Traveldata: Większe gwarancje touroperatorów to dobre podsumowanie sezonu

Możliwe, że tegoroczny sezon letni w turystyce wyjazdowej okazał się korzystniejszy niż można było przewidzieć. Wskazują na to dużo większe gwarancje touroperatorów na kolejny rok - ocenia Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

Publikacja: 21.09.2021 14:04

Traveldata: Większe gwarancje touroperatorów to dobre podsumowanie sezonu

Foto: Aleksander Kramarz

Wiele wskazuje że tegoroczny sezon w turystyce wyjazdowej mógł być korzystniejszy niż wcześniej przewidywano. Pomijając stosunkowo niewysokie i nieznacznie spadające ceny wycieczek z wylotami w październiku, generalnie średni ich poziom w sezonie był wyższy niż można się było w wypadku większości kierunków spodziewać – piszą we wstępie do najnowszego, cotygodniowego raportu z cen w biurach podróży jego autorzy z Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Był to najprawdopodobniej wpływ kilku czynników. Racjonalności w planowaniu programów czarterowych przez touroperatorów i nieco lepszego od przewidywań popytu na zagraniczne wyjazdy wypoczynkowe, wynikającego z nadspodziewanie korzystnej sytuacji epidemicznej w kraju, a także z historycznie największych zasobów finansowych polskich gospodarstw domowych, braku obaw Polaków o utratę pracy i zadowalającego poziomu optymizmu konsumentów - ocenia Traveldata.

Nie ma jeszcze wprawdzie wystarczającej liczby danych odzwierciedlających generalnie biznesowe osiągnięcia biur podróży, ale sygnałem, że sezon był udany może być wysokość gwarancji, jakie w połowie września wielu touroperatorów uzyskało na kolejny rok.

Traveldata przygotowała wykaz gwarancji 32 touroperatorów, którzy są najczęściej obecni w jej prezentacjach na konferencjach podsumowujących poszczególne sezony w polskiej turystyce wyjazdowej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Gwarancje, które mają związek z historycznymi i planowanymi rozmiarami działalności poszczególnych touroperatorów istotnie wzrosły. Nie wchodząc w szczegóły warto odnotować wzrost wielkości gwarancji pierwszych trzech firm. W TUI Poland wyniósł on ponad 39 procent, w Coralu Travel prawie 244 procent, a w Rainbow równe 50 procent - opisują autorzy raportu.

„Liczby te nie mają precyzyjnego związku z rozmiarami i dynamiką wzrostu poszczególnych organizatorów, ale pozwalają na pierwszy ogląd odnośnie tempa wzrostu branży i jej niektórych biznesowych liderów” - wskazują eksperci z Traveldaty.

Największe przeceny: Sycylia, Cypr, Kos

W minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 i 10 października 2021 roku spadła o 30 złotych.

Największa przecena objęła Sycylię – o 352 złote. Mniejsze spadki cen odnotowano na Cyprze i na Kos - o 256 i 196 złotych.

Były też kierunki, które zdrożały. Najwięcej Teneryfa - o 244 złote. Skoczyły też – chociaż dużo mniej - ceny Malty i Majorki, o 161 i 156 złotych.

Traveldata

W minionym tygodniu w wypadku wiodących kierunków wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów od 4 do 10 października 2021 roku spadły cen wycieczek jedynie do Grecji – o 74 złote. Pozostałe kierunki podrożały, a najbardziej Turcja - o 22 złote. Niewielkie zwyżki objęły Egipt, o 10 złotych, oraz Bułgarię i Wyspy Kanaryjskie – po 2 złote.

Rok temu było drożej

Badanie cen imprez tegorocznych i porównanie ich z cenami sprzed roku dla wylotów w pierwszym tygodniu października pokazało, że średnia cena z tego roku była wyższa od średniej z poprzedniego sezonu o 104 złote.

Najwięcej spadły w ciągu roku ceny wycieczek na Korfu, o 285 złotych, na Dżerbę, o 243 złote, i na Kos – o 94 złote. Najbardziej podrożały na półwysep Chalcydycki – o 850 złotych. Z tym że dotyczyło to jedynego hotelu dostępnego równocześnie w tym i poprzednim sezonie. Znacznie zdrożały też wyjazdy do Dalamanu i na Fuerteventurę – o 629 i 403 złote.

