Traveldata: Ceny wakacji przyspieszają ruch w górę. Decyduje droga ropa

54 złote, o które skoczyła w ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki na lato, to druga tak duża wartość odkąd biura podróży sprzedają oferty wakacyjne na 2022 rok – pokazują badania Traveldaty.

Publikacja: 23.03.2022 00:30

Traveldata: Ceny wakacji przyspieszają ruch w górę. Decyduje droga ropa

Foto: Aleksander Kramarz

W zeszłym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia wzrosła o 54 złote – donosi Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata w najnowszym, sporządzanym co tydzień, raporcie*.

To jeden z wyższych wzrostów, jakie od początku sprzedawania wyjazdów na lato 2022 zanotowała Traveldata. W poprzednich zestawieniach cena rosła o 49, 46 i 19 złotych, w dwóch zestawieniach wcześniejszych spadała o 4 i 42 złote, a jeszcze wcześniej podniosła się o 113, 20, 12 i 22 złote.

Największy wzrost średniej ceny w ostatnim tygodniu zauważono w wypadku Malty – o 297 złotych. Mniej skoczyła ona w wypadku wakacji w Hurghadzie i Marsa Alam – o 178 i 159 złotych.

Jeśli chodzi o obniżki, to najmocniej spadły ceny wyjazdów do Portugalii, o 100 złote, na Lanzarote, o 75 złotych, i Korfu – o 37 złote.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje przygotowana przez Traveldatę mapa, a ich przebieg przedstawia wykres poniżej.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu – wyjaśniają autorzy raportu – wszystkie najpopularniejsze kierunki wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku były droższe. Najmniej wzrosła cena Wysp Kanaryjskich, Bułgarii i Grecji – odpowiednio o 21, 30 i 31 złotych. Więcej podrożały wakacje w Turcji, o 54 złote, a najbardziej w Egipcie – o 154 złote.

Egipt wyznacza górną granicę podwyżek

Porównanie średniej ceny wyjazdów z ceną sprzed roku ujawniło, że była ona wyższa o 533 złote. Oznaczało to kolejny rekord różnicy cen w niemal stałym trendzie wzrostu cen wycieczek. W poprzednich dziesięciu tygodniach wzrosty liczone rok do roku wyniosły bowiem: 467, 423, 383, 343, 340, 329, 252, 269, 256, 170 złotych.

Kolejny raz najbardziej w skali roku podniosły się ceny wyjazdów na Synaj – średnio o 902 złote, a niewiele mniejszy był wzrost cen w Hurghadzie i na Teneryfie – o 846 i 833 złotych.

Tradycyjnie Traveldata przyjrzała się też cenom paliwa lotniczego i kursowi złotego. Cena tego pierwszego wyniosła w zeszłym tygodniu 5,10 złotych za litr wobec 2,51 złotych za litr przed rokiem, co oznaczało wzrost o 103,2 procent (przed tygodniem cena była wyższa o 81,9 procent, a przed dwoma o 53,1 procent). Z kolei złoty w ostatnim tygodniu w porównaniu rocznym dla uśrednionych rozliczeń turystycznych kolejny raz zmniejszył skalę osłabienia. Tym razem wyniosła ona około 3,6 procent (przed tygodniem nasza waluta była słabsza o około 6,7 procent, a przed dwoma o 8,4 procent).

Nietrudno się domyślić, że wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nie sprzyjał organizatorom, a skala ich negatywnego wpływu z powodu znacznie droższego paliwa wzrosła do nowego rekordowego poziomu, który zawierał się w przedziale 440-450 złotych (przed tygodniem było to 425-435, a przed dwoma 365-375 złotych) – podsumowują autorzy raportu.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród najważniejszych w polskiej turystyce wyjazdowej kierunków największy wzrost średniej ceny wycieczki, licząc rok do roku, kolejny raz wystąpił w wypadku Egiptu i było to 819 złotych. Wyspy Kanaryjskie były droższe o 562 złote, Turcja o 456 złotych, Grecja o 443 złote, a Bułgaria – o 387 złotych.

Jeśli chodzi o mniej uczęszczane kierunki największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w wypadku wakacji w Albanii, na Cyprze, w Hiszpanii kontynentalnej i Maroku – o 753, 724, 657, 616 złotych. Niewiele mniej podrożały Majorka i Włochy – o 582 i 536 złotych. Wyraźnie mniejszy natomiast był wzrost cen odnośnie do Portugalii, Tunezji i Malty – o 413, 277 i 191 złotych.

Nikt nie obniżał

Porównanie średnich cen wycieczek pokazało, że w żadnym z biur podróży ich ceny w szczycie sezonu lato 2022 nie spadły. Najmniej podniosły ceny Itaka i TUI Poland – o około 410 i 440 złotych. Średnie ceny u pozostałych touroperatorów były wyższe niż przed rokiem od 490 złotych (Best Reisen) do 590 złotych.

W liczbie najniższych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków letnich w trzech kategoriach hoteli na pierwszym miejscu znalazł się TUI Poland z liczbą 53 ofert. Za nim uplasowały się Itaka z liczbą 33 ofert i Rainbow z liczbą 26 ofert.

W wypadku wyjazdów do Egiptu najwięcej najtańszych ofert miał TUI Poland (7), w wypadku wakacji w Grecji przodowały Itaka i TUI Poland (po 8), Rainbow (7) i Coral Travel (6), na Wyspach Kanaryjskich przodowały TUI Poland (11), Itaka (6) i Rainbow (4), w Turcji Coral Travel – 8 ofert i TUI Poland – 6 ofert, w Tunezji TUI Poland (5), Coral Travel i Exim Tours (po 3), a w Bułgarii TUI Poland (3) i Exim Tours (2 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w Egipcie, na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, biuro Itaka w Egipcie, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich, a biuro Rainbow w Turcji – zwraca uwagę Traveldata.

Materiał zamyka tabela z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po przekrojowo najkorzystniejszych cenach.

W szesnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiła żadna zmiana w składzie pierwszej piątki organizatorów, ale miała miejsce wymiana na pozycjach drugiej i trzeciej oraz na czwartej i piątej. Z miejsca drugiego na trzecie przesunął się Coral Travel, a ruch odwrotny wykonał Exim Tours. Przyczyną był wzrost cen ofertowych w tym pierwszym biurze i jednoczesny spadek w drugim.

Foto: Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje szesnaste w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 17 marca 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu dla wylotów z 10 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 17 marca 2021 roku.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Rząd będzie deregulował turystykę. Zielone światło dla projektu biur podróży
Biura Podróży
Wycieczki zorganizowane? Młodzi turyści lubią je bardziej niż starsi. "Widzą więcej"
Biura Podróży
Ceny wakacji w Grecji, Turcji i Bułgarii wspięły się na nowe szczyty
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Nekera: Hiszpania to nasza specjalność