Traveldata: Większe gwarancje touroperatorów to dobre podsumowanie sezonu

Możliwe, że tegoroczny sezon letni w turystyce wyjazdowej okazał się korzystniejszy niż można było przewidzieć. Wskazują na to dużo większe gwarancje touroperatorów na kolejny rok - ocenia Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 21.09.2021 14:04

Traveldata: Większe gwarancje touroperatorów to dobre podsumowanie sezonu

Foto: Aleksander Kramarz

Wiele wskazuje że tegoroczny sezon w turystyce wyjazdowej mógł być korzystniejszy niż wcześniej przewidywano. Pomijając stosunkowo niewysokie i nieznacznie spadające ceny wycieczek z wylotami w październiku, generalnie średni ich poziom w sezonie był wyższy niż można się było w wypadku większości kierunków spodziewać – piszą we wstępie do najnowszego, cotygodniowego raportu z cen w biurach podróży jego autorzy z Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Był to najprawdopodobniej wpływ kilku czynników. Racjonalności w planowaniu programów czarterowych przez touroperatorów i nieco lepszego od przewidywań popytu na zagraniczne wyjazdy wypoczynkowe, wynikającego z nadspodziewanie korzystnej sytuacji epidemicznej w kraju, a także z historycznie największych zasobów finansowych polskich gospodarstw domowych, braku obaw Polaków o utratę pracy i zadowalającego poziomu optymizmu konsumentów - ocenia Traveldata.

Nie ma jeszcze wprawdzie wystarczającej liczby danych odzwierciedlających generalnie biznesowe osiągnięcia biur podróży, ale sygnałem, że sezon był udany może być wysokość gwarancji, jakie w połowie września wielu touroperatorów uzyskało na kolejny rok.

Traveldata przygotowała wykaz gwarancji 32 touroperatorów, którzy są najczęściej obecni w jej prezentacjach na konferencjach podsumowujących poszczególne sezony w polskiej turystyce wyjazdowej.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Gwarancje, które mają związek z historycznymi i planowanymi rozmiarami działalności poszczególnych touroperatorów istotnie wzrosły. Nie wchodząc w szczegóły warto odnotować wzrost wielkości gwarancji pierwszych trzech firm. W TUI Poland wyniósł on ponad 39 procent, w Coralu Travel prawie 244 procent, a w Rainbow równe 50 procent - opisują autorzy raportu.

„Liczby te nie mają precyzyjnego związku z rozmiarami i dynamiką wzrostu poszczególnych organizatorów, ale pozwalają na pierwszy ogląd odnośnie tempa wzrostu branży i jej niektórych biznesowych liderów” - wskazują eksperci z Traveldaty.

Największe przeceny: Sycylia, Cypr, Kos

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 i 10 października 2021 roku spadła o 30 złotych.

Największa przecena objęła Sycylię – o 352 złote. Mniejsze spadki cen odnotowano na Cyprze i na Kos - o 256 i 196 złotych.

Były też kierunki, które zdrożały. Najwięcej Teneryfa - o 244 złote. Skoczyły też – chociaż dużo mniej - ceny Malty i Majorki, o 161 i 156 złotych.

Foto: Traveldata

W minionym tygodniu w wypadku wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów od 4 do 10 października 2021 roku spadły cen wycieczek jedynie do Grecji – o 74 złote. Pozostałe kierunki podrożały, a najbardziej Turcja - o 22 złote. Niewielkie zwyżki objęły Egipt, o 10 złotych, oraz Bułgarię i Wyspy Kanaryjskie – po 2 złote.

Rok temu było drożej

Badanie cen imprez tegorocznych i porównanie ich z cenami sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października pokazało, że średnia cena z tego roku była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 104 złote.

Najwięcej spadły w ciągu roku ceny wycieczek na Korfu, o 285 złotych, na Dżerbę, o 243 złote, i na Kos – o 94 złote. Najbardziej podrożały na półwysep Chalcydycki – o 850 złotych. Z tym że dotyczyło to jedynego hotelu dostępnego równocześnie w tym i poprzednim sezonie. Znacznie zdrożały też wyjazdy do Dalamanu i na Fuerteventurę – o 629 i 403 złote.

Traveldata policzyła przy okazji, jak zmieniły się koszty organizatorów wyjazdów, biorąc pod uwagę różnice w cenie paliwa i kursu złotego. Ponieważ paliwo, licząc rok do roku, było w minionym tygodniu droższe o 65,6 procent, a złoty był słabszy niż przed rokiem wobec euro i dolara o 2,1 procent, w sumie powoduje to wzrost kosztów o 180 - 190 złotych.

Foto: Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków w trzech ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a w jednym niższa. Porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował – relacjonuje Traveldata.

Rosły ceny wyjazdów do Turcji, na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu, gdzie przewyższały zeszłoroczne odpowiednio o 299, 167 i 72 złote. W wypadku Grecji średnia cena była niższa niż przed rokiem o 60 złotych.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków najistotniejsze roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce w ofertach wyjazdów na Majorkę, na Maltę i do Hiszpanii kontynentalnej – o 334, 212 i 178 złotych. Znacząco też zmalały ceny podróży do Portugalii i na Cypr – o 84 i 58 złotych. Jedynym kierunkiem, który w ujęciu rocznym potaniał była Tunezja, a spadek wyniósł 69 złotych.

TUI wraca na pierwsze miejsce

W rocznych porównaniach cen wycieczek w sezonie lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się one w biurach ETI i Best Reisen – o około 220 i 170 złotych i w niewielkim stopniu w Grecosie i Prima Holiday – po około 10 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny rosły w granicach od 20 (biuro Exim Tours) do nawet 410 złotych – relacjonują wyniki swoich badań autorzy z Traveldaty.

W liczbie najtańszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli po dwóch tygodniach przerwy na pozycję pierwszą tego zestawienia powrócił TUI Poland z liczbą 33 ofert. Za nim uplasowały się Exim Tours z 27 ofertami i Coral Travel z 16 ofertami.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel (7) i TUI Poland (5), do Grecji Ecco Holiday (7 ), TUI Poland i Neckera (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (7) i Itaka z Eximem Tours (po 5), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (7), do Tunezji Exim Tours i Itaka (po 5), a do Bułgarii Exim Tours, Neckera i Oasis (po jednej ofercie).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, biuro Exim Tours w Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Egipcie i Turcji.

Raport kończy, jak zwykle tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

Na dwóch pierwszych miejscach nastąpiła zamiana, przy czym Exim Tours zastąpił Corala Travel, a bezpośrednią tego przyczyną była dość znacząca zwyżka cen ofertowych u dotychczasowego lidera zestawienia. TUI Poland zachowało czwarte miejsce, a pozycje trzecią i piątą wymieniły między sobą Grecos (dotychczas trzecie) i Sun & Fun.

Foto: Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2021 roku. Tym razem na potrzeby porównań wybrano pierwszy tydzień października, czyli od 4 do 10 października 2021. Ceny dla tego okresu zebrano 16 września 2021 roku i zestawiono z cenami tego samego okresu wylotów z 9 września 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 września 2020 roku.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Nowy zarząd SITE Poland. Anastazja Szerkus przejmuje stery od Piotra Cieślaka
Biura Podróży
Pięciogwiazdkowe wakacje w Grecji od Rainbowa można wylicytować na aukcji WOŚP-u
Biura Podróży
Sun & Fun otwiera własny salon z wycieczkami. Planuje jeszcze 20 kolejnych
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Biura Podróży
Grupa Anex Tour rozbudowuje swoje sieci hotelowe. Przywróci dawną markę
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego