzedaży zanotował też brytyjski TUI. Andrew Flintham z TUI UK mówił w rozmowie z agencją informacyjną PA, na którą powołuje się dpa, że liczba rezerwacji na październik wzrosła, a trend ten ma się utrzymać także w kolejnych dniach.