Traveldata: W biurach podróży drugie wyhamowanie wzrostu cen wakacji

Ceny wakacji w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich w ostatnim tygodniu spadły, ale podróże do Turcji, Bułgarii i Grecji – rosły. W jednym i drugim wypadku różnice nie były jednak wielkie. To drugi tydzień kiedy średnia cena była niższa niż poprzednio.

Publikacja: 05.04.2022 10:53

Traveldata: W biurach podróży drugie wyhamowanie wzrostu cen wakacji

Foto: Aleksander Kramarz

W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022, spadła o 10 złotych – podaje na początek swojego sporządzanego co tydzień raportu Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

To drugi spadek po serii wzrostów, w poprzednim tygodniu cena spadła o 31 złotych, ale wcześniej rosła o 54, 49, 46 i 19 złotych.

W minionym tygodniu najbardziej touroperatorzy przecenili wyjazdów na Gran Canarię, do Maroka i na Maltę – odpowiednio o 183, 180 i 157 złotych.

Największy wzrost średnich cen w ostatnim tygodniu Traveldata zauważyła natomiast w wypadku wyjazdów na Korfu – o 163 złotych. W mniejszej skali podrożały też Lanzarote i Costa del Sol – o 50 i 49 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawia zamieszczony niżej wykres.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia 2022 roku spadły w wypadku Egiptu o 20 złotych i Wysp Kanaryjskich o 55 złotych. Jeśli chodzi o pozostałe główne kierunki podróży Polaków, to ceny wzrosły. Turcja podrożała o 12 złotych, Bułgaria o 30, a Grecja – o 37 złotych – wyliczają autorzy opracowania.

Malta nie daje się podwyżkom

To samo badanie, ale z porównaniem średniej ceny z ostatniego tygodnia z ceną sprzed roku wykazało, że ta pierwsza była wyższa od tej drugiej o 435 złotych.

„Potwierdza to zainicjowane w poprzednim tygodniu odwrócenie poprzedniego konsekwentnego trendu rocznego wzrostu cen wycieczek, gdyż w poprzednich dziesięciu zestawieniach roczne zwyżki cen wyniosły 499, 533, 467, 423, 383, 343, 340, 329, 252 i 269 złotych. Kolejny raz najbardziej w skali roku wzrosły ceny wyjazdów na Synaj – o średnio 830 złotych, a nieco mniejsze były wzrosty cen na Teneryfie i w Hurghadzie – o 688 i 668 złotych” - czytamy w raporcie.

Ceny w skali roku spadły jedynie w wypadku Malty – o 75 złotych.

Cena paliwa lotniczego wyniosła w zeszłym tygodniu 5,15 złotego za litr i była o 113,7 procent, wyższa o 82,6 procent niż rok wcześniej. W relacji z dolarem i euro złoty w ostatnim tygodniu, licząc rok do roku, dla uśrednionych rozliczeń turystycznych odnotował osłabienie o 1,2 procent.

„W tej sytuacji sumaryczny wpływ wymienionych czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek nadal nie sprzyjał organizatorom, ale skala ich negatywnego wpływu z powodu istotnie droższego paliwa nieco się zwiększyła. Tym razem zawierał się on w przedziale 405-415 złotych, podczas gdy przed tygodniem było to 390-400, a przed dwoma 440-450 złotych” - wyjaśniają eksperci z Traveldaty.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Wśród grupie pięciu najważniejszych kierunków w polskiej turystyce zorganizowanej najbardziej podrożał Egipt – o 722 złotych. Skoczyły też ceny Wysp Kanaryjskich, o 472 złote, Grecji, o 404 złote, Bułgarii, o 362 złote, a Turcji – o 301 złotych.

Jeśli chodzi o pozostałe, mniej uczęszczane, kierunki, to największą zwyżkę ceny w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w wypadku Albanii i było to 540 złotych. Mniejsze, ale dość podobne w skali wzrosty miały Majorka, Hiszpania kontynentalna, Cypr, Maroko i Włochy – odpowiednio o 557, 514, 511, 504 i 496 złotych. W mniejszym stopniu podniosły się ceny wakacji w Portugalii, o 297 złotych, i Tunezji – o 162 złote.

Jedynym kierunkiem, który okazał się po roku tańszy była Malta, a różnica wyniosła 75 złotych.

TUI na czele niskich cen

W rocznych porównaniach średnich cen wycieczek wśród dużych i średnich organizatorów ceny wyjazdów w szczycie sezonu lato 2022 nie obniżyły się w żadnym z biur podróży, a najmniejsze roczny wzrost cen wyjazdów odnotowano w ETI i Best Reisen – o około 80 i 290 złotych. Średnie ceny w pozostałych biurach podróży były wyższe niż przed rokiem w granicach od 340 złotych (biuro TUI Poland) do 520 złotych – czytamy dalej w raporcie.

W liczbie najatrakcyjniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu na 30 kierunkach sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, w siedemnastym porównaniu dotyczącym szczytu sezonu letniego 2022 na pozycji lidera, podobnie jak przez większość poprzedniego sezonu, znalazło się biuro TUI Poland, z liczbą 54 ofert, przed Itaką z liczbą 29 ofert i Rainbowem z liczbą 22 ofert.

Najwięcej najtańszych letnich wyjazdów do Egiptu Traveldata znalazła w ofercie TUI Poland (7 ofert), do Grecji w Itace, Coralu Travel i Eximie Tours (wszystkie po 6), na Wyspy Kanaryjskie w TUI Poland (12) i Itace (6), do Turcji w Coralu Travel (8) i TUI Poland (5), w Tunezji w Coralu Travel i TUI Poland (po 5), a w Bułgarii w TUI Poland (3 oferty).

W porównaniu z okresem sprzed roku TUI Poland poprawił swoją pozycję na Wyspach Kanaryjskich i w Tunezji, Itaka w Egipcie, Grecji, na Wyspach Kanaryjskich, w Turcji i Bułgarii, a Rainbow w Turcji.

Opracowanie kończy tabela biur podróży, które oferowały w ostatnim tygodniu wyjazdy po przekrojowo najniższych cenach.

W osiemnastym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nastąpiły zmiany w składzie pierwszej piątki organizatorów oraz miały miejsce korekty pozycji zajmowanych przez poszczególne biura. Najistotniejsze były zmiany na pozycjach drugiej i trzeciej, na których doszło do zamiany kolejności między TUI Poland (dotychczas wicelider) i Coralem Travel (dotychczas miejsce trzecie). Przyczyną był wzrost cen w pierwszym biurze przy jednoczesnym braku ich zmian w biurze drugim. Ponadto z pozycji piątej na czwartą przesunął się Grecos, z czwartej na szóstą Rainbow, a do czołowej piątki z miejsca szóstego awansowała Itaka.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje osiemnaste w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanego na potrzeby porównań jako okres pierwszego tygodnia sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zebrano 31 marca 2022 i zestawiono z cenami dla tego samego okresu wylotów z 24 marca, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 1 kwietnia 2021 roku.

Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek
Biura Podróży
Piotr Henicz, Itaka: Jesteśmy bliscy zakończenia współpracy z Wakacje.pl
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Nekera sprzedaje już zimę 2024/2025. Sezon narciarski otworzy w Dolomitach