Traveldata: Ceny przyszłorocznych wakacji zwyżkują powoli

Od trzech tygodni ceny wakacji z biurem podróży na sierpień 2022 roku rosną o podobne kwoty: 21, 28, 20 złotych – pokazuje Traveldata.

Publikacja: 02.11.2021 10:48

Traveldata: Ceny przyszłorocznych wakacji zwyżkują powoli

Foto: Aleksander Kramarz

W minionym tygodniu, średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku, wzrosła o 21 złotych. W poprzednim zestawieniu (dwa tygodnie temu) tygodniowy wzrost cen wyniósł 28 złotych, a przed tygodniem o 20 złotych – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Najbardziej w ostatnim tygodniu wzrosły ceny wyjazdów na Synaj, o 80 złotych, na Zakintos, o 73 złote i na Turecką Riwierę – o 67 złotych.

Największa, ale i tak niewielka zniżka cen wystąpiła w wypadku wypoczynku na Malcie, o 22 złote, a jeszcze mniejsze spadki Traveldata odnotowała w ofertach wypoczynku na Lanzarote i w Marsa Alam – o 11 i 8 złotych.

Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wycieczek na wiodących kierunkach wyjazdów wypoczynkowych Polaków dla wylotów w dniach 1-7 sierpnia 2022, czyli sprzedawanych z dużym wyprzedzeniem nadal zwyżkowały, ale na tle dynamicznie zmieniających się cen last minute z października i września lata 2021, w dość umiarkowanym stopniu.

Najwyraźniejszy wzrost wykazały ceny turystycznych imprez do Turcji i Egiptu – średnio o 42 i 35 złotych. Znacznie łagodniejsze były zwyżki greckich i bułgarskich wakacji oraz na Wyspach Kanaryjskich – o 16, 13 i 12 złotych – wyjaśniają autorzy raportu.

Rok do roku też podwyżka

Porównanie średniej ceny imprezy w biurze podróży z wylotem w pierwszym tygodniu sierpnia 2022 roku ze średnią z tego samego okresu w roku 2021 pokazało, że ta pierwsza była wyższa o 41 złotych.

Największe zwyżki, licząc rok do roku, cen wycieczek Traveldata odkryła w wypadku hiszpańskiego wybrzeża Costa de la Luz i półwyspu Chalcydyckiego – o 412 i 375 złotych. Dużo też podrożała Costa del Sol – o 275 złotych.

Z kolei największe roczne zniżki cen wyjazdów odnotowano w wypadku wyjazdów na Kos, o 267 złotych, na Maltę, o 228 złotych i na Kretę – o 142 złotych.

Czy cena paliwa i kurs złotego wobec dolara i euro pomagały organizatorom, czy podnosiły ich koszty? Traveldata to policzyła. Cena paliwa lotniczego wyniosła w ostatnim tygodniu 3,20 zł/litr i była o 79,8 procent droższa niż rok wcześniej. Złoty z kolei była w ostatnim tygodniu pierwszy raz od kilkunastu tygodni nieco silniejszy, bo o 0,12 procent, w zestawieniu z dolarem i euro.

Wspólny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek „nadal zdecydowanie nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu dość znacząco zmalała”. Zawierał się on w przybliżeniu w przedziale 190 - 200 złotych.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W grupie pięciu najistotniejszych w polskiej turystyce wyjazdowej kierunków zdecydowanie najwięcej w skali roku podrożała Turcja – o 169 złotych. W mniejszym stopniu biura podróży podniosły ceny wyjazdów do Egiptu i na Wyspy Kanaryjskie – o 82 i 38 złotych.

Były też obniżki, objęły one Bułgarię i Grecję. W wypadku tej pierwszej obniżka wyniosła 61 złotych, a tej drugiej – złotówkę.

Wśród mniej uczęszczanych kierunków największe zwyżki cen w ujęciu rocznym odnotowano w Hiszpanii kontynentalnej i w tureckim rejonie Dalaman – o 344 i 298 złotych. Wyraźnie mniej znaczące były wzrosty średnich cen wakacji na Cyprze, w Tunezji i na Majorce – o 83 i po 49 złotych. W najmniejszym stopniu podniosły się średnie ceny wyjazdów do Maroka – o 16 złotych

Pozostałe kierunki potaniały w skali roku: Włochy o 16 złotych, Albania o 81 złotych, Portugalia o 82 złote, a Malta – o 228 złote.

ETI i Grecos z największymi opustami

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 najbardziej opuściły biura podróży ETI i Grecos – o około 190 i 165 złotych. Mniejsze spadki cen Traveldata znalazła w ofertach Itaki i Primy Holiday – o około 80 i 70 złotych.

W pozostałych biurach ceny były wyższe niż przed rokiem od około 35 (Rainbow) do 420 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu wśród 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 49 ofert. Za nim Rainbow z liczbą 39 ofert i Itaka z 19 ofertami.

Najwięcej najniższych cen wyjazdów letnich do Egiptu proponowały TUI Poland (5) i Exim Tours (4), w wypadku Grecji zdecydowanie przodował Rainbow (13), przed Grecosem i TUI Poland (po 8), a Wysp Kanaryjskich TUI Poland (10), Itaka i Rainbow (po 5). Jeśli chodzi o Turcję najwięcej tanich wyjazdów miał Rainbow (6) i Coral Travel (5). W wypadku Tunezji były to TUI Poland (6) i Coral Travel (4), a Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland utrzymało swoją pozycję w Grecji, Turcji, Tunezji i Bułgarii, biuro Rainbow wzmocniło ją w Grecji i Turcji, a biuro Itaka w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich – piszą autorzy opracowania.

I kończą materiał tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najkorzystniejszych cenach oferowały klientom imprezy turystyczne.

W ostatnim tygodniu zestawienie opuściło biuro Oasis (było na pozycji czwartej), a w zamian na pozycję piątą weszła do niej Itaka, a było to pośrednim efektem niedużej zniżki średniej ceny ofertowej w tym biurze. Na pozycję lidera awansował Grecos przesuwając o jeden szczebel w dół poprzednich liderów, czyli Rainbow i TUI Poland.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje porównanie cen wycieczek z biurami podróży z wylotem między 1 a 7 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 28 października 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 21 października, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 28 października 2020 roku.

W minionym tygodniu, średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku, wzrosła o 21 złotych. W poprzednim zestawieniu (dwa tygodnie temu) tygodniowy wzrost cen wyniósł 28 złotych, a przed tygodniem o 20 złotych – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Najbardziej w ostatnim tygodniu wzrosły ceny wyjazdów na Synaj, o 80 złotych, na Zakintos, o 73 złote i na Turecką Riwierę – o 67 złotych.

Pozostało 93% artykułu
Biura Podróży
Jedno z największych europejskich biur podróży sprzedane za 1 euro
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Biura Podróży
Mistrzyni olimpijska ambasadorką turystyki aktwnej w Itace
Biura Podróży
Rekordowa sprzedaż eSky. „Zawdzięczamy ją pakietom dynamicznym”
Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?