Traveldata policzyła przy okazji, jak zmieniły się koszty organizatorów wyjazdów, biorąc pod uwagę różnice w cenie paliwa i kursu złotego. Ponieważ paliwo, licząc rok do roku, było w minionym tygodniu droższe o 65,6 procent, a złoty był słabszy niż przed rokiem wobec euro i dolara o 2,1 procent, w sumie powoduje to wzrost kosztów o 180 - 190 złotych.

Traveldata

Z pięciu najważniejszych kierunków w trzech ceny wycieczek były wyższe niż przed rokiem, a w jednym niższa. Porównań rocznych dla Bułgarii brak, gdyż przed rokiem w pierwszym tygodniu października kierunek ten już nie funkcjonował – relacjonuje Traveldata.

Rosły ceny wyjazdów do Turcji, na Wyspy Kanaryjskie i do Egiptu, gdzie przewyższały zeszłoroczne odpowiednio o 299, 167 i 72 złote. W wypadku Grecji średnia cena była niższa niż przed rokiem o 60 złotych.

W wypadku mniej uczęszczanych kierunków najistotniejsze roczne wzrosty cen wycieczek miały miejsce w ofertach wyjazdów na Majorkę, na Maltę i do Hiszpanii kontynentalnej – o 334, 212 i 178 złotych. Znacząco też zmalały ceny podróży do Portugalii i na Cypr – o 84 i 58 złotych. Jedynym kierunkiem, który w ujęciu rocznym potaniał była Tunezja, a spadek wyniósł 69 złotych.

TUI wraca na pierwsze miejsce

W rocznych porównaniach cen wycieczek w sezonie lato 2021 wśród dużych i średnich organizatorów najbardziej obniżyły się one w biurach ETI i Best Reisen – o około 220 i 170 złotych i w niewielkim stopniu w Grecosie i Prima Holiday – po około 10 złotych. W ofertach pozostałych organizatorów średnie roczne ceny rosły w granicach od 20 (biuro Exim Tours) do nawet 410 złotych – relacjonują wyniki swoich badań autorzy z Traveldaty.

W liczbie najtańszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w odniesieniu do 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli po dwóch tygodniach przerwy na pozycję pierwszą tego zestawienia powrócił TUI Poland z liczbą 33 ofert. Za nim uplasowały się Exim Tours z 27 ofertami i Coral Travel z 16 ofertami.

W ubiegłym tygodniu najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały Coral Travel (7) i TUI Poland (5), do Grecji Ecco Holiday (7 ), TUI Poland i Neckera (po 6), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (7) i Itaka z Eximem Tours (po 5), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (7), do Tunezji Exim Tours i Itaka (po 5), a do Bułgarii Exim Tours, Neckera i Oasis (po jednej ofercie).

Wobec okresu sprzed roku biuro TUI Poland umocniło swoją pozycję konkurencyjną w Egipcie i Turcji, biuro Exim Tours w Grecji, Tunezji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Coral Travel w Egipcie i Turcji.

Raport kończy, jak zwykle tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najniższych cenach.

Na dwóch pierwszych miejscach nastąpiła zamiana, przy czym Exim Tours zastąpił Corala Travel, a bezpośrednią tego przyczyną była dość znacząca zwyżka cen ofertowych u dotychczasowego lidera zestawienia. TUI Poland zachowało czwarte miejsce, a pozycje trzecią i piątą wymieniły między sobą Grecos (dotychczas trzecie) i Sun & Fun.

Traveldata

*Zestawienie obejmuje czterdzieste piąte w tym roku porównanie cen dla wylotów w sezonie letnim 2021 roku. Tym razem na potrzeby porównań wybrano pierwszy tydzień października, czyli od 4 do 10 października 2021. Ceny dla tego okresu zebrano 16 września 2021 roku i zestawiono z cenami tego samego okresu wylotów z 9 września 2021, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 września 2020 roku.

Wiele wskazuje że tegoroczny sezon w turystyce wyjazdowej mógł być korzystniejszy niż wcześniej przewidywano. Pomijając stosunkowo niewysokie i nieznacznie spadające ceny wycieczek z wylotami w październiku, generalnie średni ich poziom w sezonie był wyższy niż można się było w wypadku większości kierunków spodziewać – piszą we wstępie do najnowszego, cotygodniowego raportu z cen w biurach podróży jego autorzy z Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Pozostało 94% artykułu
Biura Podróży
Coral Travel Poland: W tym roku zabierzemy do Turcji pół miliona turystów
Biura Podróży
TUI sprzedaje już wyjazdy na lato 2025 roku. Pierwszy raz tak wcześnie
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy