W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku wzrosła o 113 złotych – podaje w najnowszym, publikowanym co tydzień raporcie z badania cen w biurach podróży Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.
To największy skok ceny z tygodnia na tydzień odnośnie sezonu letniego, jaki w swoich notowaniach dotychczasowych badaniach zauważyła Traveldata. W poprzednich zestawieniach ceny rosły o 20, 12 i 22 złote, a wcześniej spadły o 21 złotych.
Tego wprawdzie autorzy z Traveldaty nie piszą w swoim raporcie, można jednak domyślić się, skąd tak zdecydowana podwyżka - z końcem stycznia w biurach podróży zakończył się kolejny etap obniżek i rabatów, jakie stosują organizatorzy do zachęcenia klientów do kupowania wyjazdów we wczesnym okresie sprzedaży.
Największy wzrost średnich cen w ostatnim tygodniu dotyczył Portugalii, o 346 złotych, Lanzarote, o 243 złote, i Fuerteventury – o 234 złote.
W minionym tygodniu były też obniżki. Średnia cena wyjazdu na Sycylię spadła o 55 złotych, a na półwysep Chalcydycki – o 42 złote.
Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa i zamieszczony poniżej wykres.
W minionym tygodniu zwyżkowały ceny wyjazdów Polaków z wylotem w szczycie sezonu letniego do wszystkich pięciu najważniejszych, z punktu widzenia polskiej turystyki wyjazdowej, kierunków: na Wyspy Kanaryjskie o 201 złotych, do Turcji o 134 złote, do Bułgarii o 127 złotych, do Grecji o 97, a do Egiptu o 28 złotych.
Koszty organizatorów w górę
Badanie średniej ceny imprez wakacyjnych na ten rok i porównanie ich ze średnią ceną sprzed roku pokazało – podają autorzy raportu – że tegoroczna średnia była wyższa o 329 złotych.
Potwierdza to niemal stały trend wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich zestawieniach roczne wzrosty cen wyniosły 252, 269, 256, 170, 189, 221, 132, 41 i 17 złotych.
Najbardziej w ciągu roku podrożały wyjazdy do Szarm el-Szejk – o 714 złotych, na półwysep Chalcydycki – o 634 złote i na Costa de la Luz – o 517 złotych.
Jedyny spadek cen wycieczek porównywanych rok do roku kolejny raz Traveldata odnotowała w wypadku podróży na Maltę – o 223 złote.
Eksperci z Traveldaty porównali też ceny dwóch składników silnie wpływających na koszty organizowania wyjazdów wypoczynkowych – paliwa lotniczego i polskiej waluty. Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 3,52 zł za litr, była więc o 60,7 procent droższa niż rok wcześniej. Złoty z kolei był słabszy o 2,7 procent wobec swojego kursu wobec dolara i euro sprzed roku.
Wspólnie wyliczony wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, bo zawierał się w przedziale 245 - 255 złotych (przed tygodniem było to 240-250, a przed dwoma 195-205 złotych).
Wśród wiodących kierunków największy roczny wzrost średnich cen wycieczek kolejny raz wystąpił w Egipcie – o 482 złote. Mniejsze, ale także znaczące podwyżki miały miejsce w wypadku Wysp Kanaryjskich, Grecji i Turcji – o odpowiednio 354, 342 i 297 złotych. W najmniejszym stopniu podniosły się roczne ceny wyjazdów do Bułgarii – o 151 złotych.
Jeśli chodzi o kierunki mniej uczęszczane, największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata zanotowała w wypadku Majorki, Cypru, Hiszpanii kontynentalnej i Albanii, odpowiednio o: 479, 473, 454 i 452 złote. Nieco mniej wzrosły ceny wakacji we Włoszech i w Maroku – o 355 i 309 złotych. A jeszcze mniej podrożały wyjazdy do Portugalii i Tunezji – o 146 i 106 zł.
W wypadku Malty cena w ujęciu rocznym spadła o 223 złote.
Obniżek brak
Traveldata porównała też rok do roku średnie ceny wycieczek na szczyt lata 2022 roku w podziale na poszczególnych touroperatorów. Okazało się, że żadne z badanych biur podróży nie obniżyło cen. Najmniej urosły one w skali roku w Itace i Grecosie – o 170 i 230 złotych.W pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 240 (ETI) do 460 złotych.
W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w dziesiątym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 38 ofert – jak odnotowują autorzy raportu, TUI i tak znacznie podniósł ceny w ostatnim tygodniu - przed Rainbowem z 29 ofertami i Itaką z liczbą 24 takich ofert.
Najwięcej najtańszych wyjazdów do Egiptu miały TUI Poland (5 ofert), Exim Tours i Best Reisen (po 3), do Grecji Rainbow (8), Grecos (6), Itaka i TUI Poland (po 5), na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8), Itaka (60 i Rainbow (5), do Turcji Coral Travel (9) i TUI Poland (6), do Tunezji TUI Poland (4), Coral Travel i Exim Tours (po 3), a do Bułgarii Nekera i TUI Poland (po 3 oferty).
W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Tunezji, a biuro Itaka wzmocniło w Grecji, Turcji i na Wyspach Kanaryjskich.
Na koniec autorzy opracowania zamieścili jak co tydzień tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały klientom imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.
W dziesiątym zestawieniu dla sezonu lato 2022 w składzie pierwszej piątki nie nastąpiła żadna zmiana, a przesunięciom uległy jedynie pozycje poszczególnych touroperatorów. Nowym liderem został Grecos, który awansował na tę pozycję z miejsca trzeciego. TUI Poland wykonał ruch odwrotny, czyli przesunął się z pozycji pierwszej na trzecią. Exim Tours pozostało wiceliderem, czwartą nadal zajmowało biuro Coral Travel, a piątą biuro Rainbow.
*Niniejsze zestawienie obejmuje dziesiąte w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego 2022 roku, definiowanym na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 3 lutego 2021 i zestawione z cenami dla tego samego okresu wylotów z 27 stycznia, a w porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 3 lutego 2020 roku.